Home Szkoła liturg. animatora muz. Historia spotkań 2016/2017

2016/2017

Podsumowanie V edycji Szkoły Liturgicznego Animatora Muzycznego

 

Trzy tygodnie temu zakończyliśmy V edycję Szkoły Liturgicznego Animatora Muzycznego (SLAM). Jak zawsze w otwartych drzwiach przywitała nas uśmiechnięta s. Kinga. Testy weryfikujące z czym wychodzimy - sprawdzone. Po rozśpiewaniu będzie podsumowanie tej naszej wiedzy. Nie wiedzieliśmy wszystkiego, ale nasze braki na bieżąco uzupełniała z wyrozumiałością s. Beata. Skruszeni w sercu i pełni pokory udaliśmy się na naszą ostatnią wspólną Eucharystię. A posileni duchowo i utuleni przez Maryję udaliśmy się do salki, gdzie z rąk ks. Woźniaka otrzymaliśmy zaświadczenia o odbytym podstawowym kursie formacyjnym, który potwierdza nasze posługiwanie podczas liturgii. Chwała Panu. Nadszedł czas świętowania. I tu pogoda zmieniła się z lekko deszczowej na słoneczka przez chmur prześwitywanie. Slamowicze zwieźli mnóstwo przeróżnego jadła na wspólne grillowanie i jak zawsze nikt nie wyszedł głodny. Było radośnie, rozmownie, pięknie. Tego będzie brakowało.

 


Od października spotykaliśmy się w Domu Sióstr Uczennic Krzyża przy ul. Kościelnej w Szczecinie raz w miesiącu (sobota). Tegoroczny SLAM zgromadził organistów, chórzystów i tych, którzy nigdzie nie zrzeszeni śpiewać chcą na Chwałę Pana.
Był to czas, gdzie każdy otrzymał coś dla ducha, umysłu i ciała, jednocześnie dając siebie w śpiewie - piękne głosy, otwarciu na drugiego człowieka, podwózkę samochodem i małe co nieco na przerwy kawowo-herbatkowe.

 

Każde nasze spotkanie zaczynaliśmy modlitwą poranną w kaplicy. Po niej przychodził czas na rozgrzewkę i przygotowanie śpiewów na Eucharystię, ze skrzętnie przygotowanych śpiewników, zgodnie z tekstem liturgicznym danego dnia. Wykład i wyczekiwana przez wszystkich Eucharystia, bliskość Boga tu i teraz,  zbliżenie się do tajemnicy zbawienia - nasze umocnienie. Posileni duchowo szliśmy posilać nasze ciała przepysznym obiadem, który przygotowywały dla nas Siostry przed kolejnym punktem programu. Za strawę, Wasze bycie, uśmiech - dziękujemy:)

 

Podczas naszych spotkań slamowych dowiadywaliśmy się czym jest muzyka w liturgii i jak wielką rolę odgrywa osoba, która odpowiedzialna jest za jej przygotowanie. Kim jest animator, jaka jest rola kantora, psalmisty, jaka jest różnica między scholą i chórem. Spotkania slamowe to jednak nie tylko wiedza o muzyce liturgicznej, ale i o samej liturgii, o naszym byciu w niej, czynnym uczestnictwie, umiejętności czytania tego co nie wypowiedziane (gesty kapłana wielbiące Boga). To zetknięcie się z początkiem powstania śpiewów i ich pochodzeniem, przechodząc po krótce przez epoki. To zetknięcie się z chorałem gregoriańskim jako podstawą melodyczną psalmów, ale i mszału, a właściwie i całej liturgii. To dotknięcie własnego języka liturgii - języka łacińskiego.

 

Otrzymaliśmy bardzo cenne wskazówki na temat umiejętnego rozśpiewania i wykorzystania swoich zasobów głosowych. Daj Panie byśmy umieli wykorzystywać to wszystko, by pokazywać Ciebie innym, aby nasza posługa była na Twoją Chwałę.  
Nikt z nas nie znalazł się na SLAMie przez przypadek. Zostaliśmy wybrani, a teraz posłani.

 

Czekam z utęsknieniem na kolejne spotkanie, tym razem już jako absolwent.
Błogosławionego czasu wszystkim życzę :)

Dorota Urbańska

 

 

Katecheza, wykłady i ... czyli przedostatnie spotkanie

 

W  sobotę 20.05. po raz kolejny odbyła się kolejna sesja V edycji Szkoły Liturgicznego Animaora Muzycznego. Spotkanie rozpoczęliśmy katechezą w kaplicy, którą wygłosiła siostra Kinga. Tematem była rola i miejsce jakie w Kościele katolickim zajmuje Maryja. Maryja całkowicie podała się woli Boga Ojca, Jej ” fiat” zmieniło świat na zawsze. Dała nam Jezusa Chrystusa, oddawajmy Jej więc należytą cześć wielbiąc Syna Bożego, którego zrodziła.

W miesiącu maju w sposób szczególny zwracamy się do Matki naszego Zbawiciela w nabożeństwie majowym prosząc
o jej wstawiennictwo poprzez litanię loretańską.
Po katechezie przeszliśmy do sali konferencyjnej, gdzie Marta Sala rozśpiewała nas i przygotowała muzycznie do Liturgii.


Rozśpiewani z przyjemnością udaliśmy się do refektarza, gdzie czekała na nas pyszna kawa, herbatka i słodkości.

 

Kolejnym punktem naszego majowego spotkania był wykład ks. kan. dr Andrzeja Krzystka. Dowiedzieliśmy się z niego, dla jakich grup specjalnych, w jaki sposób i w jakich miejscach można sprawować Eucharystię oraz jak mamy rozumieć w tym przypadku pojęcie „ grupa specjalna”. Ksiądz kanonik przedstawił nam również dyrektorium
o Mszach św. z udziałem dzieci, które mówi między innymi - jak wprowadzić dzieci w liturgię Mszy św. i jak powinna być sprawowana Msza św. dla dorosłych z udziałem dzieci.
W ostatniej części wykładu ksiądz kanonik przedstawił nam wskazania Episkopatu Polski dotyczące liturgii Mszy św. sprawowanych w małych grupach i wspólnotach.


W samo południe wzięliśmy udział w Eucharystii sprawowanej pod przewodnictwem ks. kan. Andrzeja Krzystka. Wszyscy uczestnicy starali się wzbogacić Ją śpiewem w wielu głosach, w języku polskim i łacińskim.


Po wykładzie zjedliśmy jak zawsze bardzo smaczny obiadek, który przygotowały dbające o nas siostry.
Najedzeni poszliśmy zaczerpnąć świeżego powietrza i dotlenić nasze umysły, gdyż czekała nas mało przyjemna część naszej szkoły czyli SPRAWDZIAN WIADOMOŚCI !!!
Pytań było sporo o różnym stopniu trudności, a jak poszło ???
Atmosfera przyznać jednak trzeba była przyjazna, wesoła jednym słowem sprzyjająca!


Po ciężkiej pracy umysłowej siostra Beata przygotowała nas muzycznie do nabożeństwa majowego, na które udaliśmy się do kaplicy. Tam w czterogłosowej litanii loretańskiej prosiliśmy  Maryję  aby się za nami wstawiała u Boga Ojca
i zawsze miała nas w Swojej matczynej opiece.
I w ten oto sposób zakończyliśmy VIII spotkanie V edycji Szkoły Liturgicznego Animatora Muzycznego.

Katarzyna M.

 

zdjęcia w GALERII

 

 

Kwietniowe muzyczne zmagania w Szkole Animatora

 

29 kwietnia odbyło się kolejne spotkanie Szkoły Liturgicznego Animatora Muzycznego. Dzień rozpoczęliśmy od rozgrzania naszych strun głosowych i przygotowania śpiewów na Eucharystię, które poprowadziła dla nas Marta Sala. Następnie udaliśmy się do kaplicy gdzie pod przewodnictwem ks. Jarosława Nowaszczuka odbyła się Eucharystia, którą ubogacaliśmy śpiewami wielogłosowymi.

Posileni Ciałem Chrystusa, po krótkiej herbaciano - kawowej przerwie zebraliśmy się na wykładzie p. Anny Kowalskiej - Stępień. Wykład okazał się być muzyczną wędrówką przez epoki. W pierwszej jego części omawiana była historia muzyki sakralnej, jej twórców oraz różnice w muzyce od antyku na współczesności kończąc. Następnie by utrwalić wcześniej zdobytą wiedzę wysłuchaliśmy fragmentów utworów, obrazujących zmiany zachodzące w muzyce na przestrzeni wieków.

Po wykładzie udaliśmy się do refektarza, gdzie czekał już na nas pyszny obiad przygotowany przez siostry. Nakarmieni i wypoczęci udaliśmy się na wykład p. Łukasza Popiałkiewicza, który zapoznał nas z podziałem różnych funkcji muzycznych w liturgii, a następnie wprowadził  w sztukę dyrygowania. Jak się okazało, wbrew pozorom nie jest to takie proste, jak by się mogło wydawać. Każdy z uczestników pod okiem Pana Łukasza miał możliwość nauczenia się podstaw dyrygowania. Podczas ćwiczeń towarzyszyło duże skupienie ale także nie obyło się bez śmiechu.

Jagoda

 

zdjęcia w GALERII

 

 

 

Katecheza o Triduum Paschalnym

i kolejne slamowe spotkanie

 

Nasze kolejne, wspólne spotkanie rozpoczęliśmy przygotowaniem do Liturgii, które wspaniale poprowadziła Pani Marta już od rana pozwalając nam wychwalać Pana Boga śpiewem.

 

Po zakończonym przygotowaniu udaliśmy się do sali na dół, gdzie czekali na nas ze swoją katechezą ks. Paweł Olewiński i ks. Wojciech Koladyński. Katecheza dzieliła się na dwie części. W pierwszej części obaj księża oprócz wytłumaczenia nam jak prawidłowo powinno wyglądać Triduum Paschalne, podzielili się z nami swoimi doświadczeniami związanymi z tym okresem. Po słodkiej przerwie rozpoczęliśmy drugą część katechezy, w której nasi księża dokładnie opowiedzieli nam o tym co się dzieje podczas każdej liturgii w Wielkim Tygodniu. Oprócz teorii, dostaliśmy kilka wskazówek jak dobrze przeżyć duchowo ten okres.

 

Po zakończonej katechezie udaliśmy się do kaplicy gdzie odbyła się Eucharystia. Po nakarmieniu naszych dusz przyszedł czas aby zaspokoić głód ciała.

 

O godzinie 15 zebraliśmy się w sali, na wykładzie pana Emila Michorzewskiego, który z wielką dokładnością opisał nam śpiewy, które powinny być wykonywane w okresie Triduum Paschalnego.

 

Te trzy spotkania, które nam jeszcze pozostały, będą dla nas jak te trzy fazy Triduum Paschalnego przypominające o ciemnej nocy rozstania, po której mamy nadzieję, każdy z nas zmartwychwstanie w swojej parafii wielbiąc Boga śpiewem i wartościami które dały nam zajęcia w szkole.

Paulina i Natalia


 

 

więcej zdjęć w GALERII

 

 

"Doroczny obchód Wielkiego Postu jest czasem stosownym, w którym wstępujemy na świętą górę Paschy"


List okólny o przygotowaniu i obchodzeniu świąt paschalnych

 

 

Tradycją Centrum Formacji Świeckich stały się otwarte wykłady w ramach spotkań Szkoły Liturgicznego Animatora Muzycznego. To właśnie Triduum Paschalne jako szczyt liturgicznych celebracji stało się tematem, który gromadzi nie tylko osoby związane z animacją muzyczną.

Katecheza, która wyjątkowo w tym roku zostanie wygłoszona w kapłańskim dwugłosie jest zaproszeniem dla każdego, kto odkrywa, że jego życie potrzebuje być coraz bardziej zakorzenione w Tajemnicy Męki, Śmierci i Zmartwychwstania Chrystusa.

 

Serdecznie zapraszamy!

 

 

Edukacja świeckich

Połowa drogi już za nami

 

Po długiej, ponad miesięcznej przerwie rozpoczęliśmy nasze wspólne spotkanie od wprowadzenia i przygotowania do modlitwy Liturgią Godzin. Wprowadzenie, które prowadzili dk. Jakub Suszyński i s. Beata uświadomiło nam jaka moc płynie z możliwości spotkania z Jezusem i w Jezusie w łączności ze sobą całej wspólnoty Kościoła. Następnie została odprawiona Jutrznia, która zachwyciła pięknem wspólnej modlitwy rozpoczynającej dzień z Panem Bogiem.
Krótka przerwa kawowa i rozpoczęliśmy przygotowanie do liturgii. Liturgii, która tym razem dla części z nas miała być doświadczeniem czegoś nowego, doświadczeniem powrotu do języka łacińskiego w Kościele. Nadzwyczajna charyzma i zaangażowanie Pana Emila Michorzewskiego pozwoliły nam przygotować się do poprawnego śpiewania części stałych w języku łacińskim w trakcie Mszy Świętej.
Ale zanim jeszcze nastąpiła Eucharystia, krótki wykład pod tytułem “Za i przeciw łacinie” wygłosił ks. dr hab. Jarosław Nowaszczuk, neolatynista, wykładowca na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Szczecińskiego. W trakcie wykładu ks. Jarosław ukazał nam piękno liturgii prowadzonej w języku łacińskim, zobrazował jak niewłaściwe przetłumaczenie części stałych na język rodzimy może wypaczyć odbiór słów wypowiadanych przez duchownych oraz w telegraficznym skrócie opowiedział historię wprowadzenia języków rodzimych do liturgii.
Najważniejszym punktem dnia była Msza Święta w języku łacińskim. Świadome przeżywanie Eucharystii po łacinie ułatwiły nam materiały przygotowane przez organizatorów. Jestem pewna, że dla wielu z nas nie była to ostatnia taka Msza Święta.
Po posiłku duchowym nastąpił posiłek dla ciała (ach te nasze drogie Siostry jak one przepysznie gotują:))
Kolejnym punktem dnia był wykład s. Beaty dotyczący Musicam Sacram i Instrukcji Episkopatu Polski o muzyce liturgicznej po Soborze Watykańskim II. Po raz kolejny w trakcie naszych comiesięcznych spotkań przekonaliśmy się, że teoria teorią, ale w praktyce często zapomina się o wytycznych zawartych w dokumentach. Dlatego tak istotne jest angażowanie się w edukowanie nas świeckich.
Na zakończenie dnia po raz kolejny dk. Jakub przypomniał nam podstawowe zasady muzyki, które ułatwią nam zmierzanie do celu muzyki sakralnej, “którym jest chwała Boża i uświęcenie wiernych”.

Każde kolejne spotkanie uświadamia mi jak daleka droga przede mną, a już niestety tylko cztery spotkania przed nami. 
Magda

 

ZDJĘCIA z lutowego spotkania

 

SPOTKANIE ABSOLWENTÓW - 25 LUTY - GALERIA

 

 

Ze względu na ograniczoną ilość miejsc, wszystkich zainteresowanych prosimy o potwierdzenie obecności na adres: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. lub smsem na nr tel.: 797 250 228

 


 

Lektura dla każdego katolika

 

Już od rana Pan Adam Kuliś przygotowywał wszystkich do śpiewów na Eucharystię. O godzinie 9.00 rozpoczęła się Liturgia, którą prowadził ks. Wojciech Koladyński. Uczestnicy SLAMu jak zwykle pięknie służyli do Mszy Świętej swoim głosem i zaangażowaniem. Po Liturgii ks. Wojciech z wielkim entuzjazmem przybliżył nam przepisy zawarte w Katechizmie Kościoła Katolickiego dotyczące Liturgii. Zachęcał gorąco do zapoznania się z tą podstawową dla każdego katolika lekturą.

 

Po dłużej przerwie na kawę i pyszne ciasto znowu spotkaliśmy się z Panem Kulisiem na zajęciach z emisji głosu i podstaw rozśpiewania. Wykładowca podzielił się z nami nowymi ćwiczeniami, o których dowiedział się na warsztatach. Tym razem rozśpiewaniu towarzyszył ...ruch:) co wprawiło wszystkich w rewelacyjny nastrój. Nietypowa forma wydobywania z siebie dźwięków połączona z ruchem stanowiła niemałe doświadczenie dla wytrawnych nawet animatorów.

 

Następnie s. Kinga opowiedziała nam o istocie i pięknie Liturgii Godzin, by później w kaplicy odmówić wspólnie ze wszystkimi uczestnikami Modlitwę Południową.

 

Po pysznym obiedzie odbyły się zajęcia z Chorału Gregoriańskiego. Pan Łukasz Popiałkiewicz tłumaczył specyficzny zapis chorału, który można było przećwiczyć w praktyce.

 

Nasze styczniowe spotkanie zakończyło wspólne kolędowanie, na które wszyscy z niecierpliwością czekali. Dzieliliśmy się opłatkiem składając sobie życzenia, co jeszcze bardziej zbliżyło nas do siebie. Wspólnie zasiedliśmy do syto zastawionego stołu, na którym znalazły się potrawy przygotowane przez samych uczestników. Oczywiście nie zabrakło kolęd i pastorałek, również tych nieznanych zaprezentowanych przez „Slamowców”.

I moglibyśmy tak śpiewać do rana :))) gdyby nie fakt, iż spotkanie dobiegało końca.

Błogosławieństwa Bożego w Nowym Roku wszystkim życzę

Alicja

 

zdjęcia w GALERII

 

Będąc na spotkaniach slamu nauczyłem się jak upiększać liturgię, jak ją duchowo przeżywać. Bo nie ma nic piękniejszego jak śpiewać i wielbić Boga ruchem ust, swoim ciałem i duszą. Wychwalać Majestat Boży, Wszystkich Świętych, aniołów, moce niebieskie, a zwłaszcza Boga, który tak nas ukochał, że ofiarował nam swojego Syna.

Radek.

 

 

Studiując Tempus Adwentus


Kolejne SLAMowe spotkanie
to było duchowe doznanie,
i każdy z nas teraz pamięta,
skąd wzięły się grudniowe święta...

Mogłabym pisać tak w nieskończoność wrażenia i wiedzę jaką zdobyłam podczas kolejnego spotkania SLAMowego. Mieliśmy bowiem okazję poszerzyć wiedzę na temat kalendarza liturgicznego z uwzględnieniem Adwentu i Bożego Narodzenia podczas prelekcji

ks. Andrzeja Krzystka.
Studiując Tempus Adwentus,
gdy rok liturgiczny zaczynamy,
wiemy, że w czasie adwentu
dwa podokresy mamy...

Kolejny prelegent mgr Emil Michorzewski

z Ośrodka Muzyki Liturgicznej przekazał nam bogatą wiedzę na temat okresu adwentu i Bożego Narodzenia. Ważną i znaczącą informacją był podział Adwentu na 2 podokresy, które znacznie różnią się nie tylko pod względem czytań, modlitw i prefacji, ale też ogromne znaczenie stanowi dobór pieśni adwentowych. I tak (co uważam za warte wspomnienia),
1 podokres rozpoczyna się od 1 Niedzieli Adwentu i trwa do 16 grudnia. W tym czasie śpiewa się m.in., „Boże wieczny, Boże żywy”, „Oto Pan Bóg przyjdzie”...
Gdy pierwszy podokres nadchodzi
„Głos wdzięczny z niebios nadchodzi”...

Drugi podokres trwający od 17 grudnia do 24 grudnia jest przesycony pieśniami nawiązującymi do Zwiastowania i tu na pierwszy plan wysuwa  się Maryja.
17 grudnia zmiana zachodzi
Maryja i Zwiastowanie na pierwszy plan wychodzi.
„Matko Odkupiciela” - brzmi pieśń radości,
„Błogosławiona jesteś Maryjo...” - Królowo dziewiczej czystości...

Nie ominęła nas emisja głosu z panią Ewą Węglarz, która w swój żartobliwy sposób pomogła nam odkryć pokłady naszej siły w głosie, jak też zdradziła nam tajemnicę, że na stres i tremę najlepszy jest magnez.
Dzięki Pani Ewie tajemnicę znamy,
że na stres i tremę, magnez zażywamy...Podsumowaniem i zwieńczeniem kolejnego spotkania SLAMowego był wykład na temat nowego ogólnego wprowadzenia do mszału rzymskiego. Wykład prowadzili dk. Jakub Suszyński, al. Miłosz Paszkiewicz oraz al. Paweł Komorek. Ilustrując nam ogólny podział obrządku liturgicznego podczas sprawowania mszy świętej uświadomili nas jak ważne są gesty kapłana przesycone modlitwą, której my – wierni nie słyszymy, jedynie w ciszy i skupieniu uwielbiamy Boga.
A na zakończenie dk. Jakub Suszyński,
przypomniał nam treści z zasad muzyki...

Msza święta sprawowana przez ks. A. Krzystka, pomogła nam na nowo przeżywać czas adwentu jak również zrozumieć  i odkryć bogactwo Bożej miłości.

 


Dziękuję za wiedzę, której mi brakowało i za to, że mogę się z Wami podzielić moimi wrażeniami z minionego spotkania.
WESOŁYCH ŚWIĄT!!!

Areta

zdjęcia

 


Psalmy - moc i piękno modlitwy

 

Nasze kolejne, wyczekiwane zajęcia odbyły się 5 listopada 2016 roku. Rozpoczęła je  Adoracja Najświętszego Sakramentu, stanowiąca dla nas siłę do całodziennych intensywnych zajęć .

Zajęcia z zakresu emisji głosu poprowadził Pan Adam Kuliś – aktor, instruktor Chóru Akademickiego im. Prof. Jana Szyrockiego. Pan Adam przedstawił nam zasady śpiewu, wykorzystywanie możliwości własnego głosu i jego używanie. Po udzielonym instruktażu mogliśmy świadomie wykorzystać nasze możliwości głosowe przygotowując się do Eucharystii.

Po krótkiej przerwie wgłębiliśmy się w liturgię psalmów. Ksiądz dr Tomasz Stroynowski przybliżył nam znaczenie, moc i piękno tej jedynej w swoim rodzaju modlitwy.
Po tak wyjątkowym wykładzie rozpoczęliśmy Eucharystię .Stanowiła ona uwieńczenie wszystkich poprzednich zajęć.
W pełni rozśpiewani i uduchowieni z wielką radością w sercu staliśmy się uczestnikami  Uczty Pańskiej.

Wzmocnienie fizyczne przyniosła  przerwa obiadowa, o wyśmienity posiłek  jak zawsze  zadbały nieocenione Siostry Uczennice Krzyża.

W tym dniu pełnym różnorodnych zajęć, w temat Mszału Rzymskiego wprowadziły nas Siostra Kinga i Siostra Beata. Przybliżyły nam znaczenie i godność sprawowania  Eucharystii. Mszał Rzymski to najważniejsza księga liturgiczna zawierająca teksty stałych i zmiennych części Mszy. Zawiera wskazówki potrzebne do sprawowania tej Najświętszej Ofiary oraz dotyczące szczególnych celebracji związanych z poszczególnymi obchodami i okresami roku liturgicznego.

Ostatni wykład i ćwiczenia poprowadził Pan Łukasz Popiałkiewicz. Odkrył przed nami piękno i znaczenie psalmów gregoriańskich, stanowiących genezę  wyśpiewywanych obecnie  przez nas psalmów.

To jednak nie był przypadek że jestem uczestniczką  tych zajęć.
Całym sercem czuję, że tak realizuje się  kolejny plan Boga w moim  życiu.
Serdecznie dziękuję za każdy dzień z Wami.

.Beata 

zdjęcia z listopadowej sesji

 

 

Piąty rok Szkoły rozpoczęty!

 

Ruszyła już V edycja Szkoły Liturgicznego Animatora Muzycznego 2016/2017.  W sobotę 22.10.2016 r. do Centrum Formacji Świeckich na Stołczynie zjechali się uczestnicy kolejnego roku SLAMu. Spotkanie rozpoczęliśmy w salce od przedstawienia się  i powiedzenia o sobie kilku słów. Każdy z otwartością i radością opowiadał skąd pochodzi oraz co łączy go ze śpiewem nie tylko liturgicznym.
W tematykę i ducha Szkoły wprowadziła wszystkich Siostra Beata. Opowiadała o istocie Eucharystii i wierze, bez której nie jest możliwe w pełni przeżywanie i wejście w tajemnicę tego Największego z Cudów na ziemi, jakim jest Msza Święta.
Po wysłuchaniu Siostry dwie Absolwentki SLAMu podzieliły się swoim życiem z Bogiem  i tym jak Pan Bóg działa w ich codzienności,  jak zmieniał i nadal zmienia ich życie.
Gorąca i pachnąca kawa oraz słodkie małe co nieco pozwoliły wziąć wszystkim oddechu i ruszyć dalej z programem.
Następnym punktem był wykład z panią Ewą Węglarz, która w ciekawy i humorystyczny sposób opowiadała o pracy przepony, układzie oddechowym, sposobie mówienia i czytania. Podczas wykładu każdy mógł się przekonać jak ważną rolę odgrywa prawidłowa postawa, praca przepony i odpowiednie podniesienie języczka. Przedstawione przez panią Węglarz ćwiczenia były propozycją wypracowania apartu mowy, dykcji czy sposóbu prawidłowego wydobywania głosu.

 

Do najważniejszego wydarzenia dnia, czyli Eucharystii przygotowała nas Marta Sala, Abslowentka SLAMu. Wspólnie prześpiewaliśmy wszystkie pieśni, które miały nas zbliżyć do głębszego przeżywania Mszy Świętej. Eucharystia była czasem osobistego spotkania  z Bogiem żywym, tu i teraz. Ksiądz Zbigniew Woźniak z pokorą i skupieniem stanął przy ołtarzu by zebrać nasze modlitwy, troski, radości i przedstawiać to wszystko Bogu Najwyższemu.
Po posileniu się Pokarmem Duchowym, udaliśmy się na posiłek dla ciała. Obiad przygotowany pod przewodnictwem Siostry Sary zachwycał smakiem i zapachem.

 


Następnie wróciliśmy do sali, w której o śpiewach mszalnych mówił nam ksiądz Zbigniew Woźniak. Wykładowca z wielką cierpliwością poprawiał „nieprawości” jakie były popełniane podczas śpiewanych odpowiedzi na pozdrowienia i modlitwy kapłana. Każdy mógł zweryfikować swoje nawyki i przyzywczajenia towarzyszące odpowiedziom wykonywanym przez lud podczas Eucharystii, które nie zawsze pokrywają się  z prawidłowym wykonywaniem śpiewów mszalnych.
Ostatni wykład dotyczył Konstytucji o Liturgii „Sacrosanctum concilium”. Siostra Beata z wielką pasją i sercem przekazywała wydawałoby się suche treści dokumentu. Dzięki dygresjom Siostry Beaty treści dokumentu stawały się bardziej przystępne i zrozumiałe.

Dużo treści, dużo wydarzeń, wielu uczestników, za których wielkie Bóg zapłać!

Życzę Wszystkim zatapiania się w treści tak istotne i ważne dla lepszego poznania istoty śpiewu na Liturgii, a przez to i samej Liturgii.

Alicja

zdjęcia

 

 

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

Piąta już edycja Szkoły Liturgicznego Animatora Muzycznego rusza jesienią w Szczecinie. To propozycja dla wszystkich, którzy w Kościele chcą śpiewem służyć, a nie błyszczeć. I dla wszystkich, którzy po prostu czują tęsknotę za odkrywaniem piękna Boga w pięknie liturgii.

Szkoła Liturgicznego Animatora Muzycznego to inicjatywa, która wyrosła w Centrum Formacji Świeckich przy Wspólnocie Sióstr Uczennic Krzyża. Idea narodziła się z tęsknoty za swoistym "Bożym" rytmem liturgii i śpiewem, który byłby modlitewną odpowiedzią na Jezusową Miłość a jednocześnie byłby prowadzony w zgodzie z Tradycją i dokumentami Kościoła. Pierwsza edycja udowodniła, że taka tęsknota jest w wielu ludziach, którzy często z owej nie zdają sobie sprawy.

Spotkania SLAM-u odbywają się raz w miesiącu, podzielone są na bloki teoretyczne i praktyczne, a sercem każdego zjazdu jest wspólna Eucharystia. Czas Szkoły to okazja nie tylko do pogłębienia wiedzy religijnej, muzycznej, teologicznej, do poszerzenia repertuaru znanych pieśni kościelnych, ale to także okazja do budowania wspólnoty osób, które w rożnym wieku, z różnym doświadczeniem czują liturgię w podobny sposób. Dowodem na to, że tak jest są regularne spotkania absolwentów Szkoły - pełne modlitwy, formacji i bratersko spędzanego czasu.

W minionej edycji "slamowicze" poznawali regularnie przepisy dotyczące muzyki kościelnej, ale także całej Mszy Świętej; nasiąkali informacjami o lekcjonarzu, roli psalmu responsoryjnego, rytmie roku liturgicznego, historii muzyki kościelnej; zastanawiali się nad obecnością łaciny w liturgii i dotknęli podstaw chorału gregoriańskiego. Wykładom towarzyszyły ćwiczenia, próby, zajęcia z emisji głosu i przede wszystkim wspólny śpiew. Oprócz wykładowców ze szczecińskiego ruchu liturgiczno-muzycznego, można było spotkać także specjalnie zaproszonych gości z innych części kraju i kleryków szczecińskiego seminarium, którzy zawsze dzielili się nie tylko wiedzą, ale i wiarą.

Patronką Szkoły jest od minionego roku św. Gertruda Wielka, która nieustannie przypomina, że można być fizycznie blisko Boga, ale sercem wędrować całe kilometry od Niego. Szkoła, idąc za wzorem Patronki, chce uczyć zbliżania się do Pana poprzez oddawanie Mu chwały, dbanie o piękno liturgii, pamięć, że to On jest najważniejszy. Na pewno św. Gertruda będzie wspierała wszystkich, którzy w śpiewie odnajdują swoją drogę do Nieba. I tych, którzy właśnie tą drogą chcą prowadzić innych.

ks.Wojciech Koladyński

Więcej: