Home Szkoła liturg. animatora muz. Katechezy

Katechezy

 

 

Wielki Post, który przeżywamy to okres, w którym przede wszystkim przygotowujemy się do obchodzenia Świąt Paschalnych,
jak czytamy w dokumencie1:

"Jak tydzień ma swój początek i szczyt w celebracji dnia niedzielnego, naznaczonego charakterem paschalnym, tak szczyt całego roku liturgicznego jaśnieje w świętym, paschalnym Triduum Męki i Zmartwychwstania Chrystusa, poprzedzonym przez czas Przygotowania Paschalnego..."

1List okólny o przygotowaniu i obchodzeniu Świąt Paschalnych, Kongregacja Kultu Bożego

 

Katecheza, na którą Was zapraszamy dotyka przestrzeni Liturgii Słowa, obficie zastawionego podczas tego najważniejszego Święta chrześcijańskiego. Jak otworzyć się w pełni na dar Bożego Słowa, zanurzyć się w Męce naszego Pana będziemy mogli usłyszeć w sobotę, 9 marca b.r. podczas spotkania w ramach Szkoły Liturgicznego Animatora Muzycznego.

 

"Refleksje teologiczno-duchowe nad opisem Męki Pańskiej według Ewangelii wg św. Jana" to temat katechezy, którą poprowadzi dla nas prof. dr hab. Adam Ryszard Sikora OFM – Franciszkanin.

 

Spotkanie rozpocznie się o godz. 10.00.

Ma ono charakter otwarty i jest skierowane do każdego, kto chce głębiej wejść w lekturę Pisma św. tych Dni.

 

Ze względu na ograniczoną ilość miejsc prosimy o zgłaszanie się wysyłając wypełniony formularz do dnia 7 marca b.r.

 

zgłoszenia zakończone

 

Po katechezie zapraszamy do udziału we wspólnej Eucharystii około godz.13.45.

 

Szczegółowe informacje: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. lub sms 797 250 228

 

 

Prof. dr hab. Adam Ryszard Sikora OFM – Franciszkanin, w latach 1997-2003 prowincjał Prowincji św. Franciszka z Asyżu, profesor teologii biblijnej.

Studia specjalistyczne z zakresu biblistyki odbył na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim (KUL) w Lublinie (1983-88), na Papieskim Instytucie Biblijnym w Rzymie (1989-92) i na Uniwersytecie Harvarda w USA (1993).

 

Jest uznanym polskim biblistą ze znaczącym dorobkiem naukowym, dydaktycznym i organizacyjnym, pracownikiem Zakładu Teologii Historycznej na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu.

 

Autor siedmiu książek i ok. 80 artykułów naukowych, a także redaktor dwóch monografii. Autor przekładu z języka greckiego na polski czterech ksiąg Nowego Testamentu w tzw. Biblii Paulistów (2005) oraz z języka greckiego na kaszubski (osobno wydane Ewangelie Marka w 2001, Jana w 2007, Mateusza w 2009 i Łukasza w 2010).

 

Znany jest również ze swych badań nad Corpus Johanneum. Fascynacja Pismami Janowymi zaowocowała między innymi monografią dotyczącą autora czwartej Ewangelii: „Zobaczył i uwierzył” (J 20,8). Droga wiary umiłowanego ucznia Jezusa w ujęciu egzegezy teologicznej (Poznań: WT UAM 2012), oraz monografią dotyczącą wyspy Patmos, miejsca w którym Jan Apostoł miał doświadczyć ostatniego historycznie nowotestamentowego objawienia Boga, spisanego później na kartach Księgi Apokalipsy. Jest to pierwsza na polskim rynku wydawniczym tak obszerna i wieloaspektowa monografia dedykowana tej wyspie, znanej także jako „Święta wyspa świętego Morza Egejskiego”, „Jerozolima Morza Egejskiego”, „wyspa św. Jana”, „Wyspa Apokalipsy” czy w tradycji prawosławnej Theovadistos („ziemia, po której chodził Bóg”).

 

Członek Stowarzyszenia Biblistów Polskich (od 2008 członek Zarządu Głównego Stowarzyszenia) oraz Associazione ex-Alunni del Pontificio Istituto Biblico. Od 2009 kierownik Zakładu Egzegezy Starego i Nowego Testamentu WT UAM w Poznaniu. W 2010 r. uczestniczył w pracach Komisji ds. duszpasterstwa Episkopatu Polski.

W 2010 został powołany do Rady naukowej Kongresu Teologów Polskich. Inicjator kaszubskich Verba Sacra, podczas których w kolegiacie wejherowskiej prezentowane są od 2004 teksty biblijne po kaszubsku.