Home Szkoła liturg. animatora muz.

Katecheza o Triduum Paschalnym

Tradycyjnie już jak co roku, zapraszamy serdecznie na katechezę-wykład w temacie Triduum Paschalnego.

Gościem naszego spotkania będzie s.dr M. Iwona Kopacz, uczennica Boskiego Mistrza z Częstochowy,

redaktor odpowiedzialny miesięcznika liturgicznego "Od Słowa do życia"

i biuletynu liturgicznego "Dzień Pański".

 

Ze względów organizacyjnych serdecznie prosimy o potwierdzenie uczestnictwa do dnia 15 marca b.r.

na adres: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. lub sms 797 250 228

 

 

Siostra Maria Iwona Kopacz należy do zgromadzenia Sióstr Uczennic Boskiego Mistrza, które jest częścią Rodziny Świętego Pawła zajmującej się m.in. wydawnictwami katolickimi, szyciem szat liturgicznych i ogólnie pojętą troską o piękno liturgii. Siostra M. Iwona ukończyła specjalistyczne studia z teologii liturgii na Uniwersytecie kard. Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. W swojej rozprawie doktorskiej zajęła się tematem formacji liturgicznej w miesięczniku „La Vita in Cristo e nella Chiesa”, czasopiśmie wydawanym od 1952 r. przez Siostry Uczennice Boskiego Mistrza we Włoszech.
Obecnie s. Iwona kieruje pracami redakcji liturgicznej w Edycji Świętego Pawła i jest redaktorem odpowiedzialnym miesięcznika liturgicznego „Od Słowa do Życia” oraz biuletynu liturgicznego „Dzień Pański”. Jak również koordynuje prace związane z wydawaniem serii „Komentarzy do codziennej liturgii” i „Biblia w liturgii Mszy św.”.

 

Wszystkie wspomniane wydawnictwa będzie można nabyć, po promocyjnej cenie, po wygłoszonej konferencji.

Komentarze do codziennej liturgii słowa

Edycja Świętego Pawła

 

 


Biblia w liturgii:

Biblia w liturgii Mszy Świętej. Wielki Post

Biblia w liturgii Mszy Świętej. Triduum Paschalne i okres Wielkanocy

 

 Od Słowa do Życia:

 

 

Dzień Pański:


 

Czerpiąc z języka łacińskiego

czyli piąte już spotkanie w Szkole Animatora

 

10 lutego o godzinie 8:30 rozpoczęła się V sesja VI edycji Szkoły Liturgicznego Animatora Muzycznego. Dzień ten rozpoczął się od zajęć  z zasad muzyki prowadzonych przez siostrę Beatę  dla osób chętnych. Uczestnicy utrwalali podstawowe wiadomości z teorii muzyki, jak wartości rytmiczne, kolejność znaków przykluczowych, nazwy nut i umiejscowienie ich na pięciolinii oraz wiele innych, ważnych informacji.
Następnie około godziny 9:15 wszyscy udaliśmy się do kaplicy, aby z Bogiem rozpocząć nasz kolejny dzień nauki, zdobywania wiedzy oraz doświadczenia, ale przede wszystkim wzrastania w wierze. Jutrznię wraz z wprowadzeniem poprowadziła siostra Urszula Bayer. Kolejnym punktem programu była przerwa na kawę, ciasteczko, ciasta, które tak licznie dojechały do szkoły wraz z uczestnikami. Był to czas na rozmowę, wspólne cieszenie się sobą nawzajem.
Po przerwie udaliśmy się na śpiew, który miał nas przygotować do Liturgii, która tym razem sprawowana była w języku Kościoła – po łacinie. Ze śpiewami chorałowymi zmagaliśmy się wraz z prowadzącym, panem Łukaszem Popiałkiewiczem, wykładowcą na Akademii Sztuki oraz organistą w parafii pw. św. Kazimierza w Szczecinie. Oprócz samej praktyki, pan Łukasz utrwalał nam teorię związaną zarówno z zapisem chorału gregoriańskiego jak również jego wykonywaniem.
Następne zajęcia poprowadził dla uczestników ks. dr hab. Jarosław Nowaszczuk. Był to niesamowicie interesujący i ważny wykład „Za i przeciw łacinie”, na który przyjechali również absolwenci ubiegłych edycji, aby razem z obecnymi uczestnikami pilnie słuchać o tym, jak ważny był i jest obecnie język  łaciński. Dowiedzieliśmy się, że wiele współczesnych języków czerpie z łaciny, oraz, że „bez łaciny Kościół nie może się obyć”. Wykład był prowadzony w bardzo interesujący i momentami wręcz zabawny sposób, co pozwoliło na zapamiętanie wielu ważnych aspektów.
Następnie udaliśmy się na najważniejszy moment dnia – Eucharystię, którą odprawiał dla nas ksiądz Jarosław. Piękne śpiewy chorałowe wypełniające kaplicę oraz  głęboka modlitwa, którą mogliśmy zrozumieć dzięki tłumaczeniom zawartym w śpiewnikach, z pewnością pomagały naszym umysłom kierować się w stronę Boga, przenosić się w sferę sacrum.  Posileni Pokarmem dla duszy udaliśmy się na obiad, który był pokarmem dla ciała.
Po obiedzie pochyliliśmy się nad dokumentami Kościoła o muzyce liturgicznej. Podzieleni na trzy grupy udaliśmy się na wspólne opracowywanie poszczególnych fragmentów Instrukcji o muzyce w Świętej Liturgii Musicam Sacram oraz Instrukcji Episkopatu Polski o muzyce liturgicznej Po Soborze Watykańskim II. Po upływie czasu na pracę w grupach przedstawialiśmy najważniejsze zagadnienia z tych dokumentów, analizując je wspólnie, rozmawiając o nich, słuchając istotnych dopowiedzeń siostry Beaty. Mam wrażenie, że samodzielna praca i późniejsze zebranie wszystkich informacji zaowocują naszym rozwojem zarówno muzycznym, teoretycznym, intelektualnym, ale przede wszystkim duchowym.

Patrycja

 

 

więcej zdjęć w GALERII

 

 

V sesja VI edycji

10 LUTEGO 2018

 

830 Zasady muzyki (dla chętnych) - ćwiczenia - s.Beata Majerczak CSDC

915 JUTRZNIA z wprowadzeniem - s. Urszula Bayer CSDC

przerwa


1015 Przygotowanie do LITURGII - Łukasz Popiałkiewicz

przerwa

 

1130 ZA I PRZECIW ŁACINIE - wykład - ks. dr hab. Jarosław Nowaszczuk

1245 EUCHARYSTIA

obiad

 

1430 Dokumenty Kościoła o muzyce liturgicznej - warsztat

1530 Podsumowanie - s.Beata Majerczak CSDC

 

1645 OGŁOSZENIA

 

 

Powierzyliśmy wszystko Maryi

Sobota 27 stycznia - Dąbie - Spotkanie Absolwentów Szkoły

 

Dziś odbyło się kolejne spotkanie absolwentów SLAM-u. :)

Odmawiając dziesiątkę różańca, powierzyliśmy wszystko Maryi. A Ta, która jest najlepszą Matką, poprowadziła...

Przy drobnym poczęstunku dzieliliśmy się swoim życiem i doświadczeniem posługi liturgicznej.

Widać było, że choć każdy z nas jest inny, to łączy nas miłość do piękna, jakim jest Liturgia...

Pod przewodnictwem Siostry Beaty uczyliśmy się śpiewać Modlitwę Pańską, do której muzykę skomponował M. Rimski-Korsakow.
Powtórzyliśmy także teorię odmawiania modlitwy brewiarzowej. (zgodnie uważamy, że im więcej powtórek, tym nauka efektywniejsza :)
Następnie pochyliliśmy się nad "Instrukcją Konferencji Episkopatu Polski o muzyce kościelnej" z 14 października 2017r..
Dokładnie analizowaliśmy treść dokumentu, dyskutując nad sensownością i powagą wyzwania, jakie przed nami stawia.
Zdajemy sobie sprawę z odpowiedzialności, jaką jest posługa liturgiczna, ale i z tego,
ile pracy i wysiłku trzeba włożyć, aby to, co zostało spisane przez Pasterzy Kościoła, zgadzało się z rzeczywistością, której doświadczamy w naszych parafiach...
Wiemy zatem, że trzeba działać, ale wiemy także, że bez modlitwy "... na próżno się trudzą..."
Odmówiliśmy zatem wspólnie modlitwę południową z brewiarza i posłuchaliśmy poruszającej katechezy Siostry Beaty.
Zapytana dziś przez Pana o moją wiarę i miłość, mogłam tylko odpowiedzieć: "Ty wiesz, że wierzę w Ciebie i ufam Ci Panie, przymnóż mi jednak wiary i ufności...
Wiesz też, że Cię kocham, moje grzechy i słabości nie przekreślają  mojej miłości do Ciebie, przymnóż mi jednak miłości, bo pragnę kochać Cię mocniej ,bardziej, a w Tobie moich braci i siostry..."

JustynaEucharystia - niezwykła tajemnica

 

IV Zjazd Szkoły Liturgicznego Animatora Muzycznego odbył się trzynastego stycznia 2018r.  Rozpoczął się wspólną jutrznią - tradycyjną modlitwą Kościoła, celebrowaną o wschodzie słońca.
Bóg czyni w naszym życiu niezwykłe rzeczy, dzięki Niemu mogliśmy się spotkać już po raz czwarty. To On sprawia, że żyjemy i możemy pełnić Jego wolę, chwalić Go naszym głosem.


Następnie z Panią Patrycją Szponar ,"rozśpiewywaliśmy się” i przygotowywaliśmy śpiewanie pieśni na głosy, którymi następnie uwielbialiśmy Boga ukrytego pod postacią chleba i wina podczas Eucharystii. W tej niezwykłej tajemnicy sam Stwórca przychodzi do naszego serca i utwierdza nas w naszym powołaniu.


W dniu tym mieliśmy również wykład księdza doktora Sławomira Zygi na temat Katechizmu Kościoła Katolickiego, czyli w co tak naprawdę wierzymy.

 

Potem Pan Emil Michorzewski  zapoznał nas z chorałem i zapisem neumatycznym.

Ten dzień był też wyjątkowy ponieważ był to dzień, w którym wspólnie przeżywaliśmy przyjście Jezusa na świat śpiewając kolędy i łamiąc się opłatkiem. Chrystus narodził się w naszym życiu i będzie z nami już na zawsze.

Paweł


 

zdjęcia w GALERII

 

 

Czas przygotowania do Narodzenia Jezusa

czyli kolejny zjazd w Szkole Animatora

 

16 grudnia b.r. odbył się kolejny zjazd Szkoły Liturgicznego Animatora Muzycznego. Rozpoczęliśmy go od spotkania z Najważniejszą Osobą. Zgromadziliśmy się wokół Najświętszego Sakramentu, by oddać Mu ten dzień, nasze sprawy i bliskie osoby.

 

Następnie pracowaliśmy nad swoimi głosami, w czym pomagał nam pan Adam Kuliś. Potem razem z Nim przygotowaliśmy pieśni na Mszę Świętą.
Po wprowadzeniu ks. dra Andrzeja Krzystka w ogólną charakterystykę Roku Liturgicznego udaliśmy się na najważniejszy moment dnia, czyli Eucharystię. Po obiedzie, krótkiej przerwie na kawę i rozmowy, siostra Beata omówiła z nami Wskazania Episkopatu Polski po ogłoszeniu nowego wydania Ogólnego wprowadzenia do Mszału Rzymskiego i zwróciła szczególną uwagę na punkty dotyczące śpiewu podczas Liturgii i wszelkich wskazań przydatnych dla osób prowadzących śpiew.

 

Na zakończenie został nam przybliżony przez pana Emila Michorzewskiego okres Adwentu i Narodzenia Pańskiego, ich historia i ogólne cechy charakterystyczne, a także jakie śpiewy dobierać.

 

Dziękuję Panu, że przez to spotkanie jeszcze głębiej mogłam wejść w czas przygotowania do Narodzenia Jezusa!

Olawięcej zdjęć w GALERII

 

Maryja nas poprowadzi…

czyli Absolwenci Szkoły Animatora na wspólnym wyjeździe

 

Zaufaliśmy tym słowom i pomimo różnorakich przeciwności wyruszyliśmy w drogę. Być może były nam one potrzebne, by jeszcze bardziej zdać sobie sprawę ze słów, które w czasie drogi uprzedziły już wieczorną modlitwę Kościoła, gdzie w modlitewnej psalmodii wypowiadaliśmy: „Jeżeli domu Pan nie zbuduje, na próżno się trudzą, którzy go wznoszą”. Rozmawiając o naszych zmaganiach, niechęciach, przebaczeniu dotarliśmy na miejsce. I tu wreszcie ujrzeliśmy się w komplecie, widząc, że niewielką jesteśmy garstką; choć dom sióstr, u których chcieliśmy spędzić ten czas może pomieścić znacznie więcej. Usiedliśmy razem do stołu by się posilić, ale też by ucieszyć się sobą, posłuchać i uświadomić sobie tę właśnie prawdę, że to Maryja nas poprowadzi.

Kilka kwadransów później dojechał do nas ze Świnoujścia ks. Jakub. Radość ogromna, gdyż w godzinie Apelu mogliśmy rozpocząć uroczystą Eucharystię z nieszporami czcząc Niepokalane Poczęcie Maryi. Ksiądz swoim słowem wprowadził nas w ten wspólny czas modlitwy, śpiewu, bycia razem z Maryją; w Jej bliskości…

Potem, wieczornym rozmowom nie było końca…

Poranek rozpoczęliśmy śpiewem jutrzni i wprowadzeniem w jeden z najpiękniejszych Maryjnych hymnów - w modlitwę Akatystem i krótką medytacją nad jego tekstem.

Po śniadaniu rozpoczęliśmy muzyczne przygotowania. „Pan jest blisko już przychodzi, by zbawienie ludziom dać.” - adwentowa pieśń, której uczepiliśmy się, by później w homilii usłyszeć dlaczego tak była naszej modlitwie potrzebna. Kiedy nadszedł czas na pierwsze dźwięki Akatystu byliśmy poruszeni, że w tak niewielkiej liczbie naszych głosów brzmi niezwykle mocno i pięknie.

Po muzycznym przygotowaniu ruszyliśmy zaczerpnąć świeżego morskiego powietrza. Opatuleni po uszy pośród rozmów, poważnych i mniej poważnych i tanecznych kroków dotarliśmy do morskiej latarni, która już wczorajszego wieczoru, gdy zbliżaliśmy się do Niechorza, siłą swojego światła przykuła naszą uwagę. Wracaliśmy do domu w tonach przedszkolnych piosenek i wierszy, którym wtórowała nam Justyna. Było niezwykle radośnie. Cieszyło nas, że mamy w sobie tę otwartość na proste bycie razem.

Nadszedł czas na Eucharystię; wspólnotą z siostrami z domu i ich gośćmi. Bóg bliski nam, bardzo jesteśmy Mu drodzy i na takiego Boga czekamy – słysząc to nasza adwentowa modlitwa czyniła w nas więcej przestrzeni na przyjęcie tego słowa…

Po obiedzie pożegnaliśmy ks. Jakuba, który jak zawsze uśmiechnięty, wyjeżdżał z otwartością i gotowością na kolejne wspólne spotkanie.

I popłynęła znów modlitwa… Witaj, Witaj…oświecająca wyznawców Trójcy Świętej, Słupie ognisty wiodący przez ciemność… Witaj, promieniu Słońca duchowego, Witaj, odbicie Światłości nieprzystępnej. Tak. Rozświetlała nasze wspólne bycie razem, wspólne także razem z siostrami, które dołączyły do nas oderwane  od obowiązków naszym zaproszeniem. A jedna z nich dzieląc się później z nami powiedziała iż, nie sądziła, że Maryja będzie tak uczczona w tym domu. Ona nas poprowadziła.

Śpiewaliśmy potem jeszcze wołając do Niej przedłużając naszą wspólną modlitwę. Potem pierwsi absolwenci ruszyli w powrotną drogę, a pozostali dzielili się swoimi spostrzeżeniami na temat naszych comiesięcznych spotkań.

Jeszcze po kolacji czuliśmy jak nie chce nam się wyjeżdżać, a żegnając się z siostrami  mogliśmy im z prostotą serca powiedzieć, że jeśli tylko Bóg pozwoli, z radością przyjedziemy jeszcze do tego gościnnego domu.

Czas był tak krótki, a z naszych ust padały słowa, że tyle się wydarzyło… Obdarzeni wzajemnym zaufaniem wierzymy, że to dopiero jakiś początek… Maryja nas poprowadzi…

 

 

zdjęcia w GALERII

 

Piękno i bogactwo Psalmów

 

W sobotę 25 listopada, w gościnnym i otwartym domu Sióstr Uczennic Krzyża odbyło się drugie spotkanie uczestników Szkoły Liturgicznej Animatora Muzycznego. Zanim rozpoczęliśmy zajęcia, spotkaliśmy się w kaplicy na Adoracji Najświętszego Sakramentu. Umocnieni modlitwą udaliśmy się na zajęcia.

 

Na pierwszych p. Marta Sala różnymi ćwiczeniami rozgrzała nasze ciała i struny głosowe byśmy pięknymi głosami mogli śpiewać na chwałę Pana w czasie Eucharystii. Na kolejnych, p. Ewa Węglarz podała nam m.in. praktyczne sposoby jak radzić sobie z tremą, jak dbać o nasze struny głosowe i jak ćwiczyć czytanie, żeby słuchacze byli nim urzeczeni.

 

Przed Eucharystią ks. Cezary Korzec przedstawił piękno i bogactwo Psalmów, które są w stanie dotykać głęboko człowieka i opowiedzieć całą jego historię, od krańcowego kryzysu aż po triumf zwycięstwa.

 

Po Eucharystii nadszedł czas na „coś” dla naszego ciała; tym „czymś” okazał się przepyszny krupnik i spaghetti (dziękujemy bardzo siostrom).

 

Pokrzepieni obiadem, kawą, imieninowymi pączkami i rozmowami udaliśmy się na wykład p. Łukasza Popiałkiewicza, w czasie którego „zaprzyjaźnialiśmy” się m.in. z poprzednikiem, następnikiem, fleksą, kadencją……

 

Na ostatnim wykładzie dwóch kleryków przedstawiło nam z Mszał Rzymski w „pigułce”, żebyśmy jeszcze głębiej mogli uczestniczyć i przeżywać Eucharystię.


Do zobaczenia już niedługo, czyli za 3 tygodnie.

 

 

więcej zdjęć w GALERII

VI edycja Szkoły rozpoczęta

 

W dniu 21. X. 2017r. rozpoczęła się VI edycja SLAM.
W tym roku liczba uczestników przekroczyła 25 osób reprezentujących różne stany i zaangażowania.
Grupę tworzą osoby aktywne we wspólnotach kościelnych i scholach, często z wykształceniem muzycznym, ale także sympatycy, nie koniecznie znający się na nutach.
Całościowy program SLAM gwarantuje, iż każdy znajdzie tu swoje miejsce.

S. Beata opowiedziała nam o początkach szkoły, jej istocie i założeniach i wygłosiła katechezę dotyczącą wiary i liturgii. Po niej absolwentka III edycji SLAM Justyna Strabel powiedziała świadectwo o tym, jak Zmartwychwstały Chrystus dotyka i przemienia jej życie odkąd oddala Mu się cała; a Eucharystia stała się prawdziwym "Źródłem i Szczytem", z którego czerpie siłę do życia i nieustannego nawracania.

Kolejne zajęcia dotyczyły emisji głosu i sposobów prawidłowego wydobywania głosu.
Poznaliśmy ćwiczenia, które skutecznie w tym pomagają, a wiedzę na ten temat przekazała nam pani Ewa Węglarz.

Wspomniane wyżej świadectwo Justyny było dobrym przygotowaniem do Eucharystii, którą celebrował dla nas ks.dr Zbigniew Woźniak. Przybliżył nam on później - w swoim wykładzie - podstawy śpiewów mszalnych.

W ostatnim punkcie programu s.Beata w swoim wystąpieniu omówiła fragmenty Konstytucji o Liturgii Świętej;
Traktujące o jej naturze, znaczeniu w życiu Kościoła, wychowaniu liturgicznym oraz fragmenty na temat muzyki sakralnej.

Za miesiąc kolejne zajęcia i wspólne uwielbianie Boga śpiewem i sercem.

 

Katarzyna Górska

 

 

więcej zdjęć w GALERII


I sesja VI edycji

21 października 2017

 

 

 

830 Wprowadzenie
915 Katecheza i świadectwo - NA DOBRY POCZĄTEK - s.Beata CSDC, Justyna Strabel
1030 przerwa
1055 Emisja głosu - Ewa Węglarz
1215 Przygotowanie do Eucharystii - Marta Sala

EUCHARYSTIA

1330 obiad
1400 Śpiewy mszalne - ks. dr Zbigniew Woźniak
1515 Wprowadzenie w dokumenty Kościoła - Konstytucja o Liturgii Sacrosanctum concilium - s.Beata CSDC

Podsumowanie

 

 

VI edycja Szkoły Liturgicznego Animatora Muzycznego 2017/2018

 

zapisy zakończone!

 

Talent muzyczny to nie wszystko - jeśli nie jest podparty wiarą i wiedzą, to szybko może zmienić się w gwiazdorzenie i zamiast do Pana Boga prowadzić, będzie od Niego odciągał. Jak więc przekuć swoje muzyczne pasje i zdolności w modlitwę? Skuteczną odpowiedź znają twórcy Szkoły Liturgicznego Animatora Muzycznego, której VI edycja rozpocznie się już w październiku.
Przez lata w Centrum Formacji Świeckich przy Wspólnocie Sióstr Uczennic Krzyża organizowane były warsztaty muzyczno-liturgiczne - małe muzyczne skupienia wokół danego okresu liturgicznego lub tematu. W sercach sióstr i uczestników pulsowała jednak jeszcze jedna tęsknota - by takie spotkania nie były jednorazowymi wydarzeniami warsztatowymi z dodatkiem modlitewnym. By przygotować cykl spotkań, w trakcie których osoby zaangażowane w animowanie muzyki w parafiach, scholach i chórach mogłyby nie tylko poznawać nowe pieśni, ale także dokumenty Kościoła. I wreszcie, by w ramach takich spotkań trwać jednomyślnie na modlitwie. Pięć lat temu zaryzykowano - i tak ruszyła pierwsza edycja Szkoły Liturgicznego Animatora Muzycznego, która (jako SLAM) na dobre wpisała się w duchowy pejzaż Kościoła nad Odrą i Bałtykiem.
Miniony rok przyniósł już V edycję SLAM-u; na spotkaniach uczestnicy zgłębiali Katechizm Kościoła Katolickiego, „zaprzyjaźniali się” z Ogólnym Wprowadzeniem do Mszału Rzymskiego, zastanawiali się nad potrzebą obecności łaciny w przestrzeni kościelnej, przygotowywali się do obchodów poszczególnych momentów roku liturgicznego i oczywiście śpiewali – SLAM to przecież przestrzeń poznawania dróg do uwielbiania Pana Boga przez muzykę. Każdy element slamowych spotkań - katechezy, warsztaty, konferencje, ćwiczenia, wspólne spotkania i oczywiście wspólna modlitwa (głównie Eucharystia) – ma na celu uczyć, że to o Pana Boga chodzi, że to z Niego ma być moc.
Od czterech lat, równolegle z rozpoczęciem II edycji Szkoły, odbywają się regularne spotkania slamowych absolwentów. Oni są jednym z dowodów, że taka przestrzeń jak SLAM jest potrzebna. Absolwenci na swoich spotkaniach trwają na modlitwie, ale też nieustannie pogłębiają wiedzę – tęsknota za szukaniem jak najlepszych dróg do Pana Boga jest w nich żywo obecna.
Jesienią rusza już VI edycja Szkoły – kolejne godziny wykładów z liturgiki, historii Kościoła, kolejni święci do zaprzyjaźnienia się, kolejne dźwięki i treningi z emisji głosu, kolejne chwile modlitwy i wspólnotowego bycia razem – wszystko po to, by nasiąkać Bożym Duchem i Pana Boga sobą nie zasłaniać.

ks. Wojciech Koladyński


 

S Z C Z E G Ó Ł O W E    I N F O R M A C J E