Home Szkoła liturg. animatora muz.

 

SZKOŁA

LITURGICZNEGO ANIMATORA MUZYCZNEGO

 

Podsumowanie IV sesji SLAM


Nowy Rok rozpoczęliśmy od spotkania na czwartej już sesji SLAM-u.


Z samego rana s. Helena rozpoczęła spotkanie od wprowadzenia do Liturgii Godzin

i przybliżyła historię i sens modlitwy. Kontynuację tematu jednej z modlitw Liturgii Godzin,

a mianowicie istotę Jutrzni, przejął alumn Maciej, a następnie poprowadził przez Katechizm Kościoła Katolickiego wskazując jak ważną rolę odgrywa Liturgia.

 

Jak zwykle na spotkaniu nie zabrakło nauki śpiewu nowych pieśni, które rozbrzmiały podczas Eucharystii sprawowanej przez ks. dr Zbigniewa Woźniaka.


W rozśpiewaniu i nauce poprowadziła nas Marta Sala.

 

 

Kolejnym, interesującym punktem sesji był wykład ks. dr Zbigniewa Woźniaka wprowadzający nas w tajniki śpiewu gregoriańskiego.

 

Po pysznej przerwie obiadowej, rozpoczęliśmy zajęcia z dr Łukaszem Popiałkiewiczem na temat chorału gregoriańskiego. Uczyliśmy się przygotowanych w języku łacińskim modlitw, które będziemy odmawiać na najbliższej Mszy św. podczas kolejnego spotkania SLAM-u.


Punktem zamykającym IV sesję SLAM-u, było wspólne dzielenie się opłatkiem, a  następnie długie i radosne kolędowanie.


Do zobaczenia już 12 lutego!

Marta

 

 

zdjęcia w GALERII


 

 

SZKOŁA LITURGICZNEGO 
ANIMATORA MUZYCZNEGO 2021/2022

 

 

8 stycznia
plan IV sesji

 

 

8.30       Wprowadzenie do Liturgii godzin - s. Helena Foryś CSDC

9.15       Jutrznia - prowadzenie Bracia Alumni AWSD


9.45       LITURGIA w Katechizmie Kościoła Katolickiego - Bracia Alumni AWSD

przerwa11.00     Przygotowanie do liturgii - Marta Sala - Absolwentka SLAM

 

12.00     Śpiew gregoriański w Liturgii Kościoła katolickiego - ks. dr Zbigniew Woźniak

12.45     EUCHARYSTIA

obiad


14.30     Chorał gregoriański w teorii i praktyce - dr Łukasz Popiałkiewicz

16.00     KOLĘDOWANIE :)

 

 


W odkrywaniu największego Daru...


Za nami trzecia sesja SLAM-u. Rozpoczęliśmy ją powtórzeniem treści zawartych w Sacrosanctum Concilium i Ogólnym Wprowadzeniu do Mszału Rzymskiego, które omawialiśmy na poprzednich spotkaniach; następnie s. Beata odsłoniła przed nami tajniki kolejnego dokumentu Kościoła dotyczącego liturgii – Wskazań Episkopatu Polski po ogłoszeniu nowego OWMR.


Po przygotowaniu śpiewów na Eucharystię (w tym z chorału gregoriańskiego) i słodkiej przerwie wysłuchaliśmy niezwykle ciekawego i dynamicznego wykładu ks. dra Andrzeja Krzystka na temat roku liturgicznego jako sposobu przeżywania obecności Jezusa Chrystusa w czasie; poznaliśmy również genezę okresów liturgicznych, a na koniec ks. Andrzej odpowiedział na nurtujące nas pytania dotyczące liturgii.


Centralnym punktem sesji była Eucharystia. Posiliwszy ducha słowem Bożym, a ciało przepysznym obiadem przygotowanym przez nasze Siostry, rozpoczęliśmy popołudniowy blok zajęć.

Pani Ewa przygotowała dla nas ćwiczenia z emisji głosu; następnie pan Emil tłumaczył nam zasady doboru śpiewów w okresie Adwentu i Narodzenia Pańskiego, a chętni mieli okazję nauczyć się sposobu zapisu nut.

Mam nadzieję, że ta solidna dawka wiedzy, praktyczne ćwiczenia oraz doświadczenie wspólnie przeżytej liturgii będzie w nas stale owocować, prowadząc coraz głębiej w odkrywaniu tego największego daru, jaki nasz Pan powierzył Kościołowi.

Do zobaczenia za miesiąc!

 

Justyna

 

zdjęcia w G A L E R I I


 

11 grudnia
plan III sesji

 

8.30    Powtórka materiału

9.00    Wskazania Episkopatu Polski

po ogłoszeniu nowego OGÓLNEGO WPROWADZENIA DO MSZAŁU RZYMSKIEGO
- wykład - s.Beata CSDC

10.00    Przygotowanie do LITURGII - Iwona Kacprzyk-Mac

przerwa

11.15     OGÓLNA CHARAKTERYSTYKA ROKU LITURGICZNEGO,    
z uwzględnieniem okresów Wcielenia - wykład - ks. dr Andrzej Krzystek

12.30    EUCHARYSTIA

obiad

14.15     PODSTAWY EMISJI GŁOSU - wykład i ćwiczenia - Ewa Węglarz

15.15     ŚPIEWY ADWENTU I NARODZENIA PAŃSKIEGO
- wykład i ćwiczenia - Emil Michorzewski

16.45    ZASADY MUZYKI - wykład i ćwiczenia - dla chętnych
- Emil Michorzewski

 

 

Psalm – moc i piękno jedynej w swoim rodzaju modlitwy


W dniu 27 listopada 2021 roku odbyło się drugie spotkanie kolejnej edycji Szkoły Liturgicznego Animatora Muzycznego.

 

Spotkanie rozpoczęło się w kaplicy, Adoracją Najświętszego Sakramentu. Po Adoracji, wgłębiliśmy się w liturgię psalmów. Siostra Agata przybliżyła nam znaczenie, moc i piękno psalmów, czyli jedynej w swoim rodzaju modlitwy.


Po tak wyjątkowym wykładzie odbyła się przerwa, po której przedstawiono nam podstawy rozśpiewania z elementami emisji głosu, o których opowiedział nam p. Adam Kuliś  – aktor, instruktor Chóru Akademickiego. Pan Adam przedstawił nam również zasady śpiewu, wykorzystania możliwości własnego głosu i jego poprawnego używania. Uczył nas również śpiewać dolnym gardłem oraz pokazał jak powietrze i oddech są ważne dla jakości naszego głosu.

 

Przygotowywaliśmy się również do Liturgii, ucząc się m.in. śpiewania na głosy pieśni „Pokój Wam„, „Uwielbiamy Cię”, „O Pani, ufność nasza”, które odśpiewaliśmy podczas Eucharystii. Odbyła się ona w kaplicy o godzinie 12:45 i została odprawiona przez ks. mgr Daniela Majchrzaka z Parafii  p.w. św. Kazimierza  w Szczecinie.

 

Następnie udaliśmy się na przygotowany przez Siostry obiad, który jak zawsze był wyśmienity.

 

Po przerwie obiadowej odbyły się śpiewy międzylekcyjne, które poprowadził dr Łukasz Popiałkiewicz. Odkrył przed nami piękno i znaczenie śpiewów gregoriańskich, stanowiących genezę wyśpiewywanych obecnie psalmów. Poznaliśmy podział wersów psalmowych, dowiedzieliśmy się kto, kiedy, gdzie i w jaki sposób powinien wykonywać śpiewy międzylekcyjne, czyli psalmy, graduały, Alleluja oraz sekwencje. Zapoznaliśmy się z gregoriańskimi tonami psalmów i ich budową.

 

Na koniec naszego spotkania Siostra Beata, s. Helena i al. Jakub wygłosili wykład na temat Ogólnego Wprowadzenia do Mszału Rzymskiego, zwracając naszą szczególną uwagę na przygotowanie oraz świadectwo czynnego uczestnictwa w Eucharystii. Przedstawili nam również rolę śpiewu i gestów wykonywanych podczas Liturgii.


Dowiedzieliśmy się, że Mszał Rzymski to najważniejsza Księga Liturgiczna zawierająca teksty części Mszy św. oraz wskazówki jak sprawować Najświętszą Ofiarę i celebrować liturgię w poszczególnych obchodach i okresach liturgicznych.
To było bardzo ciekawe spotkanie, za które bardzo dziękuję Panu Bogu i wszystkim zaangażowanym w to dzieło!
Do zobaczenia na kolejnym spotkaniu w dniu 11 grudnia 2021 r.


Klaudia

 

zdjęcia w G A L E R I I

 

 

 

27 listopada

plan II sesji


 

8.30 -- Adoracja Najśw. Sakramentu

9.00 -- Wprowadzenie do modlitwy Psalmami - s.Agata CSDC

10.15 -przerwa - refektarz

 

10.45  Podstawy rozśpiewania z elementami emisji głosu - Adam Kuliś

11.45  Przygotowanie do Liturgii - Adam Kuliś

12.45  EUCHARYSTIA - kaplica

-obiad - refektarz

 

14.30  Śpiewy międzylekcyjne. Tony psalmowe - WYKŁAD I ĆWICZENIA - dr Łukasz Popiałkiewicz

16.00 Ogólne Wprowadzenie do Mszału Rzymskiego - WYKŁAD - Siostry i alumni AWSDPełnia życia polega na miłości. Znajdziemy ją w Eucharystii...

W dniu 16 października 2021 roku rozpoczęła się kolejna edycja SLAM w Szczecinie. Uczestnicy zgromadzili się w domu Wspólnoty Sióstr Uczennic Krzyża przy ul. Kościelnej 4a. Tu będą odbywały się spotkania, których celem jest pogłębienie przeżywania liturgii Kościoła.

 

W katechezie wygłoszonej przez siostrę Beatę usłyszeliśmy, jak koniecznym jest przylgnięcie sercem do Słowa Boga nieustannie wypowiadanego do nas. Powinno to wynikać z podjętej przez nas decyzji, aby żyć z Panem na co dzień. Wiara jest decyzją i odpowiedzią na Jego Miłość. Pełnia życia polega na miłości. Znajdziemy ją w Eucharystii. Ona jest

centrum życia chrześcijanina. Tu celebrujemy osobę Jezusa Chrystusa.

 

W kolejnych punktach programu dnia wysłuchaliśmy poruszającego świadectwa absolwentki SLAM o odkrywaniu Miłości Boga w jej życiu. Pani Ewa Węglarz odkrywała przed nami tajniki emisji głosu, a ksiądz Zbigniew Woźniak pokazał, jak powinny brzmieć śpiewy mszalne. Przewodniczył również Eucharystii, która była celebrowana w kaplicy Sióstr.

 

Ostatnim punktem była konferencja wprowadzająca w dokumenty Kościoła. Zapoznaliśmy się z Konstytucją o Liturgii Sacrosanctum concilium.

Do zobaczenia – już za miesiąc!

Agata


ZDJĘCIA w GALERII

 

 

16 października

plan I sesji


 

8.30 - Wprowadzenie

9.00 - NA DOBRY POCZĄTEK

- Katecheza - s. Beata Majerczak CSDC

- świadectwo - Marta Sala (Absolwentka SLAM)

 

10.15 -przerwa - refektarz

10.45 Elementy emisji głosu - Ewa Węglarz

11.45 Przygotowanie do Liturgii - Iwona Kacprzyk-Mac (Absolwentka SLAM)

-obiad - refektarz

 

13.30 Śpiewy mszalne - ks. Zbigniew Woźniak

14.15 EUCHARYSTIA - kaplica

 

15.30 Wprowadzenie w dokumenty Kościoła

- Konstytucja o Liturgii Sacrosanctum concilium - s.Beata Majerczak CSDC

17.00 Podsumowanie

 

 

 

 

„Najszybsza i najprostsza droga do Boga prowadzi poprzez piękno…”

 

Będąc zawodowo przedstawicielem nauk ścisłych, analiza logiczna czytań usłyszanych podczas liturgii, wielokrotnie budziła we mnie skrajne emocje: od zachwytu i uznania, do złości i buntu. Sam umysł nie zawsze wystarczył by zmotywować mnie do uczestnictwa we Mszach Świętych, wiec musiała to robić żona, Asia.

 

Na szczęście wybawienie z rozterek pojawiło się w inny sposób, poprzez zamiłowanie do muzyki. Pasja do wspólnego śpiewania przywiodła mnie do SLAM-u, gdzie w sposób naturalny wyprostowały się wszystkie pokręcone ścieżki. Kontakty z doświadczonymi wykładowcami różnych dziedzin (muzyka, historia, prawo i teologia) oraz systematyczna praca przy ich prowadzeniu, pozwoliły nabrać wiedzy i doświadczeń bardzo przydatnych w wykonywaniu śpiewu liturgicznego. Co więcej, zajęcia pomogły w zrozumieniu roli i wartości muzyki w liturgii. Tak naprawdę, było to wspólne odkrywanie piękna śpiewu podczas Mszy Świętej, gdzie ten który służy staje się obdarowanym.

 

Msze Święte, w których teraz aktywnie uczestniczę są głębszym i pełniejszym przeżyciem obecności Boga - ku uldze i radości Asi. Czego więcej trzeba?

Wojciech

 

 

więcej zdjęć w GALERII

 


SZCZEGÓŁOWE INFORMACJE