Home Szkoła liturg. animatora muz.

SZKOŁA

LITURGICZNEGO ANIMATORA MUZYCZNEGO

 

 

 

SZKOŁA LITURGICZNEGO 
ANIMATORA MUZYCZNEGO 2021/2022

 

 

27 listopada

plan II sesji


 

8.30 -- Adoracja Najśw. Sakramentu

9.00 -- Wprowadzenie do modlitwy Psalmami - s.Agata CSDC

10.15 -przerwa - refektarz

 

10.45  Podstawy rozśpiewania z elementami emisji głosu - Adam Kuliś

11.45  Przygotowanie do Liturgii - Adam Kuliś

12.45  EUCHARYSTIA - kaplica

-obiad - refektarz

 

14.30  Śpiewy międzylekcyjne. Tony psalmowe - WYKŁAD I ĆWICZENIA - dr Łukasz Popiałkiewicz

16.00 Ogólne Wprowadzenie do Mszału Rzymskiego - WYKŁAD - Siostry i alumni AWSDPełnia życia polega na miłości. Znajdziemy ją w Eucharystii...

W dniu 16 października 2021 roku rozpoczęła się kolejna edycja SLAM w Szczecinie. Uczestnicy zgromadzili się w domu Wspólnoty Sióstr Uczennic Krzyża przy ul. Kościelnej 4a. Tu będą odbywały się spotkania, których celem jest pogłębienie przeżywania liturgii Kościoła.

 

W katechezie wygłoszonej przez siostrę Beatę usłyszeliśmy, jak koniecznym jest przylgnięcie sercem do Słowa Boga nieustannie wypowiadanego do nas. Powinno to wynikać z podjętej przez nas decyzji, aby żyć z Panem na co dzień. Wiara jest decyzją i odpowiedzią na Jego Miłość. Pełnia życia polega na miłości. Znajdziemy ją w Eucharystii. Ona jest

centrum życia chrześcijanina. Tu celebrujemy osobę Jezusa Chrystusa.

 

W kolejnych punktach programu dnia wysłuchaliśmy poruszającego świadectwa absolwentki SLAM o odkrywaniu Miłości Boga w jej życiu. Pani Ewa Węglarz odkrywała przed nami tajniki emisji głosu, a ksiądz Zbigniew Woźniak pokazał, jak powinny brzmieć śpiewy mszalne. Przewodniczył również Eucharystii, która była celebrowana w kaplicy Sióstr.

 

Ostatnim punktem była konferencja wprowadzająca w dokumenty Kościoła. Zapoznaliśmy się z Konstytucją o Liturgii Sacrosanctum concilium.

Do zobaczenia – już za miesiąc!

Agata


ZDJĘCIA w GALERII

 

 

16 października

plan I sesji


 

8.30 - Wprowadzenie

9.00 - NA DOBRY POCZĄTEK

- Katecheza - s. Beata Majerczak CSDC

- świadectwo - Marta Sala (Absolwentka SLAM)

 

10.15 -przerwa - refektarz

10.45 Elementy emisji głosu - Ewa Węglarz

11.45 Przygotowanie do Liturgii - Iwona Kacprzyk-Mac (Absolwentka SLAM)

-obiad - refektarz

 

13.30 Śpiewy mszalne - ks. Zbigniew Woźniak

14.15 EUCHARYSTIA - kaplica

 

15.30 Wprowadzenie w dokumenty Kościoła

- Konstytucja o Liturgii Sacrosanctum concilium - s.Beata Majerczak CSDC

17.00 Podsumowanie

 

 

 

 

„Najszybsza i najprostsza droga do Boga prowadzi poprzez piękno…”

 

Będąc zawodowo przedstawicielem nauk ścisłych, analiza logiczna czytań usłyszanych podczas liturgii, wielokrotnie budziła we mnie skrajne emocje: od zachwytu i uznania, do złości i buntu. Sam umysł nie zawsze wystarczył by zmotywować mnie do uczestnictwa we Mszach Świętych, wiec musiała to robić żona, Asia.

 

Na szczęście wybawienie z rozterek pojawiło się w inny sposób, poprzez zamiłowanie do muzyki. Pasja do wspólnego śpiewania przywiodła mnie do SLAM-u, gdzie w sposób naturalny wyprostowały się wszystkie pokręcone ścieżki. Kontakty z doświadczonymi wykładowcami różnych dziedzin (muzyka, historia, prawo i teologia) oraz systematyczna praca przy ich prowadzeniu, pozwoliły nabrać wiedzy i doświadczeń bardzo przydatnych w wykonywaniu śpiewu liturgicznego. Co więcej, zajęcia pomogły w zrozumieniu roli i wartości muzyki w liturgii. Tak naprawdę, było to wspólne odkrywanie piękna śpiewu podczas Mszy Świętej, gdzie ten który służy staje się obdarowanym.

 

Msze Święte, w których teraz aktywnie uczestniczę są głębszym i pełniejszym przeżyciem obecności Boga - ku uldze i radości Asi. Czego więcej trzeba?

Wojciech

 

 

więcej zdjęć w GALERII

 


SZCZEGÓŁOWE INFORMACJE