Home Szkoła liturg. animatora muz.

SZKOŁA

LITURGICZNEGO ANIMATORA MUZYCZNEGO

2018/2019

 

 

PLAN V SESJI - 16 LUTY830 WPROWADZENIE I PRZYGOTOWANIE DO MODLITWY LITURGIĄ GODZIN - s. Beata CSDC - kaplica
915 JUTRZNIA - poranna LITURGICZNA MODLITWA KOŚCIOŁA - prowadzenie s.Beata CSDC, klerycy, bracia Franciszkanie, Marta Sala
1000 przerwa - refektarz


1030 PRZYGOTOWANIE DO LITURGII - Emil Michorzewski - sala na dole

1130 ZA I PRZECIW ŁACINIE  - wykład -  ks. dr hab. Jarosław Nowaszczuk - sala na dole

1245 E U C H A R Y S T I A

obiad


1430 Zasady muzyki cz.1 /dla chętnych/ - wykład i ćwiczenia - Emil Michorzewski - sala na dole
1500 Musicam Sacram i Instrukcja Episkopatu Polski o muzyce liturgicznej po Soborze Watykańskim II - warsztat

- Absolwenci SLAM, klerycy, bracia Franciszkanie, - sala na dole

 

 

Liturgia, katechizm i chorał...


12 stycznia 2019 odbyła się IV sesja w SLAM


Spotkanie rozpoczęły siostry "Uczennice Krzyża", które wprowadziły nas do liturgii godzin. Pokazały nam w jaki sposób odmawiać jutrznię i korzystać z brewiarza. Po krótkim wykładzie już nikt nie miał wątpliwości i razem wyśpiewaliśmy modlitwę poranną.
Następnie słuchaliśmy prezentacji kleryków, którzy mówili nam o liturgii w Katechizmie Kościoła Katolickiego.
Mieliśmy również przyjemność porozmawiać z ks. Zbigniewem Woźniakiem na temat chorału gregoriańskiego, gdzie poznaliśmy jego historię.

 

Kolejnym ważnym punktem tego zjazdu była msza święta, która jak zawsze była przepełniona naszą modlitwą i obecnością Ducha Świętego.

 

Najbardziej zaciekawił mnie wykład pana mgr Emila Michorzewskiego, który nauczył nas czytać neumy, tak zwane nuty w chorale gregoriańskim. Uczyliśmy się także zapisu tej faktury. Poznaliśmy wiele różnych śpiewów chorałowych, które różnią się od siebie ze względu na miejsce powstania i zapis.


Pod koniec naszego pobytu w szkole, siostry zaprosiły nas do wspólnego kolędowania. Mieliśmy okazję przeżyć jeszcze raz wieczór wigilijny, na którym składaliśmy sobie życzenia i dzieliliśmy się opłatkiem. Częstowaliśmy się ciepłym barszczykiem, pierożkami i ciastem, które było prze-pysz-ne:). Miło wspominam nasze kolędy przy gitarze; był świetny nastrój.

To nasze spotkanie (inne od wszystkich) na zawsze zostanie w mojej pamięci.

Łukasz


 

zdjęcia w GALERII

 


IV sesja VII edycji

12 stycznia 2019

 

830 Wprowadzenie do Liturgii godzin
900 JUTRZNIA
930 Przygotowanie do LITURGII

przerwa

1045 LITURGIA W KATECHIZMIE KOŚCIOŁA KATOLICKIEGO - wykład
1130 ŚPIEW GREGORIAŃSKI W LITURGII KOŚCIOŁA KATOLICKIEGO - wykład
1215 EUCHARYSTIA

obiad

1415 CHORAŁ GREGORIAŃSKI W TEORII I PRAKTYCE - wykład i ćwiczenia

KOLĘDOWANIE :)"Oto przyjdę wkrótce, a zapłatę mam ze sobą, aby każdemu oddać według jego uczynków"...

Po grudniowej sesji SLAMu


Adoracja Pana Jezusa i Eucharystia zawsze są dla mnie najważniejszą i najpiękniejszą częścią każdego spotkania w szkole. W sobotę, w drugim tygodniu Adwentu odbył się w tym roku nasz ostatni zjazd. Dowiedzieliśmy się, że antyfonę z mszału można zaśpiewać, zarówno na wejście jaki na komunię.

 

Z ostatnich zajęć w szkole szczególnie zapamiętałam omówienie przez mgr Emila  Michorzewskiego tekstów pieśni adwentowych. Pokazał nam w jak prosty sposób, poszczególne zwrotki tekstu, jako modlitwę śpiewaną można wykorzystywać w  różnych okresach Adwentu. Kolor różowy w trzecią niedzielę Adwentu już od tej chwili zawsze będzie mi się kojarzył z kolorem szaty liturgicznej.

 

Przygotowania do Eucharystii i wspólny śpiew poprowadził Pan Adam Kuliś. Na ćwiczeniach z emisji głosu, udzielił nam cennych wskazówek umiejętnego rozśpiewania i wykorzystania swoich zasobów głosowych. Uświadomił nam jak dużo musimy jeszcze popracować nad warsztatem i jak ważne jest rozgrzanie głosu przed publicznym śpiewaniem. W trakcie ćwiczeń z emisji głosu było radośnie i jak zwykle uśmiech na twarzy towarzyszył wszystkim uczestnikom. 

Niezwykle cenne dla mnie były informacje na temat roku liturgicznego i Wskazania Episkopatu Polski po ogłoszeniu nowego wydania Ogólnego wprowadzenia do Mszału Rzymskiego.
,
Było to ostatnie spotkanie w 2018 roku, złożyliśmy sobie życzenia świąteczne, a ja nabyłam dwie wspaniałe płyty Wspólnoty Sióstr Uczennic Krzyża: "Nie wypowie..." oraz "Dziękujemy Ci, Jezu..." Polecam każdemu te płyty- tytuł zawiera wszystko "Dziękujemy Ci Jezu za Twoją niepojętą Miłość"...

Dorota

 

zdjęcia w GALERII

 


III sesja VII edycji

15 grudnia 2018

 

830 ADORACJA NAJŚWIĘTSZEGO SAKRAMENTU
900 EMISJA GŁOSU - wykład i ćwiczenia
1000 Przygotowanie do LITURGII

przerwa

1115 OGÓLNA CHARAKTERYSTYKA ROKU LITURGICZNEGO, z uwzględnieniem okresów Wcielenia - wykład
1230 EUCHARYSTIA

obiad

1415 Wskazania Episkopatu Polski po ogłoszeniu nowego OGÓLNEGO WPROWADZENIA DO MSZAŁU RZYMSKIEGO - wykład
1515 ŚPIEWY ADWENTU I BOŻEGO NARODZENIA - wykład i ćwiczenia
1645 ZASADY MUZYKI - wykład i ćwiczenia - dla chętnych

 

 

Przeżywać Tajemnice Ciała, i Krwi Pańskiej...

 

24 Listopada o poranku spotkaliśmy się na drugiej  Sesji  SLAM w 2018 roku. Na spotkanie zaprosił nas sam Pan by pobyć z nami w ciszy naszych Serc na Adoracji Najświętszego  Sakramentu. Ciszę tą ocieplał śpiew braci franciszkanów, którzy dołączyli do nas tego poranka. Po spotkaniu z Panem na Adoracji  nasze  Serca i głosy były  gotowe  by  przygotowywać  śpiew na Liturgie Eucharystyczną.

Po krótkiej przerwie  i posileniu się  niesamowitymi  smakołykami rozpoczęliśmy  pracę nad  głosami poprzez poszukiwania i ćwiczenia naszych brzuchów, gardeł, i naszych twarzy na zajęciach Emisji Głosu. Dalej podczas pierwszego wykładu próbowaliśmy bliżej poznać i wsłuchać się w „Psalmy: język Biblii  - język Kościoła” na podstawie wybranych psalmów. Zaraz po tym uzbrojeni w tak bogatą wiedzę stanęliśmy w najważniejszym punkcie tego  dnia, czyli na Eucharystii, w której wszyscy,:  konsekrowani i  świeccy  w jedności  i  skupieniu przeżywaliśmy Tajemnice Ciała, i Krwi Pańskiej.

Po Uczcie Eucharystycznej nadszedł czas na ucztę dla ciała, za co pięknie dziękujemy  wszystkim posługującym w kuchni.  Po tak obfitym pokrzepieniu się nabraliśmy sił by na drugim wykładzie dowiedzieć się jak najlepiej śpiewać psalmy i jak Kapłani, służba liturgiczna, organiści psalmiści i cały lud wiernych  zgromadzeni  podczas śpiewów liturgicznych powinni ze sobą współpracować. Po tym spotkaniu  nastąpił ostatni  tego dnia wykład, na którym skupialiśmy się nad „Ogólnym wprowadzeniem do Mszału Rzymskiego” i  przepisach w nim zawartych, a także dowiedzieliśmy się jak powinny, a jak nie powinny wyglądać wnętrza naszych Świątyń.

Marcin

 

 

zdjęcia w GALERIIII sesja VII edycji

24 listopada 2018

 

8.30        Adoracja Najświętszego Sakramentu
9.00        Przygotowanie do Eucharystii 
9.45        przerwa
10.15      Emisja głosu - WYKŁAD I ĆWICZENIA                        
11.30      Psalmy: język Biblii - język Kościoła - WYKŁAD       
12.45      EUCHARYSTIA
13.15      obiad
14.30      Śpiewy międzylekcyjne. Tony psalmowe - WYKŁAD I ĆWICZENIA    
16.00      Ogólne Wprowadzenie do Mszału Rzymskiego - WYKŁAD

 


Liturgia - podstawa życia duchowego i naszej posługi

 

20 października rozpoczęliśmy roczną formację w Szkole Liturgicznego Animatora Muzycznego. Podczas pierwszego zjazdu nasza uwaga została skupiona na podstawie życia duchowego i naszej posługi, czyli liturgii – jej istocie i sensie. Była ona w centrum dnia, także przez muzyczne przygotowania. Mielimy okazję pogłębić jej rozumienie i przeżywanie dzięki katechezie, żywym świadectwom i wykładowi opartemu o „Konstytucję o liturgii świętej”. Wzięliśmy również udział w zawsze przydatnych warsztatach emisji głosu i poprawnej wymowy, na których otrzymaliśmy praktyczne zestawy ćwiczeń do samodzielnej pracy.

Anna Twarowska


 

zdjęcia w GALERII


 

 

 

Rusza siódma edycja Szkoły Liturgicznego Animatora Muzycznego

 

20 października 2018 roku rozpoczynamy już VII edycję Szkoły Liturgicznego Animatora Muzycznego. Jej ideą jest zaszczepienie w osobach posługujących podczas liturgii większej wrażliwości na jakość służby muzycznej w Kościele. Podczas dziewięciu spotkań, które odbywają się w Domu Generalnym Wspólnoty Sióstr Uczennic Krzyża na szczecińskim Stołczynie, można zgłębiać tajniki sztuki muzycznej i poznawać szeroki kontekst dokumentów Kościoła dotyczących prawodawstwa liturgiczno-muzycznego.

Każdy zjazd jest poświęcony jednemu zagadnieniu. Niektóre dotyczą konkretnego okresu liturgicznego, inne dotykają takich tematów, jak Psalmy czy Liturgia Godzin. Podczas każdego spotkania uczestnicy mają okazję wymieniać się doświadczeniami osób posługujących na co dzień w Kościele. Są to organiści, chórzyści, osoby prowadzące schole, katecheci i wszyscy zainteresowani, dla których muzyka w kościele spełnia szczególną rolę ubogacania spotkania z Bogiem. Momentem kulminacyjnym każdej soboty jest Eucharystia, podczas której wspólnie wykonują przygotowaną wcześniej muzykę.

Podczas całego cyklu szkolnego odbywa się wiele zajęć dotyczących zagadnień muzyczno-liturgicznych, emisji głosu, prowadzenia zespołów, dyrygowania, historii muzyki, czy wreszcie analizy poszczególnych dokumentów Kościoła dotyczących służby podczas liturgii. Dzięki tej szerokiej wiedzy absolwenci szkoły mogą dużo bardziej świadomie posługiwać w swoich parafiach. Roczny kurs jest wyjątkową okazją do pogłębienia wiedzy, rozwinięcia umiejętności oraz wymiany doświadczeń z wieloma osobami, które bardzo chętnie służą swoją wiedzą i doświadczeniem wieloletniej praktyki.

Szkoła, mimo że trwa tylko rok, ma pewną kontynuację, która wynika z potrzeby dalszego pogłębiania poruszanych tematów. Każdy, kto ukończy Szkołę Liturgicznego Animatora Muzycznego może czuć się zaproszony na zjazdy absolwentów, które odbywają się równie regularnie, co zajęcia. Wspomniane spotkania, jak również warsztaty liturgiczno-muzyczne oraz coroczne rekolekcje liturgiczne pozwalają na pogłębianie wszystkich tematów, które są ważne dla posługujących w Kościele. Nie do przecenienia są oczywiście również możliwości konsultowania swoich doświadczeń i ewentualnych wątpliwości z bardzo kompetentnymi osobami, które zawsze chętnie angażują się w pomoc i rozwikłanie potencjalnych trudności. Duże znaczenie ma również dbałość organizatorów Szkoły o stronę techniczną.

 

Więcej w tygodniku katolickim Niedziela w diecezjalnym dodatku Kościół nad Odrą i Bałtykiem wyd. 08.09.2018

 

 

 

I sesja VII edycji

20 października 2018

 

830 Wprowadzenie
915 Katecheza i świadectwo - NA DOBRY POCZĄTEK

1030 Przygotowanie do Eucharystii
1115 przerwa

1145 Śpiewy mszalne

1230 EUCHARYSTIA
1330 obiad

1430 Elementy emisji głosu

1530 Wprowadzenie w dokumenty Kościoła - Konstytucja o Liturgii Sacrosanctum concilium

Podsumowanie