Home Szkoła liturg. animatora muz. Rekolekcje Liturgiczne

VIII Rekolekcje liturgiczne

Tracić czas dla Niego

 

W dniach 15-17 września 2023 roku w gościnnych progach Arcybiskupiego Wyższego Seminarium Duchownego odbyły się VIII. rekolekcje liturgiczne, które głosił o. Augustyn Zygmunt OFM; zatytułowane: „Eucharystia sercem Kościoła”.


Ponad 50 osób ze Szczecina i spoza niego miało okazję słuchać nauk, modlić się, adorować Pana Jezusa, rozmawiać ze sobą nawzajem i z samym sobą. Organizacją i stroną muzyczną rekolekcji zajęli się absolwenci SLAM (Szkoły Liturgicznego Animatora Muzycznego), pod kierunkiem siostry Beaty Majerczak, Uczennicy Krzyża.


Równie ważnie jak konferencje były rozmowy kawiarenkowe oraz dzielenie na koniec. Rozmowy dotyczyły  m.in. posłuszeństwa Kościołowi, a w szczególności przełożonym. A w dzieleniach dominowały słowa: „mam być w pełni dla Boga”, „tracić czas dla Niego” i „trwać w tej największej walce przez pokutę i modlitwę”.


o. Augustyn prowadził rekolekcje w duchu encykliki ECCLESIA DE EUCHARISTIA OJCA ŚWIĘTEGO JANA PAWŁA II, opublikowanej w 2003 roku. W myśl Ojca Świętego: „Nikomu nie można pozwolić na niedocenianie powierzonej nam obietnicy”.

Rozpoczął od przypomnienia siedmiu boleści Maryi i uzupełnił je o ósmą boleść, jaką jest odrzucenie Jezusa w Eucharystii.

 

Eucharystia tłoczy życie do całego Kościoła. Jej sensem jest spożycie żywego Jezusa. Nie da się najeść oglądając program kulinarny, tak też nie da się w pełni uczestniczyć w Eucharystii przed monitorem. Padło też ważne pytanie: czy wierzysz w obecność Chrystusa w Eucharystii?

 

Przy Jezusie zawsze stoi Maryja, ona nosiła Go pod sercem, była z Nim najbliżej. Jej też „przypisana” jest sobota, bo ona czekała na zmartwychwstanie.


o. Augustyn przypomniał, że w wydarzeniach w Wieczerniku zachowane były przepisy Starego Testamentu i jako takie łączą stare z nowym. Tam to Jezus ustanowił Eucharystię.


Namaszczenie Jezusa w Betanii było przygotowaniem do wydarzeń na Golgocie. Z pozoru marnotrawstwo, było wyrazem wielkiej miłości do Niego. Ile jesteśmy w stanie zmarnować dla Jezusa?

 

Renata

zdjęcia w GALERII

 

 


VIII REKOLEKCJE LITURGICZNE

"Eucharystia sercem Kościoła"

 

Wspólnota absolwentów Szkoły Liturgicznego Animatora Muzycznego działająca przy Centrum Formacji Świeckich przy Wspólnocie Sióstr Uczennic Krzyża w Szczecinie zaprasza na kolejne – już VIII Rekolekcje Liturgiczne.


Odbędą się one w dniach 15-17 września 2023 roku w Arcybiskupim Wyższym Seminarium Duchownym, prowadzącym będzie o. Augustyn Zygmunt OFM – gwardian i proboszcz parafii pod wezwaniem Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Brodnicy, a zarazem kustosz sanktuarium św. Antoniego z Padwy, były ojciec duchowny seminarium Zakonu Braci Mniejszych prowincji poznańskiej.


Serdecznie zapraszamy wszystkie osoby, którym bliska jest Liturgia i chcą poznać i przeżyć ją głębiej. W planie: Msze Święte, wspólna modlitwa Liturgią Godzin, Adoracja Najświętszego Sakramentu, sakrament pokuty, konferencje oraz przemiły czas w kawiarence, gdzie niezmiennie od lat tworzymy przestrzeń do spotkań i poznania ciekawych osób.


Odpoczną tutaj wszyscy, którzy potrzebują zatrzymania, wyciszenia, chcą zatroszczyć się o swój osobisty czas z Bogiem, jak również Ci, którzy chcą doświadczyć niespiesznej Liturgii poprowadzonej w przepiękny i uroczysty sposób. Każdy, kto przyjedzie na ten rekolekcyjny weekend do Szczecina, będzie mógł doświadczyć pełni jej piękna, a, jeśli tylko będzie chciał, może się zaangażować w jej współtworzenie.


Zapraszamy wszystkich, którzy potrzebują chwili zatrzymania oraz tych, którym bliska jest potrzeba przeżycia wspaniale przygotowanego czasu we wspólnocie przed Bogiem.

Anna N.

 

ZAKOŃCZYLIŚMY PRZYJMOWANIE ZGŁOSZEŃ


Serdecznie prosimy o modlitwę za naszego rekolekcjonistę o. Augustyna oraz wszystkich uczestników.

W razie jakichkolwiek pytań prosimy pisać na adres:  Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.


 

PLAN REKOLEKCJI

15-17.09.2023R. – AWSDPIĄTEK


16.30 zjazd

17.15 wprowadzenie do rekolekcji

17.30 przygotowanie do liturgii (1/2)

18.15 Eucharystia z nieszporami

19.45 kolacja

20.30 przygotowanie do sobotniej liturgii

21.15 konferencja kompleta

Rozmowy/dzielenia

 

SOBOTA


7.30 jutrznia z g. czytań

8.45 śniadanie

10.00 modlitwa przedpołudniowa

konferencja

CZAS CISZY

12.45 obiad

14.00 przygotowanie do Eucharystii

14.30 Eucharystia

16.00 przygotowanie do niedzielnej liturgii (dla śpiewających)

17.15 przygotowanie do nieszporów

17.45 kolacja

18.30 konferencja

19.30 uroczyste nieszpory

Adoracja i czas na sakrament pokuty i pojednania do około 22.30


NIEDZIELA


7.00 jutrznia

8.15 śniadanie 

9.30 konferencja

10.15 Adoracja Najświętszego Sakramentu

10.45 przygotowanie do Eucharystii (1/2h)

11.30 Eucharystia

podsumowanie rekolekcji

14.00 obiad

zakończenie