O śpiewie gregoriańskim na progu Wielkiego Postu
W zeszłą sobotę, 5 marca 2022 roku miałam ogromną przyjemność uczestniczyć
w warsztacie chorałowym zorganizowanym przez siostrę Beatę Majerczak z Centrum Formacji Świeckich przy Wspólnocie Sióstr Uczennic Krzyża wraz z absolwentami SLAM( Szkoły Liturgicznego Animatora Muzycznego). Pomysł spotkania (a także duży wkład w jego zorganizowanie) zawdzięczamy Beacie Kowalewskiej, która uczęszczała przez ponad dwa lata do Szkoły Świętego Benedykta działającej przy Poznańskiej Farze. Właśnie w tej szkole chorału gregoriańskiego uczy Agnieszka Łysakowska, która zgodziła się do nas przyjechać i poprowadzić zajęcia.
W zajęciach uczestniczyło ponad 20 osób i mogę śmiało powiedzieć, że był to dla nas pracowity, ale i radosny czas. Mieliśmy bowiem okazję ożywić oraz wzbogacić wiedzę
i doświadczenie śpiewu chorałem gregoriańskim, a także modlitwy Liturgią Godzin, która wypełnia nasze cykliczne spotkania.
Na początku było przypomnienie, czym jest śpiew chorałem. Jest to natchnione słowo, podniesione przez piękną muzykę. Najważniejszym w nim jest tekst, do którego należy dostosować muzykę. O delikatności i pokoju, jakie płyną przez ten śpiew, falują wewnątrz i skłaniają do kontemplacji zarówno śpiewających, jak i słuchających. O rytmie chorału, o tym, iż jest on jak fala, jak oddech raz nabierany, raz uwalniany, jak taniec łagodnie wznoszący i opadający.
O wewnętrznym napięciu (wdech) i spoczęciu (wydech), jakie w chorale występują,
o podnoszeniu akcentu i wyciszeniu na końcu frazy.
Usłyszeliśmy też oczywiście o zasadach dotyczących zapisu na czterolinii, kluczach, neumach, co oznaczają kreski, kropki i inne znaki, zapisie w modusach I-II RE, III-IV MI, V-VI Fa oraz VII-VIII SOL, usłyszeliśmy też wiele cennych uwag o sposobie wykonywania śpiewu chorałowego.
Zapoznaliśmy się również z nauką śpiewu chorałowego metodą solmizacyjną. Nauczyliśmy się wykonania części stałych mszy świętej po łacinie, a także dwóch pieśni Ave Verum Corpus i Sub tuum praesidium, przygotowaliśmy się do Liturgii Godzin i uczestniczyliśmy w Modlitwie liturgicznej - Godzinie popołudniowej.
Ja odczułam nasz śpiew, jak tchnie Ducha, delikatną pieszczotę i ukojenie dla duszy. Byłam tym bardzo poruszona, czułam, jak modli się każda moja cząstka. Było to wyjątkowe doświadczenie duchowe i modlitewne. Dlatego gorąco zapraszam wszystkich do uczestnictwa w kolejnych warsztatach, bo WARTO.
Agnieszka
zdjęcia w GALERII
WARSZTAT ŚPIEWU GREGORIAŃSKIEGO w CFŚ
UWAGA!
Zmiana terminu: 5 marca 2022 r.
W najbliższą sobotę 19 lutego b.r. w Centrum Formacji Świeckich przy Szkole Liturgicznego Animatora Muzycznego odbędzie się WARSZTAT ŚPIEWU GREGORIAŃSKIEGO, który poprowadzi p. Agnieszka Łysakowska ze Szkoły chorału św. Benedykta z Poznania.
PLAN SPOTKANIA
10.00 - 11.30 Wprowadzenie do chorału
------------------ Nauka utworów
------------------ Przerwa
11.45 - 13.15 Kyriale
13.15 - 13.45 Posiłek
13.45 - 15.00 Psalmodia
------------------ Przygotowanie do Liturgii godzin
15.00 Modlitwa liturgiczna - Godzina popołudniowa
------------------- Zakończenie
----------------------------------------------------------
Zainteresowanych poprowadzeniem warsztatów dla własnej scholi, chóru czy grupy animującej śpiew,
prosimy o kontakt: