Home Warsztaty muzyczno-liturg.

Warsztaty Maryjne w par. Narodzenia NMP w Niekłończycy (diecezja szczecińsko-kamieńska)

 

23 listopada 2019 


Warsztaty Maryjne na warszawskiej Pradze


Różne są sposoby spędzania długich weekendów. Jedną z propozycji w tym roku okazały się Maryjne Warsztaty Muzyczno - Liturgiczne prowadzone przez siostry Uczennice Krzyża. Ponad 20 osób przyjechało z Wrocławia, Poznania i różnych stron Warszawy na półtora dnia, żeby śpiewać i grać, pogłębiać swoją wiedzę liturgiczną i wiarę. Efektem pracy był czterogłosowy chór oraz zespół instrumentalny w składzie: dwie wiolonczele, dwoje skrzypiec, flet poprzeczny oraz gitara klasyczna. Warsztaty prowadzili: s. Beata Majerczak CSDC, s. Joanna Hofman CSDC, Adam Kuliś, Jakub Hutek, Marek Snycerski oraz Stanisław Czaj. Towarzyszyli nam przez cały czas: s. Nina Urbaczewska CSDC, która czuwała nad wszelkimi sprawami techniczno - organizacyjnymi oraz x. Krzysztof Stąpor MIC.

Podczas warsztatów oprócz przygotowania śpiewów na sobotnią Eucharystię, która była zwieńczeniem naszej pracy, wysłuchaliśmy konferencji s. Beaty na temat Godzinek oraz Litanii Loretańskiej. Dzięki temu mogliśmy zgłębić historię tych dwóch nabożeństw oraz zastanowić się, które wezwania Matki Bożej są najbliższe naszym sercom.

Po zakończeniu Mszy świętej usłyszeliśmy zaproszenie do Szkoły Liturgicznego Animatora Muzycznego w Szczecinie, w której można przez cały rok poszerzać wiedzę i umiejętności z zakresu muzyki w liturgii. Wieczorem, mimo późnej godziny, było bardzo ciężko się rozstać, tematów do omówienia okazało się całkiem sporo, a i pożegnaniom nie było końca.

Bogu niech będą dzięki za wspólny czas, który dany nam było wspólnie przeżyć. Do zobaczenia podczas kolejnych warsztatów!

Ania

 

zdjęcia w GALERII

 


MARYJNE WARSZTATY MUZYCZNO-LITURGICZNE

4-5 maja 2018r.

Warszawa Praga

 

 

Maryja to Matka naszego Pana Jezusa Chrystusa i nasza Matka. To Królowa Wszystkich Świętych i Przewodniczka na naszej drodze wiary.
Tradycja Kościoła miesiąc maj szczególnie poświęca Jej osobie i wiosennym bukietem dźwięków rozlewa się ku Jej czci.
Chcemy dołączyć i naszą śpiewaną modlitwę  zapraszając Was do uczestnictwa w warsztatach maryjnych.

Podczas warsztatów prowadzą nas Siostry Uczennice Krzyża (Warszawa, Poznań, Szczecin), Adam Kuliś (CHAPS - Szczecin), Jakub Hutek  Warszawa) i inni.
Rozpoczęcie 4 maja (piątek) o godz. 17.00, zakończenie 5 maja (sobota) około godz. 21.00
Warunkiem uczestnictwa jest przesłanie wypełnionego formularza do dnia 26 kwietnia.

 

FORMULARZ
Potwierdzeniem zgłoszenia jest wpłata na konto z dopiskiem: "warsztaty maryjne"

 

 

Ze względu na spójność prowadzonych zajęć każdy uczestnik zobowiązuje się do uczestnictwa w całości spotkania.

Warsztaty odbywać się będą na terenie Sanktuarium Matki Bożej z Lourdes, ul. Wileńska 69 - Warszawa Praga
W programie przewidziany jest wspólny posiłek, natomiast nocleg organizujemy sobie we własnym zakresie.
Szczegółowy plan spotkania podamy w drugiej połowie kwietnia.
Więcej informacji można uzyskać piszą na adres: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. oraz tel.: 519 711 332

 

 

ORGANIZATOR:

Centrum Formacji Świeckich
ul. Kościelna 4a
71-834 Szczecin

Numer konta: 77 1240 3813 1111 0010 1301 1100

 

 

PLAN WARSZTATÓW


piątek

17.00     zjazd i rozpoczęcie
17.30     rozśpiewanie
18.00     przygotowanie do porannej modlitwy śpiewem

19.15     wprowadzenie i modlitwa w kościele
przed Najświętszym Sakramentem


19.45     praca w sekcjach (do około 21.15)

 

 

sobota

8.30     GODZINKI
9.15     rozśpiewanie
9.45     praca w sekcjach
10.45    przerwa

11.15    próba tutti
12.00    Regina caeli z nabożeństwem majowym
13.00     emisja głosu
14.00    przerwa na posiłek

14.45     konferencja
15.45     praca w sekcjach
17.00     przerwa
17.15     próba tutti
18.00     przerwa na posiłek

18.30     próba tutti
19.45     przerwa
20.15     Eucharystia


 


Warsztaty muzyczno – liturgiczne "Śpiewy Triduum Paschalnego" 9-10 marca 2018 roku


W dniach 9 i 10 marca było mi dane spotkać się z ludźmi lubiącymi i chcącymi śpiewać na chwałę Bożą w parafii pod wezwaniem Jadwigi Śląskiej w Poznaniu. W piątkowe popołudnie spotkaliśmy się o godzinie 18:00 na osiedlu Kwiatowym, gdzie po krótkim zapoznaniu się rozpoczęliśmy naszą muzyczną przygodę. Warsztaty prowadziła s. Joanna Hofman CSDC, s. Beata Majerczak CSDC, pan Adam Kuliś oraz pani Iwona Neumann. Duchową pieczę nad nami sprawował x. Sebastian Galuba. Wspaniałe zaplecze techniczne w postaci salek do ćwiczeń jak i możliwości zjedzenia pysznej zupy i niezrównanych kanapek zapewniła nam pani dyrektor Domu Kultury Stokrotka – pani Barbara Glapka, która towarzyszyła nam przez większość czasu.
W piątek zapoznaliśmy się z utworami, nad którymi mieliśmy pracować oraz spędziliśmy wspólnie wspaniały czas Adoracji, podczas której mogliśmy również skorzystać z sakramentu spowiedzi. Krótki czas popołudnia zakończył się niedosytem około godziny 21:20, na szczęście przed nami było sedno warsztatów – czyli kolejny wspólny dzień pełen wyzwań!
W sobotę rozpoczęliśmy nasze spotkanie około godziny 8:30 wspólnie zaśpiewaną Jutrznią. Liturgia godzin, kiedy mamy okazję ją wyśpiewać staje się niesamowitym przeżyciem i wspaniałym początkiem nowego dnia :-) Po wspólnej modlitwie rozpoczęliśmy rozśpiewanie, które poprowadził pan Adam. Jak zawsze podczas jego zajęć było dużo śmiechu, poprawialiśmy krążenie opukując swoje ręce i nogi i przekonując się, że śpiew, to nie tylko struny głosowe, ale tak na prawdę całe ciało :-) Już po pierwszych zajęciach z siostrą Beatą okazało się oczywiście, że poszliśmy jak zawsze o krok dalej i wyszło na to, że śpiew na chwałę Bożą to już nie tylko całe ciało, ale również (a tak na prawdę przede wszystkim) duch. W niewielkim śpiewniku, który zawierał wszystkie utwory, nad którymi pracowaliśmy kryła się głęboka teologia w pigułce. Triduum Paschalne, które jest niewątpliwie najbogatszą i najpiękniejszą liturgią, odkrywa przed nami tajemnice Boga – Człowieka i Jego miłości do nas – słabych i kruchych grzeszników.
W tej krótkiej notce mogłabym się ograniczyć do takich ogólnych stwierdzeń, że poznawaliśmy warsztat, technikę, jako, że większość z nas prowadzi lub śpiewa w scholach i chórach – uczyliśmy się wszelkich spraw związanych z tym jak piękniej i godniej służyć muzyką podczas Triduum, ale nie to jest dla mnie najważniejsze.
S. Beata podczas konferencji zwróciła naszą uwagę na treść, którą przekazujemy śpiewając. I dokładnie w główny motyw tej katechezy wpisał się ze swoim kazaniem x. Sebastian mówiąc o tym, jak dogłębnie należy zwrócić uwagę na treści, które wykonujemy, na tekst, czyli na kwintesencję tego, czemu muzyka służy w liturgii. Tak, właśnie służy, to znaczy piękno muzyki jedynie podkreśla treści teologiczne; jak sztuka służy temu, żebyśmy my sami, ale także wierni, którzy nas słuchają, mogli dzięki pięknu harmonii jeszcze głębiej przeżywać tajemnice miłości Boga, naszego najukochańszego Taty, który kocha nas tak bardzo, że był w stanie oddać za nas swoje życie.
Cały dzień śpiewania, ćwiczeń w różnych konfiguracjach głosowych, z i bez instrumentarium został zwieńczony Eucharystią, podczas której wykonaliśmy większość utworów, nad którymi pracowaliśmy cały dzień. Oczywiście technicznie było całkiem nieźle, jestem przekonana, że Pan Bóg nie lubi "bylejakości" i cieszy Go poprawność wykonania, ale najpiękniejsze było to, że po Mszy Świętej nikt nie spieszył się do powrotu do "rzeczywistości". To Spotkanie z Bogiem w tej właśnie wspólnocie, która była nam dana na kilkanaście godzin było ubogaceniem nas wszystkich. Nie wiem jak inne osoby odebrały tą modlitwę, ale ja ze swojej strony mogę na pewno powiedzieć, że od wielu lat prowadząc różne zespoły w parafiach, do których Pan mnie posyła zawsze zwracałam uwagę na to co śpiewamy, oczywiście strona techniczna jest ogromnie ważna, ale w swojej pracy faktycznie uważałam zawsze, że treść pieśni jest absolutnie nadrzędna, jednak mimo tego, iż zwracałam na to szczególną uwagę już zanim poznałam siostry Uczennice Krzyża, to podczas tej właśnie Eucharystii dotarły do mnie niektóre słowa... Poruszyły moje serce jakoś głębiej.... Niby oczywiste... "Baranku Boży obdarz nas pokojem"... To, czego Pan Bóg dał mi doświadczyć podczas tych paru godzin wspólnego śpiewania jest niesamowite. Po pierwsze od strony czysto ludzkiej, przypomniały mi się "stare, dobre czasy" studiów na Akademii Muzycznej, gdzie śpiew w chórze był czymś tak naturalnym, jak oddech, tymczasem obecnie nie mam chwilowo możliwości śpiewania w żadnym profesjonalnym zespole. Po drugie jednak, najpiękniejsze dla mnie było zatrzymanie się i pochylenie nad tajemnicą Triduum Paschalnego i swoistymi rekolekcjami, takim "umyciem okien duszy" przed najpiękniejszymi Świętami Zmartwychwstania Pańskiego.

Chwała Panu!
Ania

świadectwa

Pierwszy raz brałyśmy udział w warsztatach liturgiczno muzycznych. Mimo intensywnej pracy w piątek oraz jeszcze większego wysiłku w sobotę będziemy bardzo miło wspominać warsztaty z siostrą Beatą i panem Adamem. Oprócz miłej atmosfery, rozwijania własnej pasji jaką jest śpiew, mogłyśmy także zbliżać się do osoby  Jezusa- wpatrując się w Niego  podczas adoracji, uczestnicząc w Eucharystii oraz liturgii godzin. Czas Triduum Paschalnego został nam przybliżony w konferencji s. Beaty drugiego dnia warsztatów. Dzięki temu mogłyśmy nie tylko nauczyć się śpiewać pieśni Paschalnych, ale także zrozumieć piękno czasu śmierci i zmartwychwstania Pańskiego!

Dziękujemy!
Misia i Ola

 

Warsztaty z s. Beatą zawsze są niezwykłym czasem. Tym razem spotkaliśmy się w Poznaniu, by przygotować się do nadchodzącego Triduum Paschalnego. W piątek wieczorem rozpoczęliśmy nasze spotkanie krótkim wprowadzeniem i adoracją Najświętszego Sakramentu, by w sobotę kontynuować intensywne próby poprzeplatane przerwami na rozmowy przy kawie. Po południu, kiedy nasze głosy już powoli zaczynały odmawiać współpracy, s. Beata wygłosiła interesującą konferencję, podczas której przybliżyła nam istotę śpiewu w liturgii. Warsztaty zakończyliśmy Mszą św. w sobotni wieczór, którą ubogaciliśmy pięknymi pieśniami przygotowanymi podczas warsztatów.
Poza okazją do poszerzenia muzycznych horyzontów oraz spotkania z osobami, z którymi nie mam kontaktu na co dzień, ten czas to dla mnie przede wszystkim moment zatrzymania się w codziennym biegu, możliwość złapania oddechu i uświadomienia sobie, że najważniejsze dla nas święto w roku jest już blisko. To też okazja, by zastanowić się, jaka jest moja rola w tym świętowaniu. Podczas konferencji s. Beata powiedziała, że śpiew nie jest oprawą muzyczną liturgii, a jej integralną częścią. Te słowa wyjątkowo zapadły mi w pamięć.

Magda

 

W dniach 9 i 10 marca mogliśmy uczestniczyć w warsztatach liturgiczno-muzycznych w parafii pw. Św. Jadwigi Śląskiej. Wzięło w nich udział 50 osób z samego Poznania i jego okolic. Zarówno pieśni, jak konferencja czy homilia dotyczyły Triduum Paschalnego i naszego zaangażowania w tych dniach w Liturgię. Poza  zajęciami praktycznymi (praca nad emisją głosu, ćwiczenie swoich partii, składanie całościowe utworów i praca nad interpretacją) mogliśmy doświadczyć wspólnoty modlitwy (jutrznia, Adoracja Najświętszego Sakramentu czy Anioł Pański), wspólnoty stołu, kiedy podczas przerw siadaliśmy razem przy obiedzie, kawie czy herbacie. Nie zabrakło też wspólnej Mszy Świętej, która była szczytem, do którego dążyliśmy i przygotowywaliśmy się intensywnie przez te kilkanaście godzin.
Dla mnie ten czas był darem ludzi, którzy dzielili się swoją wiarą, umiejętnościami, doświadczeniami i wiedzą. Był prezentem od Boga, by pochylić się jeszcze głębiej nad tą tajemnicą Miłości i coraz bardziej się z Nią łączyć i trwać z Nią.

Chwała Panu!!!
Ola

zdjęcia w GALERII

 

 

Śpiewy Triduum Paschalnego

9-10 marca 2018 Poznań, par. św. Jadwigi ŚląskiejTRIDUUM PASCHALNE
To najważniejszy czas dla chrześcijanina: celebracja Męki, Śmierci i Zmartwychwstania Jezusa Chrystusa; Boga-Człowieka, który ukochał każdego z nas do końca.
Liturgia Tych Dni wymaga wyjątkowego przygotowania głosu i serca, do którego chcemy Was serdecznie zaprosić.
Podczas warsztatów prowadzą nas: s. Joanna Hofman CSDC, s. Beata Majerczak CSDC, Adam Kuliś (CHAPS - Szczecin), Iwona Neumann, Katarzyna Danel, Łukasz Trochimiak
Rozpoczęcie 9 marca o godz. 18.00, zakończenie 10 marca (sobota) o godz. 21.00
Warunkiem uczestnictwa jest przesłanie wypełnionego formularza do dnia 2 marca.

 

FORMULARZ

Potwierdzeniem zgłoszenia jest wpłata na konto z dopiskiem: warsztaty - "Śpiewy Triduum Paschalnego"


Ze względu na spójność prowadzonych zajęć każdy uczestnik zobowiązuje się do uczestnictwa w całości spotkania.

Warsztaty odbywać się będą przy współudziale DOMU KULTURY „STOKROTKA”, ul. Cyniowa 11, Oś. Kwiatowe, POZNAŃ
W programie przewidziany jest wspólny posiłek, natomiast nocleg organizujemy sobie we własnym zakresie.
Szczegółowy plan spotkania podamy w drugiej połowie lutego.
Więcej informacji można uzyskać piszą na adres: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. oraz tel.: 517 364 587

 

ORGANIZATOR:

Centrum Formacji Świeckich
ul. Kościelna 4a
71-834 Szczecin

Numer konta: 77 1240 3813 1111 0010 1301 1100

 

 

 

PLAN WARSZTATÓW

Warsztaty muzyczno-liturgiczne - Poznań

Śpiewy Triduum Paschalnegopiątek (09.03)

18.00     zjazd i rozpoczęcie
18.20     rozśpiewanie
18.45     przygotowanie do porannej liturgii

19.15     wprowadzenie i modlitwa w kościele przed Najświętszym Sakramentem
19.45     praca w sekcjach (do 21.15)sobota (10.03)

8.40     jutrznia
9.15     rozśpiewanie
9.45     praca w sekcjach
11.00   przerwa

11.30     praca w sekcjach
12.15     Anioł Pański

próba próba tutti

14.00     przerwa na posiłek

14.45     konferencja
15.45     praca w sekcjach
17.00     przerwa
17.15     próba tutti
18.15     przerwa na posiłek

18.45     próba tutti
19.45     przerwa
20.00     Eucharystia

 

 

 


Zapraszamy Was
na XI już edycję warsztatów liturgiczno muzycznych organizowanych przez Centrum Formacji Świeckich!
W tym roku jedziemy do Poznania i Warszawy.

 

Najbliższe warsztaty odbędą się już w marcu
i związane będą ze śpiewami Triduum Paschalnego.
Warsztaty w Warszawie
poświęcone będą śpiewom Maryjnym.
Szczegóły już niebawem!

Serdecznie zapraszamy!

 

 

 

WARSZTATY 2017/2018

 

Poznań 9-10 marca 2018 Śpiewy Triduum Paschalnego

Warszawa Praga 4-5 maja 2018 Śpiewy Maryjne

 

----------------------------------------------------------

Zainteresowanych poprowadzeniem warsztatów dla własnej scholi, chóru czy grupy animującej śpiew,
prosimy o kontakt:

mail: warsztaty.muzyka.liturgia@gmail lub tel. 797 250 228.

----------------------------------------------------------------------------------------------------

UWAGA!
Na bazie warsztatów zrodziła się nowa inicjatywa - SZCZEGÓŁY tutaj.

Wszystkich zainteresowanych tworzeniem, organizacją, dzieleniem się nowymi pomysłami
prosimy o kontakt.