Home Warsztaty muzyczno-liturg. Archiwum

Archiwum Warsztatów Muzyczno Liturgicznych

 

WARSZTATY W CZMOŃCU

 

 

Dom Wspólnoty Sióstr Uczennic Krzyża
Czmoniec

www.cfr.org.pl

 

Prowadzący:

 

o. Augustyn Zygmunt OFM - franciszkanin, obecnie kapłan Archidiecezji Poznańskiej, ojciec duchowny Wyższego Seminarium Duchownego Braci Mniejszych poznańskiej prowincji św. Franciszka z Asyżu.


s. Beata Majerczak CSDC - uczennica krzyża, prowadzi Szkołę Liturgicznego Animatora Muzycznego w Centrum Formacji Świeckich w Szczecinie, prowadzi zajęcia z muzyki kościelnej w Wyższym Seminarium Duchownym Braci Mniejszych Franciszkanów prowincji poznańskiej, organizuje schole na rożne uroczystości w Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej.


Adam Kuliś - Mim. Aktor. Śpiewak. Absolwent Wydziału Wokalno – Aktorskiego Akademii Muzycznej im. I.J. Paderewskiego w Poznaniu w klasie śpiewu solowego prof. Wojciecha Maciejowskiego. Uczestnik mistrzowskich kursów wokalnych prowadzonych przez: Helenę Łazarską, Jewgienija Nestierienko, Ryszarda Karczykowskiego. Jego debiut sceniczny to rola Papagena w Czarodziejskim Flecie W.A. Mozarta w Operze na Zamku w Szczecinie. Występował także na deskach Uckermärkische Bühnen w Schwedt. W latach 2006-2011 był solistą Stowarzyszenia Mozart 2003. Koncertował również z takimi kameralnymi zespołami wokalnymi jak: The Baltic Singers, Inspiro Ensemble, Voces de fuego, Pomerania Ensemble, Mirabilia Musica oraz Deus Meus. Jest cenionym konferansjerem. Od roku 2006 ściśle współpracuje ze szczecińskim teatrem La Fayette. Od wielu lat prowadzi warsztaty teatralne (także pantomimy) dla dzieci i młodzieży. Jest asystentem w Studium Kultury Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie, a tym samym instruktorem w Chórze Akademickim im. prof. Jana Szyrockiego ZUT.


WARSZTATY

 • Rozpoczęcie: piątek 19.00
 • Zakończenie: niedziela 14.00
 • Proponowana ofiara: 140 PLN (w razie problemu: dzwoń, pisz, proś o wsparcie swojego księdza duszpasterza), bez noclegu: 90 PLN
 • zgłoszenie potwierdzamy wpłatą zaliczki 60 PLN na konto: PKO BP S.A. 79 1020 4160 0000 2502 0052 0908 / Wspólnota Sióstr Uczennic Krzyża, Czmoniec 17 62-035 Kórnik
 • Informacje dodatkowe: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. lub tel. 797 250 228

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

Uczestnicy warsztatów w Czmońcu (2014) piszą...

 

Z czym wracam z warsztatów ? Przede wszystkim z poczuciem ogromnej radości i zadowolenia z tych 3 dni, które mogłam spędzić w Czmońcu razem z wszystkimi wspaniałymi ludźmi (szczególnie z s. Klarą, s. Beatą, Asią i Owcą:)). Zaskoczyło mnie to, że pomimo różnicy wieku, mogłam porozmawiać z każdą osobą :) Po drugie: z większą pewnością siebie w śpiewaniu, z wiarą we własne możliwości. Po trzecie: z nowym zasobem świetnych piosenek, które już niebawem będą śpiewane przez naszą scholę ! :) Po czwarte: odkryłam idealne miejsce do wypoczynku, ponieważ Czmoniec to urocza miejscowość !

Mam też nadzieję, że takich warsztatów powstanie więcej, jest to bardzo dobry pomysł !

 

-----------------------------------------

Przede wszystkim z warsztatów przywiozłam do Poznania dużo uśmiechu i radości. Był to dla mnie czas pełen świetnej wspólnej zabawy poprzez śpiew, muzykowanie, ale również modlitwę i rozmowy w przemiłej atmosferze. Dużo się tu nauczyłam, nowe pieśni, które na pewno z Anią wykorzystamy w naszej scholi, solidne rozśpiewanie, ale też podejmowanie ryzyka i walki z własnymi słabościami, ponieważ troszkę przezwyciężałam tutaj swoja ogromną tremę związaną ze śpiewaniem, czy grą na skrzypcach.

Tak więc bardzo miło wspominam ten czas i mam nadzieje, że niedługo znów odbędą się warsztaty :)

 

----------------------------------------

Warsztaty, były dla mnie ważnym doświadczeniem, zarówno muzycznym jak i duchowym.

Z czym wracam? Przede wszystkim z wielką radością, że mój mąż i dzieci wreszcie poznali Siostry Uczennice Krzyża i niesamowitą atmosferę ich domu rekolekcyjnego w Czmońcu. Myślę, że dużo łatwiej dadzą się namówić na kolejny przyjazd w przyszłości. Poza tym, poznałam kilka bardzo pięknych pieśni (żadnej z nich wcześniej nie śpiewałam, co mnie zaskoczyło) i nauczyłam się śpiewać z większą pokorą i ciszej ;-).
Chwała Panu

 

---------------------------------------

Bardzo długo zbierałam się do tego, aby napisać kilka zdań. Dopiero wczoraj, kiedy na Eucharystii usłyszałam słowa Psalmu 62, obiecałam sobie , że w końcu to zrobię.


Odkąd pamiętam, Księga Psalmów była mi bliska i często do niej sięgałam. Wersety stawały się dla mnie pomocą do wyrażenia tego, czego nie potrafiłam nazwać. W Psalmach odnajdywałam siebie, swoje serce, ale przede wszystkim Boga, na cześć Którego zostały one napisane.

Nie zawsze, kiedy staję przed Panem na modlitwie wiem, co mam powiedzieć. Wtedy z pomocą przychodzi ta wyjątkowa Księga, która uczy mnie pokory przed samą sobą, ale przede wszystkim przed moim Bogiem. On chce być ze mną i jest wtedy, kiedy jest dobrze, ale przede wszystkim staje się prawdziwie obecny w momentach smutku czy zmęczenia. I po raz kolejny pojawiają się

w moich myślach i w moim sercu słowa Psalmu 62, które wczoraj z niebywałą delikatnością mnie poruszyły: „dusza moja spoczywa tylko w Bogu, od Niego pochodzi moje zbawienie. On jedynie skałą i zbawieniem moim, twierdzą moją, więc się nie zachwieję”.  Były to też słowa pieśni, którą wspólnie śpiewaliśmy na jednej z Eucharystii. Najprawdopodobniej to chyba jeden z moich ulubionych utworów, chociaż nie ukrywam, że wszystkie były piękne i dotykały serce.


Pamiętam, jak s. Beata zaprosiła nas do modlitwy psalmem, do rozważenia jego słów w ciszy, przed Panem. To był dla mnie wyjątkowy czas. Kiedy powoli zmęczenie dawało się we znaki po ciężkim tygodniu, a po głowie krążyły liczne melodie altowe, to przyszedł czas na spotkanie z Żywym Słowem. I znów, może wtedy przez przypadek, sięgnęłam do  Psalmu 62. „Dusza moja spoczywa tylko w Bogu” – jakże to dla mnie odkrywcze słowa. Kiedy szukam swojego szczęścia w otaczającym świecie, w jego możliwościach, nauce czy, co bardzo piękne i szlachetne , w drugim człowieku, to tak naprawdę pełnię szczęścia mam w Panu, bo w Nim jest moja dusza, bo On daje mi zbawienie, jest skałą i twierdzą i nie pozwoli mi upaść tak,  ażebym nie mogła się podnieść.  To słowo wyryło się głęboko w moim sercu i jeśli mogę tak to ująć, od czasu Warsztatów mnie „ prześladuje”, ale pięknie mnie „prześladuje”.


Ten czas spędzony na warsztatach był przede wszystkim spotkaniem z Panem, ale też z drugim człowiekiem, który ubogacił mnie swoim doświadczeniem muzycznym, jak również życiowym. Poznanie tak wielu dobrych, mądrych ludzi było prawdziwym darem. Mimo, że każdy różny, to razem stanowiliśmy jedno. W mojej pamięci pozostanie niedzielne wstanie, jeszcze przed świtem, aby móc obejrzeć wschód słońca. Każdemu polecam! Zupełnie inaczej wybrzmiały słowa psalmów na jutrzni, ale przede wszystkim słowa Pieśni Zachariasza „ z wysoka Wschodzące Słońce”.

Myślę, że nie ma takich słów, które w pełni wyrażą to, czego doświadczyłam przez te warsztatowe dni. Chciałabym tylko pamiętać o tym , o czym powiedział o. Augustyn i co było jednym z wezwań Modlitwy i wcielać to w swoją codzienność: Abym całym swoim życiem, każdego dnia wyśpiewywała Bogu chwałę! Tego sobie i NAM wszystkim życzę!

 

--------------------------------------

To nasze spotkanie to takie otwarcie oczu na to co oczywiste a mianowicie, że wszystko co mamy pochodzi od Pana a my powinniśmy mu za to dziękować, wielbić Go każdego dnia i Jemu zawierzać swoje życie. Bo wszyscy niby o tym wiemy, ale w codziennym zabieganiu jakże często o tym zapominamy. A te dwa dni, spędzone tak blisko Pana Jezusa, przypominają co jest w życiu najważniejsze. Ostatni raz na takiej „randce” z Panem Jezusem byłam na studiach i nawet nie zdawałam sobie sprawy, jak bardzo takie spotkania są mi potrzebne. A jeśli do tego wszystkiego dochodzi jeszcze śpiew to już pełnia radości :)

Jeszcze raz bardzo dziękuję za te wspólne dni.

------------------------------------

Przede wszystkim - lepiej poznałam moje koleżanki ze scholi - byłam mile zaskoczona.
Usłyszałam, jak niesamowicie brzmiały nasze śpiewy, mimo, że w niewielkiej grupie śpiewałyśmy. I wydawałoby się, że podczas prób było sporo niedoskonałości i z drżeniem serca szłam na Mszę św., a tu .... piękne śpiewy, iście niebiańska harmonia!
Po tych warsztatach po raz pierwszy modliliśmy się w naszej scholi przed próbą. Może to dobry początek czegoś nowego?
Wdrażamy w życie to co usłyszałyśmy na warsztatach, aby jak najpiękniej służyć Kościołowi.

------------------------------------

 

zdjęcia już w galerii

 

PLAN WARSZTATÓW

 

piątek


19.00 kolacja

przygotowanie do nieszporów

NIESZPORY

katecheza wprowadzająca

Adoracja Najświętszego Sakramentu dla chętnych

 

sobota


8.00 JUTRZNIA

śniadanie

9.15 rozśpiewanie

warsztat

11.00 przerwa

warsztat

12.15 Anioł Pański

katecheza

13.15 obiad

przerwa

15.00 przygotowanie do liturgii / praca w grupach

warsztat

17.30 kolacja

próba tuttii

20.00 EUCHARYSTIA

 

niedziela


8.00 JUTRZNIA

śniadanie

9.15 rozśpiewanie

przygotowanie do liturgii/ praca w grupach

próba tuttii

11.45 przerwa

12.30 EUCHARYSTIA

13.30 obiad

 


Zapraszamy młodzież ponadgimnazjalną, studentów i dorosłych


"Słowo Chrystusa niech w was przebywa z całym swym bogactwem:

z wszelką mądrością nauczajcie i napominajcie samych siebie przez psalmy, hymny, pieśni pełne ducha…"


Księga Psalmów - muzyczny motyw w liturgii


21 - 23 luty 2014

C z m o n i e c

 

 

Prowadzący:

 

o. Augustyn Zygmunt OFM - franciszkanin, obecnie kapłan w diecezji poznańskiej, ojciec duchowny Wyższego Seminarium

Duchownego Braci Mniejszych poznańskiej prowincji św. Franciszka z Asyżu


s. Beata Majerczak CSDC - muzyka kościelna, UAM/WSD OFM


Adam Kuliś - Mim. Aktor. Śpiewak. Absolwent Wydziału Wokalno – Aktorskiego Akademii Muzycznej im. I.J. Paderewskiego w Poznaniu w klasie śpiewu solowego prof. Wojciecha Maciejowskiego. Uczestnik mistrzowskich kursów wokalnych prowadzonych przez: Helenę Łazarską, Jewgienija Nestierienko, Ryszarda Karczykowskiego. Jego debiut sceniczny to rola Papagena w Czarodziejskim Flecie W.A. Mozarta w Operze na Zamku w Szczecinie. Występował także na deskach Uckermärkische Bühnen w Schwedt. W latach 2006-2011 był solistą Stowarzyszenia Mozart 2003. Koncertował również z takimi kameralnymi zespołami wokalnymi jak: The Baltic Singers, Inspiro Ensemble, Voces de fuego, Pomerania Ensemble, Mirabilia Musica oraz Deus Meus. Jest cenionym konferansjerem. Od roku 2006 ściśle współpracuje ze szczecińskim teatrem La Fayette. Od wielu lat prowadzi warsztaty teatralne (także pantomimy) dla dzieci i młodzieży. Jest asystentem w Studium Kultury Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie, a tym samym instruktorem w Chórze Akademickim im. prof. Jana Szyrockiego ZUT.

 • Rozpoczęcie: piątek 19.00
 • Zakończenie: niedziela 14.00
 • Koszt: 140 PLN (w razie problemu: dzwoń, pisz, proś o wsparcie swojego księdza duszpasterza), bez noclegu: 90 PLN
 • Informacje dodatkowe: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. lub tel. 797 250 228
formularz zgłoszeniowy - TUTAJ

zgłoszenia przyjmujemy tylko do 19.02.2014 (środa)


UWAGA! Ze względu na założenia organizatorów jakim jest strona zarówno muzyczna jak i liturgiczna oraz duchowa, zakłada się udział uczestników w całości spotkania.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

Warsztaty chorału gregoriańskiego w Szczecinie

 

 

Wszystko co ma wartość

 

Łacina językiem Kościoła!

 

23. listopada 2013 r., wczesny, sobotni poranek, dom sióstr Uczennic Krzyża w Dąbiu. Miły gwar, uśmiechy, uściski, powitania nowych osób i stałych bywalców. Wszyscy przejęci, ciekawi jak upłynie ten dzień, poświęcony  śpiewom gregoriańskim, oczywiście w języku łacińskim, którego dobrą znajomością mogą się pochwalić tylko nieliczni.

 

8.30 i zaczęło się. Po krótkim przywitaniu uczestników warsztatów przez siostrę Beatę, każdy z nas miał okazję  przedstawić się i w paru zdaniach opowiedzieć o sobie (okazało się, że wiedzę o chorale chcą zgłębiać zarówno młodzi duchem, jak i nieco starsi, mniej lub bardziej doświadczeni  w śpiewaniu podczas Liturgii, zawodowi muzycy, jak też i amatorzy. Czuło się wśród uczestników ogromny zapał i chęć poznania zapisów nutowych oraz zasad poprawnego odczytywania tekstów łacińskich. Szybko i ochoczo więc zaczęliśmy zgłębiać naszą wiedzę, uczestnicząc w wykładach i warsztatach. W zagadnienia dotyczące śpiewu gregoriańskiego w dokumentach Kościoła wprowadziła nas Siostra Beata. Następnie pan Łukasz Popiałkiewicz opowiedział nam o dosyć burzliwej historii chorału: pierwszych zapisach, dekadencji, zmianach wprowadzonych za czasów panowania  papieża Grzegorza XIII, aż wreszcie o restrukturyzacji chorału w XIX w. i wydaniu śpiewników. W dalszej części wykładu przeszliśmy do strony praktycznej, gdzie zapoznaliśmy się z notacją chorałową. Wreszcie, po wyjaśnieniu zapisów zawartych w chorale mogliśmy się zmierzyć z bardzo trudnym, ale zarazem pięknym zadaniem - śpiewaniem ‘z nut’.

 

Dopełnieniem naszej wiedzy w zakresie śpiewu gregoriańskiego były wiadomości przekazane podczas wykładu prowadzonego przez  księdza dr  Jarosława Nowaszczuka, dzięki któremu mogliśmy poznać m.in. zasady czytania języka liturgii – łaciny, a także - w niezwykle dynamiczny sposób przedstawioną -  rzeczywistość tego w liturgii.

Następnym punktem programu był posiłek - niespodzianka: przepyszna pizza  i gorący barszczyk.

 

Po obiedzie ochoczo przystąpiliśmy do  nauki pieśni chorałowych na Eucharystię. W tym zadaniu pomagała nam schola Agniculi. Słuchanie śpiewu w ich wykonaniu było prawdziwą ucztą dla ucha i ducha, preludium do przeżyć podczas Mszy Świętej - w całości w języku łacińskim ze  śpiewem gregoriańskim.

 

Dziękujemy naszym kochanym Siostrom, wspaniałym Wykładowcom za możliwość  uczestniczenia w tym wydarzeniu. Przekonaliśmy się, że tak jak w życiu, wszystko co ma wartość, dużo kosztuje, tak i w tym przypadku nauka muzyki Kościoła pierwszych wieków w wybrzmieniu języka Kościoła - łaciny, choć nie jest łatwa i wymaga czasu i trudu opłaci się! Mieliśmy niepowtarzalną okazję poczuć boży dreszczyk i radość serca w łączności z naszymi braćmi i siostrami ,którzy modlili się w ten sposób przez wieki i często oddawali swe życie dla Chrystusa  nucąc podobne melodie.

Deo gratias!

 

Uczestniczki z par. p.w. Miłosierdzia Bożego w Szczecinie

 


Zapraszamy do galerii

 

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------


Chorał gregoriański jako własny śpiew liturgii rzymskiej
(por. KL 116) jest szczególnie subtelną i ważną formą modlitwy chrześcijańskiej, od wieków zajmuje poczesne miejsce w muzyce kościelnej. Jest on wyjątkowym świadectwem liturgicznej modlitwy Kościoła i jego wrażliwości na prawdę, dobro i piękno. Chorał to nasze dziedzictwo, którego nie możemy zaprzepaścić!


Dlatego Centrum Formacji Świeckich Sióstr Uczennic Krzyża przy współpracy ze szczecińskim Ośrodkiem Muzyki Liturgicznej zaprasza na Warsztaty chorału gregoriańskiego. Odbędą się one 23 listopada w siedzibie Centrum przy Pl. Kościelnym 2 w Szczecinie Dąbiu w godzinach: 8.30 - 18.00. Poprowadzą je: ks. dr Jarosław Nowaszczuk, s. mgr Anna Beata Majerczak CSDC oraz mgr Łukasz Popiałkiewicz.


Warsztaty przeznaczone są dla każdego, kto pragnie odkryć głębię i piękno chorału oraz chce nauczyć się poprawnie wykonywać go. Uczestnicy tego przedsięwzięcia zostaną w sposób skompilowany zapoznani z historią chorału, nauczaniem Kościoła na jego temat, zasadami wymowy w języku łacińskim oraz prawidłami związanymi z zapisem muzyki gregoriańskiej. Najwięcej miejsca w programie będzie poświęcone nauce śpiewów. Szczytowym momentem spotkania będzie Eucharystia sprawowana w języku łacińskim w kaplicy Centrum Formacji Świeckich, podczas której uczestnicy będą wychwalać Boga pieśniami, których nauczą się na zajęciach warsztatowych.

dk. Paweł Olewiński

 

 



W roku 2012/2013 odbyły się trzy edycje warsztatowe:

 • ADWENTOWE - 08.XII.2012 - Szczecin Skolwin, 
 • WIELKOPOSTNE - 23.II.2013 - Wronki (Seminarium OFM),
 • WIELKOPOSTNE - 16.III.2013 - Szczecin Skolwin.

 

W roku 2013/2014 planowane są również warsztaty we Wronkach
przy współpracy z Wyższym Seminarium Duchownym Braci Mniejszych
oraz WARSZTATY CHORAŁOWE W SZCZECINIE.

 

Zainteresowanych poprowadzeniem warsztatów
dla własnej scholi, chóru czy grupy animującej śpiew,
prosimy o kontakt:

mail: warsztaty.muzyka.liturgia@gmail lub tel. 797 250 228.

----------------------------------------------------------------------------------------------------

UWAGA!
Na bazie warsztatów zrodziła się nowa inicjatywa - SZCZEGÓŁY tutaj.

Wszystkich zainteresowanych tworzeniem, organizacją,
dzieleniem się nowymi pomysłami
prosimy o kontakt
na adres mailowy: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. oraz tel. 797 250 228.

 

 

 

 

 

 

 

 

artykuł Dominiki Weichert