Home Warsztaty muzyczno-liturg. Historia spotkań

Historia spotkań

 

 

Warsztaty Maryjne w par. Narodzenia NMP w Niekłończycy (diecezja szczecińsko-kamieńska)

 

23 listopada 2019



 


Warsztaty Maryjne na warszawskiej Pradze


Różne są sposoby spędzania długich weekendów. Jedną z propozycji w tym roku okazały się Maryjne Warsztaty Muzyczno - Liturgiczne prowadzone przez siostry Uczennice Krzyża. Ponad 20 osób przyjechało z Wrocławia, Poznania i różnych stron Warszawy na półtora dnia, żeby śpiewać i grać, pogłębiać swoją wiedzę liturgiczną i wiarę. Efektem pracy był czterogłosowy chór oraz zespół instrumentalny w składzie: dwie wiolonczele, dwoje skrzypiec, flet poprzeczny oraz gitara klasyczna. Warsztaty prowadzili: s. Beata Majerczak CSDC, s. Joanna Hofman CSDC, Adam Kuliś, Jakub Hutek, Marek Snycerski oraz Stanisław Czaj. Towarzyszyli nam przez cały czas: s. Nina Urbaczewska CSDC, która czuwała nad wszelkimi sprawami techniczno - organizacyjnymi oraz x. Krzysztof Stąpor MIC.

Podczas warsztatów oprócz przygotowania śpiewów na sobotnią Eucharystię, która była zwieńczeniem naszej pracy, wysłuchaliśmy konferencji s. Beaty na temat Godzinek oraz Litanii Loretańskiej. Dzięki temu mogliśmy zgłębić historię tych dwóch nabożeństw oraz zastanowić się, które wezwania Matki Bożej są najbliższe naszym sercom.

Po zakończeniu Mszy świętej usłyszeliśmy zaproszenie do Szkoły Liturgicznego Animatora Muzycznego w Szczecinie, w której można przez cały rok poszerzać wiedzę i umiejętności z zakresu muzyki w liturgii. Wieczorem, mimo późnej godziny, było bardzo ciężko się rozstać, tematów do omówienia okazało się całkiem sporo, a i pożegnaniom nie było końca.

Bogu niech będą dzięki za wspólny czas, który dany nam było wspólnie przeżyć. Do zobaczenia podczas kolejnych warsztatów!

Ania

 

zdjęcia w GALERII

 


MARYJNE WARSZTATY MUZYCZNO-LITURGICZNE

4-5 maja 2018r.

Warszawa Praga

 

 

Maryja to Matka naszego Pana Jezusa Chrystusa i nasza Matka. To Królowa Wszystkich Świętych i Przewodniczka na naszej drodze wiary.
Tradycja Kościoła miesiąc maj szczególnie poświęca Jej osobie i wiosennym bukietem dźwięków rozlewa się ku Jej czci.
Chcemy dołączyć i naszą śpiewaną modlitwę  zapraszając Was do uczestnictwa w warsztatach maryjnych.

Podczas warsztatów prowadzą nas Siostry Uczennice Krzyża (Warszawa, Poznań, Szczecin), Adam Kuliś (CHAPS - Szczecin), Jakub Hutek  Warszawa) i inni.
Rozpoczęcie 4 maja (piątek) o godz. 17.00, zakończenie 5 maja (sobota) około godz. 21.00
Warunkiem uczestnictwa jest przesłanie wypełnionego formularza do dnia 26 kwietnia.

 

FORMULARZ
Potwierdzeniem zgłoszenia jest wpłata na konto z dopiskiem: "warsztaty maryjne"

 

 

Ze względu na spójność prowadzonych zajęć każdy uczestnik zobowiązuje się do uczestnictwa w całości spotkania.

Warsztaty odbywać się będą na terenie Sanktuarium Matki Bożej z Lourdes, ul. Wileńska 69 - Warszawa Praga
W programie przewidziany jest wspólny posiłek, natomiast nocleg organizujemy sobie we własnym zakresie.
Szczegółowy plan spotkania podamy w drugiej połowie kwietnia.
Więcej informacji można uzyskać piszą na adres: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. oraz tel.: 519 711 332

 

 

ORGANIZATOR:

Centrum Formacji Świeckich
ul. Kościelna 4a
71-834 Szczecin

Numer konta: 77 1240 3813 1111 0010 1301 1100

 

 

PLAN WARSZTATÓW


piątek

17.00     zjazd i rozpoczęcie
17.30     rozśpiewanie
18.00     przygotowanie do porannej modlitwy śpiewem

19.15     wprowadzenie i modlitwa w kościele
przed Najświętszym Sakramentem


19.45     praca w sekcjach (do około 21.15)

 

 

sobota

8.30     GODZINKI
9.15     rozśpiewanie
9.45     praca w sekcjach
10.45    przerwa

11.15    próba tutti
12.00    Regina caeli z nabożeństwem majowym
13.00     emisja głosu
14.00    przerwa na posiłek

14.45     konferencja
15.45     praca w sekcjach
17.00     przerwa
17.15     próba tutti
18.00     przerwa na posiłek

18.30     próba tutti
19.45     przerwa
20.15     Eucharystia


 


Warsztaty muzyczno – liturgiczne "Śpiewy Triduum Paschalnego" 9-10 marca 2018 roku


W dniach 9 i 10 marca było mi dane spotkać się z ludźmi lubiącymi i chcącymi śpiewać na chwałę Bożą w parafii pod wezwaniem Jadwigi Śląskiej w Poznaniu. W piątkowe popołudnie spotkaliśmy się o godzinie 18:00 na osiedlu Kwiatowym, gdzie po krótkim zapoznaniu się rozpoczęliśmy naszą muzyczną przygodę. Warsztaty prowadziła s. Joanna Hofman CSDC, s. Beata Majerczak CSDC, pan Adam Kuliś oraz pani Iwona Neumann. Duchową pieczę nad nami sprawował x. Sebastian Galuba. Wspaniałe zaplecze techniczne w postaci salek do ćwiczeń jak i możliwości zjedzenia pysznej zupy i niezrównanych kanapek zapewniła nam pani dyrektor Domu Kultury Stokrotka – pani Barbara Glapka, która towarzyszyła nam przez większość czasu.
W piątek zapoznaliśmy się z utworami, nad którymi mieliśmy pracować oraz spędziliśmy wspólnie wspaniały czas Adoracji, podczas której mogliśmy również skorzystać z sakramentu spowiedzi. Krótki czas popołudnia zakończył się niedosytem około godziny 21:20, na szczęście przed nami było sedno warsztatów – czyli kolejny wspólny dzień pełen wyzwań!
W sobotę rozpoczęliśmy nasze spotkanie około godziny 8:30 wspólnie zaśpiewaną Jutrznią. Liturgia godzin, kiedy mamy okazję ją wyśpiewać staje się niesamowitym przeżyciem i wspaniałym początkiem nowego dnia :-) Po wspólnej modlitwie rozpoczęliśmy rozśpiewanie, które poprowadził pan Adam. Jak zawsze podczas jego zajęć było dużo śmiechu, poprawialiśmy krążenie opukując swoje ręce i nogi i przekonując się, że śpiew, to nie tylko struny głosowe, ale tak na prawdę całe ciało :-) Już po pierwszych zajęciach z siostrą Beatą okazało się oczywiście, że poszliśmy jak zawsze o krok dalej i wyszło na to, że śpiew na chwałę Bożą to już nie tylko całe ciało, ale również (a tak na prawdę przede wszystkim) duch. W niewielkim śpiewniku, który zawierał wszystkie utwory, nad którymi pracowaliśmy kryła się głęboka teologia w pigułce. Triduum Paschalne, które jest niewątpliwie najbogatszą i najpiękniejszą liturgią, odkrywa przed nami tajemnice Boga – Człowieka i Jego miłości do nas – słabych i kruchych grzeszników.
W tej krótkiej notce mogłabym się ograniczyć do takich ogólnych stwierdzeń, że poznawaliśmy warsztat, technikę, jako, że większość z nas prowadzi lub śpiewa w scholach i chórach – uczyliśmy się wszelkich spraw związanych z tym jak piękniej i godniej służyć muzyką podczas Triduum, ale nie to jest dla mnie najważniejsze.
S. Beata podczas konferencji zwróciła naszą uwagę na treść, którą przekazujemy śpiewając. I dokładnie w główny motyw tej katechezy wpisał się ze swoim kazaniem x. Sebastian mówiąc o tym, jak dogłębnie należy zwrócić uwagę na treści, które wykonujemy, na tekst, czyli na kwintesencję tego, czemu muzyka służy w liturgii. Tak, właśnie służy, to znaczy piękno muzyki jedynie podkreśla treści teologiczne; jak sztuka służy temu, żebyśmy my sami, ale także wierni, którzy nas słuchają, mogli dzięki pięknu harmonii jeszcze głębiej przeżywać tajemnice miłości Boga, naszego najukochańszego Taty, który kocha nas tak bardzo, że był w stanie oddać za nas swoje życie.
Cały dzień śpiewania, ćwiczeń w różnych konfiguracjach głosowych, z i bez instrumentarium został zwieńczony Eucharystią, podczas której wykonaliśmy większość utworów, nad którymi pracowaliśmy cały dzień. Oczywiście technicznie było całkiem nieźle, jestem przekonana, że Pan Bóg nie lubi "bylejakości" i cieszy Go poprawność wykonania, ale najpiękniejsze było to, że po Mszy Świętej nikt nie spieszył się do powrotu do "rzeczywistości". To Spotkanie z Bogiem w tej właśnie wspólnocie, która była nam dana na kilkanaście godzin było ubogaceniem nas wszystkich. Nie wiem jak inne osoby odebrały tą modlitwę, ale ja ze swojej strony mogę na pewno powiedzieć, że od wielu lat prowadząc różne zespoły w parafiach, do których Pan mnie posyła zawsze zwracałam uwagę na to co śpiewamy, oczywiście strona techniczna jest ogromnie ważna, ale w swojej pracy faktycznie uważałam zawsze, że treść pieśni jest absolutnie nadrzędna, jednak mimo tego, iż zwracałam na to szczególną uwagę już zanim poznałam siostry Uczennice Krzyża, to podczas tej właśnie Eucharystii dotarły do mnie niektóre słowa... Poruszyły moje serce jakoś głębiej.... Niby oczywiste... "Baranku Boży obdarz nas pokojem"... To, czego Pan Bóg dał mi doświadczyć podczas tych paru godzin wspólnego śpiewania jest niesamowite. Po pierwsze od strony czysto ludzkiej, przypomniały mi się "stare, dobre czasy" studiów na Akademii Muzycznej, gdzie śpiew w chórze był czymś tak naturalnym, jak oddech, tymczasem obecnie nie mam chwilowo możliwości śpiewania w żadnym profesjonalnym zespole. Po drugie jednak, najpiękniejsze dla mnie było zatrzymanie się i pochylenie nad tajemnicą Triduum Paschalnego i swoistymi rekolekcjami, takim "umyciem okien duszy" przed najpiękniejszymi Świętami Zmartwychwstania Pańskiego.

Chwała Panu!
Ania

świadectwa

Pierwszy raz brałyśmy udział w warsztatach liturgiczno muzycznych. Mimo intensywnej pracy w piątek oraz jeszcze większego wysiłku w sobotę będziemy bardzo miło wspominać warsztaty z siostrą Beatą i panem Adamem. Oprócz miłej atmosfery, rozwijania własnej pasji jaką jest śpiew, mogłyśmy także zbliżać się do osoby  Jezusa- wpatrując się w Niego  podczas adoracji, uczestnicząc w Eucharystii oraz liturgii godzin. Czas Triduum Paschalnego został nam przybliżony w konferencji s. Beaty drugiego dnia warsztatów. Dzięki temu mogłyśmy nie tylko nauczyć się śpiewać pieśni Paschalnych, ale także zrozumieć piękno czasu śmierci i zmartwychwstania Pańskiego!

Dziękujemy!
Misia i Ola

 

Warsztaty z s. Beatą zawsze są niezwykłym czasem. Tym razem spotkaliśmy się w Poznaniu, by przygotować się do nadchodzącego Triduum Paschalnego. W piątek wieczorem rozpoczęliśmy nasze spotkanie krótkim wprowadzeniem i adoracją Najświętszego Sakramentu, by w sobotę kontynuować intensywne próby poprzeplatane przerwami na rozmowy przy kawie. Po południu, kiedy nasze głosy już powoli zaczynały odmawiać współpracy, s. Beata wygłosiła interesującą konferencję, podczas której przybliżyła nam istotę śpiewu w liturgii. Warsztaty zakończyliśmy Mszą św. w sobotni wieczór, którą ubogaciliśmy pięknymi pieśniami przygotowanymi podczas warsztatów.
Poza okazją do poszerzenia muzycznych horyzontów oraz spotkania z osobami, z którymi nie mam kontaktu na co dzień, ten czas to dla mnie przede wszystkim moment zatrzymania się w codziennym biegu, możliwość złapania oddechu i uświadomienia sobie, że najważniejsze dla nas święto w roku jest już blisko. To też okazja, by zastanowić się, jaka jest moja rola w tym świętowaniu. Podczas konferencji s. Beata powiedziała, że śpiew nie jest oprawą muzyczną liturgii, a jej integralną częścią. Te słowa wyjątkowo zapadły mi w pamięć.

Magda

 

W dniach 9 i 10 marca mogliśmy uczestniczyć w warsztatach liturgiczno-muzycznych w parafii pw. Św. Jadwigi Śląskiej. Wzięło w nich udział 50 osób z samego Poznania i jego okolic. Zarówno pieśni, jak konferencja czy homilia dotyczyły Triduum Paschalnego i naszego zaangażowania w tych dniach w Liturgię. Poza  zajęciami praktycznymi (praca nad emisją głosu, ćwiczenie swoich partii, składanie całościowe utworów i praca nad interpretacją) mogliśmy doświadczyć wspólnoty modlitwy (jutrznia, Adoracja Najświętszego Sakramentu czy Anioł Pański), wspólnoty stołu, kiedy podczas przerw siadaliśmy razem przy obiedzie, kawie czy herbacie. Nie zabrakło też wspólnej Mszy Świętej, która była szczytem, do którego dążyliśmy i przygotowywaliśmy się intensywnie przez te kilkanaście godzin.
Dla mnie ten czas był darem ludzi, którzy dzielili się swoją wiarą, umiejętnościami, doświadczeniami i wiedzą. Był prezentem od Boga, by pochylić się jeszcze głębiej nad tą tajemnicą Miłości i coraz bardziej się z Nią łączyć i trwać z Nią.

Chwała Panu!!!
Ola

zdjęcia w GALERII

 

 

Śpiewy Triduum Paschalnego

9-10 marca 2018 Poznań, par. św. Jadwigi Śląskiej



TRIDUUM PASCHALNE
To najważniejszy czas dla chrześcijanina: celebracja Męki, Śmierci i Zmartwychwstania Jezusa Chrystusa; Boga-Człowieka, który ukochał każdego z nas do końca.
Liturgia Tych Dni wymaga wyjątkowego przygotowania głosu i serca, do którego chcemy Was serdecznie zaprosić.
Podczas warsztatów prowadzą nas: s. Joanna Hofman CSDC, s. Beata Majerczak CSDC, Adam Kuliś (CHAPS - Szczecin), Iwona Neumann, Katarzyna Danel, Łukasz Trochimiak
Rozpoczęcie 9 marca o godz. 18.00, zakończenie 10 marca (sobota) o godz. 21.00
Warunkiem uczestnictwa jest przesłanie wypełnionego formularza do dnia 2 marca.

 

FORMULARZ

Potwierdzeniem zgłoszenia jest wpłata na konto z dopiskiem: warsztaty - "Śpiewy Triduum Paschalnego"

 


Ze względu na spójność prowadzonych zajęć każdy uczestnik zobowiązuje się do uczestnictwa w całości spotkania.

Warsztaty odbywać się będą przy współudziale DOMU KULTURY „STOKROTKA”, ul. Cyniowa 11, Oś. Kwiatowe, POZNAŃ
W programie przewidziany jest wspólny posiłek, natomiast nocleg organizujemy sobie we własnym zakresie.
Szczegółowy plan spotkania podamy w drugiej połowie lutego.
Więcej informacji można uzyskać piszą na adres:  Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. oraz tel.: 517 364 587

 

ORGANIZATOR:

Centrum Formacji Świeckich
ul. Kościelna 4a
71-834 Szczecin

Numer konta: 77 1240 3813 1111 0010 1301 1100

 

 

 

PLAN WARSZTATÓW

Warsztaty muzyczno-liturgiczne - Poznań

Śpiewy Triduum Paschalnego



piątek (09.03)

18.00     zjazd i rozpoczęcie
18.20     rozśpiewanie
18.45     przygotowanie do porannej liturgii

19.15     wprowadzenie i modlitwa w kościele przed Najświętszym Sakramentem
19.45     praca w sekcjach (do 21.15)



sobota (10.03)

8.40     jutrznia
9.15     rozśpiewanie
9.45     praca w sekcjach
11.00   przerwa

11.30     praca w sekcjach
12.15     Anioł Pański

próba próba tutti

14.00     przerwa na posiłek

14.45     konferencja
15.45     praca w sekcjach
17.00     przerwa
17.15     próba tutti
18.15     przerwa na posiłek

18.45     próba tutti
19.45     przerwa
20.00     Eucharystia

 

 

 


Zapraszamy Was
na XI już edycję warsztatów liturgiczno muzycznych organizowanych przez Centrum Formacji Świeckich!
W tym roku jedziemy do Poznania i Warszawy.

 

Najbliższe warsztaty odbędą się już w marcu
i związane będą ze śpiewami Triduum Paschalnego.
Warsztaty w Warszawie
poświęcone będą śpiewom Maryjnym.
Szczegóły już niebawem!

Serdecznie zapraszamy!

 

 

 

WARSZTATY 2017/2018

 

Poznań 9-10 marca 2018 Śpiewy Triduum Paschalnego

Warszawa Praga 4-5 maja 2018 Śpiewy Maryjne

 


WARSZTATY 2016/2017

Z Królową Wszystkich Świętych - muzycznie w Czmońcu

 

W otoczeniu świętych, razem z Królową tego Niebieskiego grona, jesiennie i muzycznie spędziliśmy czas w Czmońcu.

Kameralne spotkanie zgromadziło nas z różnych stron, głównie jednak z okolic Poznania. Zróżnicowane wiekowo towarzystwo dało się jednak wciągnąć w duchową przygodę, by razem z Maryją stworzyć wspólnotę osób, które przez muzykę i śpiew chcą odkrywać obecnego w ich codzienności Boga.

Swoim słowem wiódł nas przez tę wędrówkę niezwykły "pasjonat" świętych, niestrudzony ks.Wojciech Koladyński i s.Beata.

Współprowadzeniu modlitw i sekcji wokalno - instrumentalnych dotrzymywała nam dzielnie kroku s.Joanna; dzięki której zwieńczeniem pracy grupy instrumentalnej był kwartet: "WSTĘP", dzielnie wprowadzający nas w poszczególne śpiewy warsztatowej scholi.


Sprzyjający modlitwie i muzycznej pracy dom sióstr w Czmońcu pozwoził nam nadstawić ucho na Boga, który przychodzi, by mówić nam swoje "kocham" każdego dnia.

 

Uczestnicy napisali:

 

Z warsztatów wyjeżdżam z:

 

- umiejętnością wykonywania wstępów

- większą wiedzą o Maryi

 

- nowymi poznanymi osobami

- nowymi poznanymi utworami

- przyjaźnią z Matką Boską

- większymi umiejętnościami

- dobrze spędzonym czasem

Cieszę się, że te warsztaty się odbyły i mogłam w nich uczestniczyć

 

- większą wiarą w Boga

- nowymi nauczonymi piosenkami

- większą wiedzą o Maryi, małej Teresie i Wielkiej

- z nową znajomością Boga i nie tylko

- piękno modlitwy

 

- z nowymi odkryciami w moim życiu

- z chęcią nauki gry na gitarze

 

- naładowanymi duchowo bateriami

- tym, że Maryja jest Bramą do Jezusa i nie można przy Niej się zatrzymać

- usystematyzowaniem i przypomnieniem wiedzy o służbie śpiewem i pieśniach maryjnych

- pozytywną atmosferą wśród osób, serdecznością, radością i otwartością

 

- radością wspólnego bycia śpiewania

Cieszę się, że ten czas został poświęcony Matce Boże, która jest mi bardzo bliska

 

- z warsztatów wyjeżdżam z radością, że Maryja „zorganizowała” to spotkanie ze sobą

Jako najlepsza Matka znalazła sposób, abym miała szansę poznać Jej miłość do wszystkich i do mnie też

 

- z nową wiedzą na temat Maryi, Teresy wielkiej i małej

A także ze znajomością nowych utworów muzycznych

- z radością, uśmiechem na twarzy, z wdzięcznością i z nowymi znajomościami

 

- z poczuciem dobrze spędzonego czasu, przeznaczonego na modlitwę śpiewem i modlitwę indywidualną

- z wdzięcznością dla sióstr Uczennic Krzyża, które są pełne radości, pokoju, prostoty; a zarazem pełne Ducha

- z uświadomieniem sobie po raz kolejny znaczenia Maryi jako prowadzącej do Jezusa

- ze znajomością nilowych pieśni

- z poczuciem wspólnoty, pomimo krótkiego czasu na jej zawiązanie

- z chęcią ponownego uczestniczenia w takich warsztatach

 

- z radością i wdzięcznością za: Słowo, wspólny śpiew, za adorację w ciszy nocnej, za zatrzymanie w toku spraw rodzinnych i codziennych, za męża, który mi to umożliwił

Poczułam jeszcze większą tęsknotę za przyjaźnią z Jezusem i Maryją

- obraz: Maryja podtrzymująca nasze dłonie w walce z naszymi słabościami

- ze wskazówkami jak dobierać pieśni na liturgię i pytaniem co dalej

-z pytaniem do Chrystusa i prośbą, żeby wskazał mi drogę

 

- z przekonaniem, że kocham Matkę Boską

- z myślą, że bardzo mi się podobało i chce przeżyć takie warsztaty jeszcze raz

- czuję, że wyjeżdżam z większą wiarą i miłością do Boga

 

 

 

W dniach 14-16 października 2016 w Centrum Formacji Rodziny przy Wspólnocie Sióstr Uczennic Krzyża

w Czmońcu koło Kórnika w ramach X edycji odbędą się WARSZTATY MUZYCZNO-LITURGICZNE

poświęcone m.in. śpiewom maryjnym.


Warsztaty prowadzą:

ks. Wojciech Koladyński - prezbiter Archidiecezji Szczecińsko- Kamieńskiej

s. Joanna Hofman CSDC

s.Beata Majerczak CSDC


Zapraszamy na to spotkanie szczególnie młodzież szkół średnich i studentów śpiewających w scholach,

osoby prowadzące i animujące śpiew we wspólnotach oraz wszystkich zainteresowanych.

 

Spotkanie rozpoczniemy o godz. 18.30 w piątek a zakończmy o godz. 13.30 w niedzielę.

dojazd: Poznań -PKS - kierunek Śrem przez Czmoniec

 

 

wyślij formularz już teraz - TUTAJ

 

więcej informacji: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

tel.: 797 250 228, w Czmońcu: 691729124

 

nr konta: Pekao S.A. 29 1240 3813 1111 0010 6019 5189
Wspólnota Sióstr Uczennic Krzyża
Czmoniec 17
62-035 Kórnik

 

 

 

WARSZTATY 2015/2016

5-6. XII.2015 Gdańsk, par. św. Mikołaja (klasztor ojców dominikanów)

 

 

 

Warsztaty w Warszawie

 

W ubiegły weekend w parafii  Matki Bożej z Lourdes w Warszawie odbyły się warsztaty muzyczno-liturgiczne. Tematem naszego spotkania było Triduum Paschalne.

 

Warsztaty rozpoczęliśmy w piątek wieczorem krótką katechezą przygotowaną przez x. Łukasza oraz adoracją Najświętszego Sakramentu. Mieliśmy również okazję do wysłuchania konferencji przygotowanej przez s. Beatę o roli śpiewu w liturgii. Zajęcia praktyczne poprowadziła oczywiście s. Beata wraz z s. Emmanuelą, Markiem, Staszkiem i Jakubem. Poznaliśmy podstawowe zasady emisji głosu, nauczyliśmy się nowych pieśni w tematyce Wielkiego Tygodnia a także odkryliśmy, że śpiew po łacinie nie jest straszny. Nasze spotkanie zakończyliśmy w sobotę wieczorną Eucharystią, na której zaśpiewaliśmy pieśni przygotowane podczas warsztatów.

 

Warsztaty były dla nas czasem zatrzymania się na chwilę w codziennym pośpiechu. Była to okazja by miło (i pracowicie) spędzić czas, porozmawiać z innymi, nawiązać nowe relacje. W warsztatach brało udział ponad 40 osób z różnym wieku i z różnych wspólnot – od scholi młodzieżowej i chóru po kleryków i siostry zakonne.

Magda

 

zdjęcia w GALERII

 

 

Uczestnicy napisali:

 

Z czym wychodzę z warsztatów?


Wychodzę z innym podejściem do wybieranych pieśni. Nigdy nie zastanawiałam się nad tym co śpiewam, skupiała się bardziej na tym czy mi się podoba i jak brzmi. TO PLUS i to wielki:)
Do tego poznałam nowe pieśni, dowiedziałam się różnych rzeczy o Liturgii.
Warsztaty mogłyby być dłuższe, zorganizowane tak nawet na kilka dni, żeby można było bez pośpiechu przygotować wiele rzeczy, rozwinąć swoje możliwości.
Generalnie: bardzo mi się podobało i  gratuluję organizatorom – możecie być z siebie dumni:)

Czas tych warsztatów był dla mnie przede wszystkim osobistym spotkaniem z Jezusem i dał mi możliwość głębszego zanurzenia się w Liturgii Triduum Paschalnego.
To był też czas wytężonej pracy nad swoim śpiewem oraz refleksji nad znaczeniem mojej posługi w Kościele jako animatora śpiewu.
Dziękuję też Bogu za wspaniałe spotkanie z ludźmi.

Wychodzę z warsztatów umocniona modlitwą, spotkaniem z Bogiem żywym.
Przepełniona radością z tego spotkania wracam do swojej codzienności przemieniona i gotowa wypełnić jego wolę.


Warsztaty uporządkowały moją wiedzę. Pomogły mi poważniej podejść do tematu muzyki w Liturgii.
Był to też dla mnie czas, którym mogłam pobyć z Panem Bogiem sam na sam w adoracji, na co zawsze brakuje czasu w tej codziennej gonitwie.
Ogromne dzięki wszystkim organizatorom za ten wspaniały czas. Bóg zapłać.

Był to dla mnie swoisty czas rekolekcji, wiele treści głoszonych w konferencjach i czas adoracji był faktycznym spotkaniem z Bogiem. Również wiele można się było dowiedzieć od strony merytorycznej. Chociaż pod koniec dnia zmęczenie dawało się we znaki  i trochę utrudniało to przyswajanie kolejnych wiadomości. Program był dość ambitny, momentami nawet bardzo i wymagał zaangażowania .
Dziękuję za możliwość uczestnictwa w warsztatach, które przede wszystkim  dały mi dużo radości i były trochę odskocznią od codzienności. Mam nadzieję , że wyda to w przyszłości owoce.


Dzięki za ten czas nam poświęcony, za przygotowanie warsztatów. Wychodzę z nich umocniona i z nową motywacją do posługi muzycznej.
Dobrze byłoby kontynuować warsztaty – np. inny okres liturgiczny. Dziękuję.

Jestem szczęśliwa, że te warsztaty odbyły się w naszej parafii. Dużo przydatnych informacji, ale bardzo ważne, że wszystko opierało się na wspólnej modlitwie. Szkoda tylko, że trwały jedynie jeden pełny dzień – na przyszłość mam nadzieję na dłuższe edycje:)

...To błogosławione zmęczenie. Serdecznie dziękuję za  ten przebogaty czas, za wygłoszone słowo, wyjaśnioną symbolikę, za czas wspólnej adoracji Pana Jezusa, za odsłonięte tajniki śpiewu. Bogu wielkiemu niech będzie chwała i cześć! Dziękuję Siostrom Uczennicom Krzyża i Księżom Marianom. Do zobaczenie na następnych warsztatach. Było cudownie!

Nauczyłam się kilku przepięknych pieśni. Dla Jezusa mogłabym śpiewać bez końca. Dziękuję Wam Siostry za naukę śpiewania. Cieszę się, że mogłam śpiewać w dużej grupie ludzi.

Cieszę się, że mogłam doświadczyć i profesjonalizmu, i po prostu modlitwy śpiewem.
Dziękuję za cenne rzeczy – teoretyczne i praktyczne.
Był to czas intensywnej prac, ale mogłam poczuć też bliskość… Po prostu SACRUM… i takiej próby wejścia w TAJEMNICĘ…
Paradoks – odpoczęłam. Super, że dzielicie się tym, co macie.

Dziękuję za udział w warsztatach. Była to dla mnie wielka łaska Boża:
- po pierwsze spotkanie z żywym Panem Jezusem,
- z Ewangelią, nauką śpiewu.
Z tych warsztatów wychodzę bardziej uduchowiona, pełna radości,  spotkania wspaniałych osób, Sióstr, które obdarowywały mnie mądrością słowa i śpiewu. Otrzymaliście  wspaniały dar Boży, Możecie dzielić się z nami. A ja spełniłam swoje marzenie, zawsze chciałam zaśpiewać dla Pana Boga a Pan  Bóg  mnie wysłuchał.

Kochane Siostry
Jeden dzień to za krótko (no jeden i trochę wieczoru)
Wspaniale byłoby gdyby to mógłby być taki weekend, wtedy też więcej treści jesteśmy
w stanie przyjąć i usłyszeć. Warsztaty świetne i nie tylko na pełnych obrotach, ale i wysokim poziomie. Bardzo dobra organizacja oraz umiejętność komunikacji między sobą  oraz uczestnikami. Wspaniale jest usłyszeć jak ważny jest śpiew w Liturgii oraz kilka podpowiedzi o świadomości o czym i dlaczego i dla kogo śpiewamy (bądź animujemy) Wychodzę ze spotkania z Jezusem, który ukazuje mi swój krzyż i jego piękno w tym kim ja sama jestem dziś i dokąd prowadzi mnie Jezus. Dotknęły mnie słowa o Jezusie obecnym w cierpiącym Izaaku, w Ablu… w człowieku aż wreszcie we mnie. Wychodzę z wdzięcznością za Waszą wspólnotę, która uczy mnie kochać Jego miłością.

Dziękuję za te warsztaty. Były mi bardzo potrzebne.

Warsztaty pomogły mi bardziej zrozumieć wielkość Liturgii Triuum Paschalnego
A także…
Przekonały mnie do tego, że można wielbić Boga przy wykorzystaniu instrumentów innych niż tradycyjne organy, w śpiewach nowych, a nie tylko tych, które są uznane jako oficjalne pieśni
Pozdrawiam i życzę błogosławieństwa Bożego!!!

Wyjeżdżam z radością, wdzięcznością Bogu i Siostrom za ten czas trudny i piękny zarazem. Bardzo potrzebuje następnych takich warsztatów, aby przełamywać w sobie lęk przed śpiewem. Profesjonalne poprowadzenie z każdej strony. Super! Dzięki!

Dziękuję za możliwość śpiewu na cztery głosy, radość, poczucie bycia we wspólnocie. Przypomnienie co jest najważniejsze w Eucharystii i Kto. Nauczenie się nowych pieśni i że jak się chce to można:)
Jedyne co bym zmieniła  to czas trwania warsztatów. Powinny być dłuższe,  minimum dwa dni całe :). Tego mi było trzeba, dziękuję za możliwość uczestniczenia na warsztatach.
Zajęcia poprowadzone w intensywny, ciekawy, różnorodny sposób. Bardzo zwarta grupa oraz duże postępy muzyczne. Jestem zadowolony, choć boli gardło:)
Jedyną wadą jest krótki czas, duża ilość materiału do przerobienia, dużo śpiewów, informacji, itp. Myślę, że na przyszłość warto pomyśleć o takich warsztatach, ale dłuższych, by stopniowo ogarnąć emisję a potem pieśni.

Wyjeżdżam z warsztatów muzyczno-liturgicznych na warszawskiej Pradze z poczuciem ogromnego spokoju oraz satysfakcji. Jestem spokojna, ponieważ muzyka liturgiczna będzie kwitła
i piękniała, jeśli tylko zajmować się nią będą takie osoby jak s. Beata, s. Emmanuela, Pan Kuba oraz Marek!
Jak powiedział kiedyś mój kolega z chóru – Pan Tadeusz „Najpiękniejsza ze wszystkich jest muzyka kościelna”. Bardzo dziękuję!
Mam nadzieję uczestniczyć w kolejnych warsztatach. Może mogłyby być trochę dłuższe…?  :)


Najpierw chcę podziękować Bogu za łaskę uczestniczenia  w tych warsztatach i serdecznie dziękuję prowadzącym warsztaty.
Wyjeżdżam z pełnym doświadczeniem bo uczestniczyłem po  raz pierwszy warsztatach muzycznych. To był dobry czas uwielbienia Pana śpiewami i modlitwą. Czasem walki ze swymi lękami i zniechęceniem, jak również czasem nauki i praktyki muzycznej.
Tak jak uczestniczyłem pierwszy raz, to było za dużo na raz informacji i śpiewu. Chciałoby się więcej zajęć z emisji  głosu dla takich początkujących. Serdecznie dziękuję za ten czas.

Ja nie mam nic do zarzutu. Wszystko co działo się w trakcie warsztatów mi się podobało. Program był dobrze dobrany. Dużo się nauczyłem. Atmosfera była wyjątkowa, bardzo dobra. Bóg zapłać ode mnie.

Było bardzo fajnie, ale za mało czasu.
Niesamowite spotkanie, które łączy w dobrą Wspólnotę (nie tylko muzycznych).

Warsztaty ogólnie fajne ale krótkie i to spowodowało duże tempo nauki i szybkie zmęczenie.
Rada:
-wydłużyć warsztaty do trzech dni (np. piątek od 15, Sobota – cała, Niedziela do 10 i uwieńczyć to Eucharystią)
-trwajcie w tym dalej i więcej  warsztatów! :)


Plusy:
- różnorodność warsztatów,
- spotkanie z wieloma ludźmi,
- miłe spędzenie czasu,
- wspaniałe towarzystwo.

Minusy:
-rozpoczęcie warsztatów w sobotę o 8 rano!!!

--------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

Dobry czas w pięknym miejscu…

 

Miałam to szczęście, by w wraz z kilkoma młodymi z parafii, w której obecnie mieszkam (św. Jadwigi Śląskiej w Poznaniu), oraz z osobami z Poznania i okolic, a także z Piły – którą serdecznie pozdrawiam, uczestniczyć w pięknym wydarzeniu jakim są Warsztaty Liturgiczne poprowadzone przez zacną ekipę :) z s. Beatą CSDC na czele.

 

Tematem tego weekendu było TRIDUUM PASCHALNE. Wprowadzenia o. Augustyna OFM – od strony teologicznej i wspomnianej s. Beaty – od strony muzyczno – praktycznej, okazały się solidną dawką wiedzy dla pogłębienia świadomości symboliki TYCH DNI. Podkreślane zadania scholi, zwracanie uwagi na dobór pieśni oraz sposób wykonywanych śpiewów (nie tylko w kwestii technicznej, ale przede wszystkim modlitewnej) sprawiły, że uczestnicy niejednokrotnie dzielili się swoim pozytywnym zaskoczeniem – że ich obecność i rola w Kościele jest tak ważna. Oczywiście nie zabrakło w tej ekipie, jakże barwnej postaci Adama Kulisia, który z cierpliwością i nieskrywanym zapałem „szlifował” nasze głosy.

 

Należy wspomnieć również Siostry, które przyjęły nas pod swój dach w Czmońcu, nie tylko serwując dobre jedzenie, ale i otwartość i uśmiech.

 

Podsumowałabym te dni jednym słowem: SPOTKANIE –z Jezusem na Liturgii i Adoracji, z drugim człowiekiem –na przerwach, na posiłkach, przy wieczorach zawsze za krótkich i z samym sobą, kiedy każdy z nas rozwijał to co zostało nam darowane jako talent. Bogu dziękuję za ten czas …i naprawdę polecam.

 

s. Samuela CSDC

 

zdjęcia w GALERII

 

Z warsztatów wyjeżdżam z:

(fragmenty wypowiedzi uczestników)
  • Ogromną motywacją do poszerzania wiedzy chrześcijańskiej, poznawania nowych pieśni i psalmów. Wyjeżdżam z większą wiedzą, z większą świadomością wiary i pragnieniem jak najpiękniejszej modlitwy przez śpiew. Wyjeżdżam z nowymi znajomościami, mądrymi myślami, a także zaparciem, aby się nie poddawać w sprawach, które są dla mnie ważne. Wyjeżdżam wypełniona niecodziennym, wyjątkowym uczuciem….

Ania Ś.

 

  • To był dla mnie bogaty czas, bo mogłam poświęcić tak wiele czasu na wielbienie Boga. Fajnie, że tak często było podkreślane to, żeby myśleć o tym co śpiewamy, żeby to nie było śpiewanie dla śpiewania. Tutaj wyciszyło się moje serce, myśli. Cieszę się, że mimo, że nie znam nut mogłam uczyć się śpiewać.


  • Radością w sercu, bo moje prośby, oczekiwania, pragnienia zostały przez Pana wysłuchane. Wyjeżdżam ze słowami podziękowania dla sióstr Uczennic Krzyża, prowadzących i uczestników za ten wspólnie spędzony czas, błogosławiony czas

Marlena


  • Odświeżonym  apetytem na piękne/czyste/porywające/szlachetne wspólne (zespołowe) śpiewanie. Może także na służbę…. Dziękuję Bogu za to, że nie patrzy/nie ogląda się na moją słabość/moje grzechy i powołuje mnie do służby.

P.A.K. v C.v A.z K


  • Odpoczęłam od codziennych stresów i przypomniałam sobie jaką radość i pokój daje adoracja Pana Jezusa, takie zatrzymanie się w ciągu dnia i bycie tylko dla Niego. Zatęskniłam za byciem we wspólnocie. Konferencje na temat śpiewu i liturgii zwróciły mi uwagę na kilka błędów i niedociągnięć w posłudze naszej scholi, a jednocześnie dały wiedzę potrzebną do tego żeby to zmienić. Muzycznie i śpiewające było pięknie Dziękuję za ten czas

A.SZ.

  • BOŻA RADOŚĆ – promieniująca od Sióstr i uczestników

WIEDZA – mam teraz zdecydowanie szersze spojrzenie na Liturgię Triduum. Wierzę, że pozwoli mi to lepiej przeżyć nadchodzące Święta. Mnie i mojej rodzinie
NADZIEJA – jestem zbudowany ilością młodzieży i jej zaangażowaniem w życie Kościoła.
Będę miał czym dzielić się po powrocie do domu i mam nadzieje, że tu jeszcze wrócę – do miejsca szczególnej Łaski

 

  • Z większą znajomością muzyczną pieśni Triduum, z dogłębszymi wskazówkami jak ten ważny czas  przeżyć w duchu modlitwy i przede wszystkim uduchowiona. Był to mój moment zatrzymania się: zwrócenia ku Bogu – idealnie przed zbliżającym się okresem Wielkiego Postu. Ten czas w dużym stopniu przeżyłam jako rekolekcje, z czego się bardzo cieszę, bo tego bardzo potrzebowałam. I za to chwała Panu.

Paulina

 

  • - z notatkami o ważnych szczegółach Liturgii Triduum Paschalnego, ale też z obawą, że nie damy rady wprowadzić ich w życie w dużej mierze

- ze znajomością pięknych pieśni, których w większości nie znałam wcześniej...
- z dobrymi relacjami z kilkoma nowymi osobami, które tutaj poznałam bliżej
- z ważnymi przemyśleniami i większym pokojem w sercu

 

  • Te warsztaty były dla mnie czymś więcej niż tylko śpiewem. Był to czas przede wszystkim rekolekcyjny, skupienie się na Bogu i drugim człowieku. Co do treści muzycznej to wiadomo, że bardzo fajnie nauczyć się nowych pieśni, warsztaty były prowadzone na spokojnie, co wzmocniło taką fajną rodzinną atmosferę. Wyjeżdżam stąd bogatsza o nowe doświadczenia i umocniona w tym, że: „Jak Bóg jest na pierwszym miejscu, to wszystko jest na swoim miejscu.”

p.s. siostry  mają taką niesamowitą sympatię w sobie, że wystarczy spojrzeć i od razu człowiek ma uśmiech na twarzy.

Klaudia Dardas z Piły

 

  • Cudownie uczucie pięknego śpiewu, odpowiedź na pytanie czy śpiew jest dla mnie ważny w relacji z Bogiem. Wytłumaczone treści Triduum i chęć oraz takie wewnętrzne przekonanie, że powinnam w nim uczestniczyć. Polepszenie relacji ze znajomymi, duchowy odpoczynek

Monika

 

  • Przyjeżdżając tutaj miałem wątpliwości czy dobrze robię i czy mi się to przyda. Teraz wiem, że nie żałuję. Nauczyłem się tutaj nut, przypomniałem sobie Triduum Paschalne i nauczyłem się wiele nowego. Chcę podziękować za cenne rady i rozmowy.

 

  • Z wiedzą gdzie szukać odpowiedzi na rodzące się pytania dotyczące muzyki w Liturgii. Obecnie to wydaje mi się bardzo cenne. Oczywiście spotkania z ludźmi, nawiązane relacje, kolejne opracowania pieśni również  cieszą, ale właśnie te wprowadzenia, dokumenty kościoła są czymś do czego chcę dotrzeć po powrocie. Poznanie wagi roli muzyki, swojego śpiewu, bardzo pomogło mi w zrozumieniu, zmotywowaniu się by nie porzucić tego w takim stanie w jakim byłam przed warsztatami. Muszę od siebie więcej wymagać. To dla mnie ważne ze względu na duży sceptycyzm na liturgiach z „średnią” oprawą graficzną. Nie chcę, aby kończyło się na biernej postawie krytycznej.

 

  • Głową pełną nowych pieśni. Ale też ze świadomością jak misterne i ważne są wszystkie dialogi Kapłana z wiernymi. Jak doniosłą i ważną rolę spełnia każde wyśpiewane słowo. Jeszcze długa droga przede mną w zgłębianiu wiedzy o Liturgii. Nie czuje się komfortowo, ale może o to Panu Jezusowi chodziło? Poza tym większe poczucie odpowiedzialności za całą wspólnotę zgromadzoną w Kościele.

 

  • Na tych warsztatach przede wszystkim poprawiła się moja relacja z Bogiem. Zdałam sobie sprawę, ze do tej pory w moim życiu nie było dla Niego odpowiednio dużo miejsca. Dzięki katechezom zrozumiałam również, ze to jak śpiewam ma dużo mniejsze znaczenie od tego CO śpiewam, że najważniejsza jest treść

 

  • świadomość (pogłębiona) co przeżywamy przez te dni Triduum

- wielkie poparcie dokumentami Kościoła – co jest cenne, bo takiej wiedzy się nie ma
- śpiew jest modlitwą, a często są tendencje do tego by „zaśpiewać”
- przyjmowanie komunii w czasie Mszy, a nie po zakończeniu (oby to się u nas dało, bo tak bardzo tego brakuje)
- prośba i uwaga: osoby prowadzące powinny się przedstawić na początku rozpoczęcia warsztatów, tego brakowało, bo trzeba było się domyślić, kto jest kim, a przecież to taka podstawa. Pamiętajcie o tym.

 

  • Doświadczyłem adoracji Pana Jezusa. Doświadczyłem radości bycia we wspólnocie wokół Jezusa Chrystusa.

- Przyjdź Królestwo Twoje –

P. Szkaradkiewicz

 

  • poczuciem, że to był dobrze przeżyty czas. Napełnił me serce spokojem i radością. Myślę, ze to dobre duchowe przygotowanie do Triduum Paschalnego. Bóg zapłać.
  • Ze spokojem w sercu. Przekonaniem, że moje intuicje dotyczące roli śpiewu w czasie Mszy, sposobów jego wykonywania, kierunku rozwoju scholi są właściwe. Kluczowe jest modlenie się śpiewem. Technika jest ważna, lecz na drugim miejscu.
  • Myślę, że najbardziej przydatne było nauczenie się jak dobrze wyśpiewywać modlitwy podczas Eucharystii, a zwłaszcza Ojcze Nasz, bo to są bardzo ważne podstawy. Poza tym usłyszałam naprawdę wiele przydatnych uwag co do strony technicznej śpiewania i do tego, jak modlić się śpiewem tak, aby pomagał, a nie przyćmiewał całą modlitwę. Zostały mi wyjaśnione takie małe rzeczy, których jednak od zawsze pozostawały niejasne. Dziękuję 
  • Warsztaty muzyczne pomogły mi przybliżyć się do Boga i wielbić Go nie tylko ustami. Mam wielką nadzieję trwania w tym w każdej Eucharystii. Chwała Panu!
  • Czas warsztatów bardzo pomógł mi w głębszym zrozumieniu mojej roli w kościele jako członka scholi. Katechezy pozostały mi w pamięci, pomogą mi nie tylko lepiej przeżywać czas Triduum, ale każdy niedzielny śpiew. Czas spędzony tutaj pozwolił mi na nowo odkryć misję jaką mam wypełniać w Kościele korzystając z wielkiej łaski jaką otrzymałam – śpiewu, bo jest on przecież prawdziwym  darem.

Ania

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

Śpiew ludu, usługujących i kapłana celebrującego ma szczególne znaczenie w obrzędach Wielkiego Tygodnia, a zwłaszcza w ciągu Paschalnego Triduum, ponieważ bardzo odpowiada uroczystemu charakterowi tych dni, a także dlatego, że teksty najbardziej osiągają swoją wymowę wtedy, gdy są śpiewane.

Nie należy pomijać liturgicznych tekstów śpiewanych przeznaczonych do udziału ludu tylko z racji ułatwiania...
W większych kościołach należy korzystać z bogatszego skarbca muzyki sakralnej tak starodawnej, jak i współczesnej: zawsze jednak trzeba dbać o odpowiednie uczestnictwo ludu.

Z LISTU OKÓLNEGO O PRZYGOTOWANIU I OBCHODZENIU ŚWIĄT PASCHALNYCH

KONGREGACJI KULTU BOŻEGO

 

Tajemnica Bożej miłości i miłosierdzia, w której uczestniczmy celebrując Misterium Męki, Śmierci i Zmartwychwstania Chrystusa zaprasza nas do zaangażowania najpełniej naszego serca. Niezwykłą pomocą naszego uczestnictwa, a w tym też wyrazu naszej modlitwy jest śpiew. Św. Augustyn miał powiedzieć: "Kto kocha ten śpiewa". A więc śpiew jest wyrazem kochającego serca.

Zapraszamy Was więc na spotkanie, które pomoże przygotować nam nie tylko usta, ale i serce, na tą wielką TAJEMNICĘ KOCHAJĄCEGO NAS BOGA.

 

WARSZTATY - WARSZAWA PRAGA

 

 

Prowadzący:

 

Ks. Łukasz Mazurek MIC - marianin mieszkający i posługujący w parafii MB z Lourdes Warszawa - Praga, katecheta w SP, duszpasterz dzieci i młodzieży, lokalny duszpasterz powołań. Dewiza życiowa: "Dla Boga bowiem nie ma nic niemożliwego" (Łk 1,37)


s. Beata Majerczak CSDC - uczennica krzyża, prowadzi Szkołę Liturgicznego Animatora Muzycznego w Centrum Formacji Świeckich w Szczecinie, prowadzi zajęcia z muzyki kościelnej w Wyższym Seminarium Duchownym Braci Mniejszych Franciszkanów prowincji poznańskiej, organizuje schole na rożne uroczystości w Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej.

 

s. Emmanuela Sikorska CSDC - z wykształcenia prawnik, obecnie mistrzyni sióstr juniorystek, związana z Salwatoriańskim Centrum Duchowości w Trzebini. Z podarowanego od Ducha Świętego wyszło z jej serca kilka pieśni, którymi modli się już nie tylko Wspólnota Sióstr Uczennic Krzyża.

 

Ewa Feret - związana z zespołem Deus Meus od samego początku, od wielu lat jest animatorem muzycznym konkatedry św. Ottona w Kamieniu Pomorskim, przez wiele lat wpierała muzycznie Szczecińska Pieszą Pielgrzymkę na Jasną Górę.


Marek Snycerski - skrzypek, absolwent Akademii Muzycznej w Poznaniu filia w Szczecinie, zaangażowany w projekt Mozart 2003, gra w formacji Tango Para Todos (skrzypce), śpiewa w chórze Warszawskiego Towarzystwa Scenicznego, mieszka w Warszawie, współpracuje z Siostrami Uczennicami Krzyża przy różnego rodzaju projektach muzycznych dla dzieci i młodzieży z Warszawskiej Pragi.


Jakub Hutek - muzykolog, dyrygent, pedagog, pracuje jako organista i jest pracownikiem naukowo-dydaktycznym w Uniwersytecie Muzycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie, prowadzi chór żeński w diecezjalnym sanktuarium chorych w Warszawie, wokalny zespół żeński wydziału pedagogicznego UW, prowadzi zajęcia z emisji głosu dla chórów i zespołów wokalnych, ma żonę i trójkę dzieci.

 

Stanisław Czaj - swoje umiejętności zdobywał w Salezjańskiej Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej II stopnia, którą ukończył dyplomem zawodowym muzyka-organisty kościelnego. Obecnie poszerza swoją wiedzę z zakresu gry i improwizacji organowej, akompaniamentu liturgicznego, śpiewu i dyrygentury w Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie na kierunku Muzyka Kościelna. Na co dzień posługuje jako organista w jednej z parafii Diecezji Warszawskiej. Uczestniczył w ważnych wydarzeniach kościoła, współtworząc liturgie, którym przewodniczyli najważniejsi dostojnicy kościelni. Ukoronowaniem tych działań była oprawa muzyczna Mszy Świętej, której przewodniczył ówczesny Papież Benedykt XVI w letniej rezydencji w Castel Gandolfo.

 

 

WARSZTATY

  • Rozpoczęcie: piątek 19.00
  • Zakończenie: sobota 19.30
  • Proponowana ofiara: 40 PLN, nocleg we własnym zakresie, (w razie problemu: dzwoń, pisz, proś o wsparcie swojego księdza duszpasterza)

  • zgłoszenie potwierdzamy wpłatą 40 PLN na konto: PKO BP S.A. 31 1240 3813 1111 0010 1922 1286 / Wspólnota Sióstr Uczennic Krzyża, ul. Wileńska 69 03-416 Warszawa
  • dojazd: z przystanku Metro Ratusz autobusy 190, 160, 512, wysiąść na przystanku: Szwedzka
  • Informacje dodatkowe: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. lub tel. 22 618 02 37

 

UWAGA! Ze względu na założenia organizatorów jakim jest strona zarówno muzyczna jak i liturgiczna, a także duchowa, zakłada się udział uczestników w całości spotkania.


----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------


PLANOWANE WARSZTATY W ROKU 2014/2015

4-5.X.2014 SŁOWEM I SERCEM - Dom św. Józefa - Szczecin Golęcino

 

15-16.XI.2014 Elementarz Chorału Gregoriańskiego- warsztaty chorału gregoriańskiego

- Centrum Formacji Świeckich - Szczecin Dąbie


13-15.II.2015 Śpiewy Triduum Paschalnego - Czmoniec k/Poznania


27-28.II.2015 Śpiewy Triduum Paschalnego - Warszawa Praga

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

 

W sobotę 15 listopada, w Centrum Formacji Świeckich przy Wspólnocie Sióstr Uczennic Krzyża w Szczecinie Dąbiu, rozpoczęło się spotkanie tych, których przyciągnął jego temat: Elementarz Chorału Gregoriańskiego - 2-dniowe warsztaty muzyczno – liturgiczne.

Siostry Uczennice Krzyża – s. Beata i s. Rut – podjęły się zorganizowaniem tych zajęć i przygotowaniem duchowym. Ksiądz Paweł Korupka odprawił Mszę Św. w sobotę i w niedzielę, dzieląc się z nami słowem wiary; przybliżał też rzeczywistość języka łacińskiego i chorału gregoriańskiego w liturgii kościoła, oraz ich właściwym miejscem w liturgii.
Ksiądz Paweł Olewiński przybył wieczorem, by przewodniczyć nieszporom. Wprowadzenia do modlitwy przed każdym psalmem, wygłaszane przez s. Rut, pomogły nam jeszcze bardziej zagłębić się w to, co tego dnia mówi do nas PAN.
Praktyczne spotkanie z łaciną i chorałem odbywało się dzięki p. Waldemarowi Cieślokowi, który uczył nas podstaw czytania neum oraz transponowania ich na teraźniejszy zapis nutowy.
Śpiew rodził się powoli, z koncentracją, ze zrozumieniem słowa, jego tłumaczeniem z języka łacińskiego, zrozumieniem treści, które zawiera.

 

Siostry zadbały o wszystko, nie tylko o sprawy ducha, ale również i ciała :)  Przepyszne jedzenie dawało nowe siły, aby zagłębiać się w zawiłe niekiedy teksty i melodie chorałowe. Siostro Saro – dziękujemy :)

Co myślisz na temat chorału gregoriańskiego? – spytałam po warsztatach pewną osobę.
Odpowiedziała mi – Od lat zagłuszałam się muzyką.
Potrafię odróżnić muzykę, która zagłusza we mnie wszystko.
Chorał nie przeszkadza medytacji.


Liturgia jest rzeczywistością ludzką i niebieską, Bożą. Dlatego muzyka, która jej towarzyszy ma nieść modlitwę ku Bogu, tworzyć przestrzeń sacrum w nas.
Nie każda muzyka, choćby była piękna i wzruszająca, tworzy przestrzeń dla modlitwy, sacrum w liturgii. Muzyka nie ma przeszkadzać modlitwie, wypełniać całego wnętrza człowieka; całym muzycznym bogactwem zajmować pierwszego miejsca w naszym sercu.
Chorał tworzy przestrzeń modlitwy w nas, małymi krokami prowadzi do koncentracji na Bogu, nie na muzyce, która staje się nośnikiem, nie celem.
Śpiew chorałem jest właściwy Liturgii w Kościele Rzymsko-Katolickim, zajmuje w nim pierwsze miejsce. Każdy inny śpiew tym bardziej się zbliża do doskonałości w Liturgii, im więcej zawiera cech chorału gregoriańskiego – jego formy i treści.
Kościół ze swojego skarbca tradycji może czerpać bogactwo różnych form muzycznych oraz z nowych kompozycji sakralnych, które są przeznaczone dla świętej Liturgii.
W Jezusie zawsze się spotykamy, On prowadzi nas w Duchu Świętym ku Ojcu, który jest Miłością. Niech prowadzi nas Miłość.

Do zobaczenia na kolejnych warsztatach chorałowych

Wiola i Karolina

-----------------------

warsztaty chorałowe 2013

 

 

SZCZECIN: Warsztaty muzyczno-liturgiczne chorału gregoriańskiego

 

Centrum Formacji Świeckich przy Wspólnocie Sióstr Uczennic Krzyża w Szczecinie organizuje po raz kolejny warsztaty muzyczno – liturgiczne poświęcone chorałowi gregoriańskiemu. Odbędą się one w Archidiecezjalnym Domu Rekolekcyjnym św. Józefa przy ul. Strzałowskiej 26a w Szczecinie – Golęcinie w dniach: 15-16.11.2014 r.


Na pierwszy rzut oka, chorał gregoriański dla wielu osób wydaje się piękny, ale trudny do wykonania, niedostępny. Jednak zeszłoroczne warsztaty organizowane przez Centrum,  poświęcone tej tematyce, pokazały, że wejście w świat śpiewu łacińskiego, bogatej tradycji Kościoła, trochę zaangażowania w „zmierzanie się” z neumami, przynosi piękne owoce i sprawia, że ta forma muzyki sakralnej staje się  często naszą pasją.


Warsztaty to przede wszystkim spotkanie z Bogiem, dzielenie się radością z bycia we wspólnocie Kościoła, ale też możliwość zdobycia wiedzy o liturgii i muzyce i udoskonalenia swych umiejętności wokalnych. Prowadzący – lokalni pasjonaci muzyki liturgicznej pomogą każdemu, kto tylko tego pragnie wejść w ukierunkowujący na Pana świat chorału.


Zgłoszenia można dokonywać drogą mailową: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. lub telefonicznie: 797 250 228. Więcej informacji poniżej.

Serdecznie zapraszamy!
Ks. PO

  • PROWADZĄ:

ks. Paweł Korupka
Waldemar Cieślok

Siostry Uczennice Krzyża

 

  • ORGANIZATOR:

Centrum Formacji Świeckich
przy Wspólnocie Sióstr Uczennic Krzyża

 

  • INFORMACJE I ZAPISY:

Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.
tel. 797 250 228
www.centrumformacji.eu

 

FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY- wyślij

 

zgłoszenia przesyłamy do 10 listopada!

Zaliczkę w wysokości 30 PLN wpłacamy na konto: 77 1240 3813 1111 0010 1301 1100 z dopiskiem: 'warsztaty chorałowe'
w razie problemu z możliwością wpłaty prosimy o kontakt mailowy: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. lub tel. 797 250 228 (do 09.IXI.)

 

UWAGA!

Potwierdzamy e-mailem przyjęcie zgłoszenia.

 

  • MIEJSCE:

Archidiecezjalny Dom Rekolekcyjny św. Józefa
Szczecin - Golęcino

 

  • DOJAZD:

z Dworca Głównego: (około 1h)
tramwajem linii nr 6 do przyst. 'Strzałkowska' i ulicą pod górę
lub
autobusem linii nr 58 z Placu Rodła

 

  • W PROGRAMIE min:

- Eucharystia
- konferencje
- zajęcia wokalne

  • CZAS TRWANIA:

sobota godz. 800- niedziela 1400

 

Uczestnictwo w warsztatach dotyczy wszystkich części programu.
Uczestnicy zobowiązują się do wzięcia udziału w całości spotkania.


Plan szczegółowy zostanie podany w późniejszym terminie.

 

  • KOSZT:

90 PLN

65 PLN - bez noclegu

40 PLN - bez noclegu i posiłków

 

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

słowem i sercem...

by Bóg był na pierwszym miejscu

 

Sobotni poranek. Powoli schodzimy się na spotkanie, na którym nie mogło zabraknąć Najświętszej Maryi Panny i modlitwy różańcowej. Po krótkim zapoznaniu okazuje się, że każdy ma inne doświadczenie muzyczne, należymy do różnych wspólnot bądź śpiewamy w różnych scholach czy zespołach muzycznych. Jednak jedno nas łączy, pragnienie wyśpiewywania Bogu tego, co nosimy
w sercu.
Z błogosławieństwem Najświętszym Sakramentem przystąpiliśmy do rozśpiewania prowadzonego przez p. Adama Kulisia, który ze stoickim spokojem znosił nasze niedociągnięcia. Następnie intensywna praca w grupach, w których każdy głos szlifował pieśni przygotowane przez s. Beatę na Eucharystię. Pierwsza wspólna próba, na której nie słychać było idealnej harmonii, ale każdy starał się jak potrafił.
Chwila wyciszenia podczas modlitwy południowej. Przed każdym psalmem wsłuchiwaliśmy się w  komentarze przygotowane przez s. Rut, dzięki którym nasza modlitwa była głębsza i przemyślana.


Kulminacją dnia jest oczywiście Eucharystia, na którą każdy czekał z utęsknieniem.  Mogliśmy wyrazić naszą wdzięczność Bogu za dar śpiewu, który wypływa z naszych serc. Mimo, że efekt nie był zadowalający to samo uczestniczenie w tak pięknie przygotowanej Eucharystii, odprawionej przez naszego ks. Pawła Olewińskiego, było dla nas nagrodą i niesamowitym przeżyciem. Słowa ks. Pawła wygłoszone podczas homilii dały nam dużo do myślenia, co znalazło odzwierciedlenie w wypowiadanych świadectwach. Nasz wspólny śpiew podczas Liturgii stał się wyrazem naszej miłość i wdzięczność Panu Bogu i wypływał prosto z serca.

Niedzielny poranek witamy Jutrznią. Następnie czas na dzielenie się tym, z czym Pan Bóg przyszedł do nas w czasie tych warsztatów. Później krótkie rozśpiewanie i próba śpiewu w podziale na głosy pod batutą s. Beaty oraz p. Ewy Feret.  Wszystkim przyświecał jeden cel - jak najpiękniej wyśpiewać Bogu chwałę na niedzielnej Mszy Świętej.


 

„Warsztaty” to nie odpowiednie słowo na określenie tego spotkania. To określenie bardziej techniczne, jak mówiła s. Beata. I rzeczywiście to było spotkanie ludzi, którzy czuli, że dźwięki, które wydobywają z siebie tworzą przede wszystkim modlitwę i płyną z głębi duszy i potrzeby serca. Wśród uczestników warsztatów odczuwało się pragnienie tworzenia wspólnoty i jedności w uwielbianiu Boga Ojca, a nie prezentowania siebie i swoich umiejętności.


Po wspólnym świętowaniu i pysznym obiedzie rozjechaliśmy się do swoich domów.
Oby takich warsztatów było więcej.....:))))

Alicja

 

zdjęcia niebawem w galerii

 

z czym wracam z warsztatów...

 

Ze wszech miar dziękuję za zorganizowane piękne zajęcia liturgiczno-muzyczne. Dzięki  życzliwemu słowu Siostry zdecydowałam się uczestniczyć w tych uduchowionych i muzycznie szkoleniowych  warsztatach. Tego mi było trzeba, Bóg przemawiał do mnie  słowami Siostry Rut, śpiewem chorałowym  Siostry Eli  w niedzielę rano, na zajęciach: ta spontaniczność,radość w interpretowaniu słów Bożych zawartych w pieśniach przygotowanych specjalnie na te 2 dni "Słowem i Sercem" w wykonaniu właśnie Siostry i to wszystko na chwałę Pana, to się odczuwało, tu Pan Bóg przemawiał do mnie. Chwała Panu za To! Osobne podziękowania należą się panu Adamowi za szkołę śpiewu, te wprawki wokalne były tym, czego też oczekiwałam, a także dziękuję za zaproszenie do udziału pani Ewy o dużej umiejętności muzycznej,imponującej swoją osobą, skromną i świecącą przykładem. Ogólnie mówiąc całość nader udana, oby udało się powtórzyć te zajęcia np. za rok w tym  samym  składzie i z powtórzeniem  przerobionego repertuaru muzycznego. Jeśli chodzi o mnie to nieco nie nadążałam w czytaniu nut i tekstu, śpiewając w altach, a przecież trochę gram na pianinie, ale to były dla mnie pierwsze tego typu próby. Z całego serca dziękuję za ten wysiłek, zaangażowanie w przygotowaniu  warsztatów, gratuluję i pozdrawiam... Z Panem Bogiem!

Janina Kempska

------------------------
Dla mnie był to piękny czas nieoczekiwanego wyciszenia i rekolekcji. Podkreślam – „nieoczekiwanego”, bo spodziewałam się szczerze mówiąc – głównie pracy nad warsztatem głosowym – a tu bęc- coś w tym miejscu na mnie spłynęło :). Może to miejsce ma jakiś magnetyzm, ale sądzę, że to atmosfera, którą siostry stworzyły – w sposób zupełnie nienachalny zachęcając nas do modlitwy, budząc w nas pokłady wrażliwości i otwarcie się na działanie Ducha Świętego. Bardzo potrzebowałam takiego spokoju, więc był to dla mnie wielki dar.

I jedna wielka wskazówka, którą wyniosłam z warsztatów, to podpowiedź, żeby śpiewać sercem, a nie skupiać się na warsztacie – spróbowałam – pomogło (tylko jeszcze trzęsą mi się kolana:)).

Nie chcąc absolutnie nic „imprezie” zarzucić – myślę, że nazwa warsztaty jednak nie oddaje istoty tego wydarzenia (mówiła siostra na początku, że też ciągle boryka się z tą nazwą:) - myślałam też o tym – i na razie nic lepszego jak SPOTKANIE nie przychodzi mi do głowy, ale to też nie jest do końca... Z Panem Bogiem

Ania

 

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Październikowymi warsztatami rozpoczynamy 7. edycje spotkań, podczas których modlimy się i dużo śpiewamy oraz poznajemy ludzi, którzy mają tę samą pasję. Zdobywamy także nowe doświadczenia, z którymi idziemy do naszych wspólnot, zespołów śpiewaczych i każdej muzycznej posługi, dla dobra nas samych i naszych bliźnich, a przede wszystkim na większą chwałę Boga.
Chcemy zatem tak podążać za tym co wyśpiewują wargi, by i serce było z tym coraz bardziej zgodne.
Podczas najbliższych warsztatów, przede wszystkim przy pomocy Bożej łaski, będziemy starali się poznawać to co pomoże nam zestroić słowo z sercem - bo tu jest coś więcej niż muzyka!


---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

PLAN SPOTKANIA


warsztaty muzyczno – liturgiczne „słowem i sercem”


sobota


800 rejestracja
830 poznajmy się
915 Adoracja
945 rozśpiewanie

warsztaty

próba tutii

 

1200 modlitwy południowe

katecheza

1300 obiad

czas odpoczynku:)

 

1430 warsztaty

próba tutii

1800 kolacja


1845 katecheza liturgiczna

przygotowanie do Eucharystii
Eucharystia

 


niedziela


800 jutrznia
830 śniadanie
850 spotkanie „fermata”
1000 przerwa


1015 warsztaty

przygotowanie do Eucharystii

1145 Eucharystia

obiad

 

  • PROWADZĄ:

ks. Paweł Olewiński
s. Beata Majerczak CSDC
Adam Kuliś - CHAPS
Ewa Feret  - DEUS MEUS
Dominika Prątnicka

 

  • ORGANIZATOR:

Centrum Formacji Świeckich
przy Wspólnocie Sióstr Uczennic Krzyża

 

  • INFORMACJE I ZAPISY:

Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.
tel. 797 250 228
www.centrumformacji.eu

 

FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY tutaj
zgłoszenia przesyłamy do 28 września!

Zaliczkę w wysokości 30 PLN wpłacamy na konto: 77 1240 3813 1111 0010 1301 1100 z dopiskiem: 'warsztaty muzyczno-liturgiczne'
w razie problemu z możliwością wpłaty prosimy o kontakt mailowy: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. lub tel. 797 250 228 (do21.IX.)

 

UWAGA!

Potwierdzamy e-mailem przyjęcie zgłoszenia.

 

  • MIEJSCE:

Archidiecezjalny Dom Rekolekcyjny św. Józefa
Szczecin - Golęcino

 

  • DOJAZD:

z Dworca Głównego: (około 1h)
tramwajem linii nr 6 do przyst. 'Strzałkowska' i ulicą pod górę
lub
autobusem linii nr 58 z Placu Rodła

 

  • W PROGRAMIE min:

- Eucharystia
- konferencje
- zajęcia wokalne

  • CZAS TRWANIA:

sobota godz. 800- niedziela 1400

 

Uczestnictwo w warsztatach dotyczy wszystkich części programu.
Uczestnicy zobowiązują się do wzięcia udziału w całości spotkania.


Plan szczegółowy zostanie podany w późniejszym terminie.

 

  • KOSZT:

90 PLN

65 PLN - bez noclegu

40 PLN - bez noclegu i posiłków

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

Warsztaty chorału gregoriańskiego w Szczecinie

 

 

plan warsztatów:

 


830 - rozpoczęcie

Śpiew gregoriański w dokumentach Kościoła - wprowadzenie - s.Beata Majerczak CSDC
przerwa

1000 - Notacja chorałowa - wykład - Łukasz Popiałkiewicz

WARSZTAT CHORAŁOWY - Łukasz Popiałkiewicz

1230 - Łacina - język liturgii - wykład - ks.dr Jarosław Nowaszczuk
1315 - przerwa na posiłek
1345 - Zasady wymowy łacińskiej - wykład - ks.dr Jarosław Nowaszczuk
1430 - WARSZTAT CHORAŁOWY - Łukasz Popiałkiewicz
1615 - Eucharystia

 

 

 

prowadzą:

ks. dr Jarosław Nowaszczuk

Łukasz Popiałkiewicz

s. Beata Majerczak CSDC

 

Fascynuje Cię muzyka? Słuchanie chorału jest dla Ciebie duchową ucztą? A może widząc kwadraciki na czterech liniach, zastanawiasz się, jak można z tego śpiewać? Albo masz awersję do śpiewania jednej głoski przez minutę? Mamy dla Ciebie propozycję nie do odrzucenia:


jednodniowe, "skondensowane" warsztaty chorału gregoriańskiego.

Centrum Formacji Świeckich w Dąbiu przy współpracy z Ośrodkiem Muzyki Liturgicznej  w Szczecinie zapraszają każdego, kto pragnie odkryć głębię i piękno śpiewu gregoriańskiego. Każdego, kto chce zrozumieć i wiedzieć, ale też i doświadczyć, "poczuć" chorał na  własnej skórze.

 

W dokumenty Kościoła wprowadzi s. Beata Majerczak CSDC. Czytać neumy i śpiewać nauczy nas p. Łukasz Popiałkiewicz, a  język Kościoła, czyli łacinę przybliży nam ks. dr Jarosław Nowaszczuk. A za wszystko, czego doświadczymy, podziękujemy naszym śpiewem podczas Eucharystii, sprawowanej w tym właśnie języku.

 

wyślij zgłoszenie - FORMULARZ TUTAJ


  • Miejsce: Centrum Formacji Świeckich przy Wspólnocie Sióstr Uczennic Krzyża
  • Koszt: 35 PLN. Wpłacamy na konto: 77 1240 3813 1111 0010 1301 1100 z dopiskiem: warsztaty chorału gregoriańskiego

w razie problemu z możliwością wpłaty prosimy o kontakt mailowy: warsztaty.muzyka.liturgia@gmail.com lub tel. 797 250 228 (do 5.XI.)

  • Zgłoszenia: do 15 listopada
  • Rozpoczynamy w sobotę  o 8.30.

W planie jest przewidziana Eucharystia.

Kończymy  ok 18.00.

 

Plan szczegółowy zostanie podany w późniejszym terminie

  • UWAGA! Potwierdzamy e-mailem przyjęcie zgłoszenia.

 

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

Wielkopostne Warsztaty Muzyczno-Liturgiczne

16 marca Szczecin Skolwin

 

 

Panie mój Boże, Tobie zaufałem

Te słowa, w harmonii głosów wybrzmiały podczas Eucharystii wieńczącej Wielkopostne Warsztaty Muzyczno-Liturgiczne, które odbyły się 16 marca na Skolwinie, na zaproszenie parafii p.w. Chrystusa Króla. Już po raz drugi gościliśmy w tym miejscu, dzięki niestrudzonej pani Małgosi Stawarz współorganizatorki spotkania.


Ogromną radością było dla nas poznać nowe osoby, zafascynowane i otwarte na doświadczenie ducha liturgii, w którego wprowadzały pieśni warsztatowe. Ponad 40 osobowe grono uczestników tworzyli starsi i młodsi z różnych części naszej Archidiecezji. Wśród nas byli chórzyści z par. Matki Bożej Różańcowej z Gumieniec, miejscowi parafianie, a nawet pasjonat śpiewu liturgicznego z Warszawy. Warsztatową grupę stanowiło liczne grono uczestników tworzących schole młodzieżowe i akademickie: ze Stargardu, Kamienia Pomorskiego, Pyrzyc, Załomia, a także z par. NSPJ od księży Chrystusowców, z par. św. Andrzeja Boboli od ojców Jezuitów oraz z innych części Szczecina.


Był śpiew i była modlitwa oraz wspólna praca, której rezultatem w postaci pięknej harmonii mogliśmy się wspólnie ucieszyć. A wszystko to dzięki wysiłkowi wspominanej pani Małgosi i osobom, które prowadziły przede wszystkim sekcje głosowe: s. Franciszce, Ewie Feret, Mateuszowi Śliwczyńskiemu, a także niezmiernie otwartym i zdolnym uczestnikom.


Nie można nie wspomnieć tutaj o niezastąpionym udziale ks. Michała Mikołajczaka, który wyśpiewał każdą możliwą nutę w Eucharystii.

 

To był naprawdę piękny dzień, ku Bożej chwale i ufajmy - ku naszemu nawróceniu!

 

ZAPRASZAMY DO GALERII!

 

 

warsztaty - Szczecin Skolwin

 

 

PLAN WARSZTATÓW


900 rejestracja uczestników - stołówka
930 wprowadzenie - sala gimnastyczna
1000 rozśpiewaniehol

próba w głosachklasy

1145 przerwa (kawiarenka) - stołówka
1215 modlitwa południowa sala gimnastyczna

Anioł Pański

konferencjasala gimnastyczna

1300obiad - stołówka
1345 próba tutti - hol
1500 koronka do Bożego Miłosierdziasala gimnastyczna

konferencjasala gimnastyczna

1600 próba tutti - hol
1715 przejście do kościoła

przygotowanie do Eucharystii

1800 Eucharystia

Zakończenie

 

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

W PROGRAMIE min:
- Eucharystia
- konferencje
- zajęcia wokalne

CZAS TRWANIA
godz. 900-1900

MIEJSCE:
Zespół Szkół nr 10 ul. Karpacka 29

ORGANIZATOR:
- CFŚ
Centrum Formacji Świeckich przy Wspólnocie Sióstr Uczennic Krzyża
- Parafia Chrystusa Króla-  Szczecin - Skolwin


KOSZT: 30 PLN


ZAPISY:

wyślij zgłoszenie - FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY - TUTAJ

 

zgłoszenia przesyłamy do 12 marca!

 

WARSZTATY PROWADZĄ:

- s. Beata Majerczak CSDC

- s. Franciszka Niemier CSDC

- Ewa Feret (Deus Meus)

- Mateusz Śliwczyński

 

DOJAZD:

z Dworca Głównego: (około 1h)

tramwajem linii nr 3 do przyst. 'Kołłątaja' z przesiadką na autobus linii nr 63 do przystanku 'Stołczyńska'

lub

tramwajem linii nr 6 do przyst. 'Gocław' (końcowy) z przesiadką na autobus linii nr 102 do przyst. 'Stołczyńska'

rozkład godzinowy TUTAJ


SZCZEGÓŁOWE INFORMACJE:
Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.
oraz tel. 797 250 228

 

UWAGA!

Uczestnictwo w warsztatach dotyczy wszystkich części programu.

Uczestnicy zobowiązują się do wzięcia udziału w całości spotkania.

 

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Warsztaty we Wronkach


W Wyższym Seminarium Duchownym Franciszkanów we Wronkach, przy współpracy z naszym Centrum, odbyły się długo oczekiwaneWielkopostne Warsztaty Muzyczno-Liturgiczne
W sobotę 23 lutego 2013r. budynek franciszkańskiego seminarium wypełniło zróżnicowane grono uczestników tego spotkania. W gronie alumnów oprócz braci franciszkanów, byli także bracia oblaci z seminarium w Obrze, którzy przyjechali wraz ze swoim profesorem muzyki o. Krzysztofem Tarwackim OMI. A już w piątek wieczorem, przybyła liczna grupa śpiewającej młodzieży z Mosiny pod przewodnictwem s. Rut Uczennicy Krzyża. Z Poznania dojechali do nas również młodzi z franciszkańskiego duszpasterstwa akademickiego PLUS. Wśród nas były także osoby z samych Wronek jak i najbliższych okolic.

 

Organizacja spotkania będąca na najwyższym poziomie, pozwoliła zająć się już tylko tym, co nas zgromadziło: liturgią i muzyką. Zajęcia poprowadzili: o. Kamil Paczkowski OFM - liturgista i rektor seminarium, br. Teofil Bartkowiak OFM, Adam Kuliś - wokalista i aktor oraz Siostry Uczennice Krzyża - s. Beata Majerczak CSDC i s. Miriam Szkutnik CSDC.

 

Godziny przeznaczone na naukę śpiewu i akompaniamentu sekcji instrumentalnej przeplatała wspólna modlitwa, konferencje tematyczne oraz przerwy i posiłki, będące czasem na wzajemne poznanie. Pojawiało się wiele pomysłów, wymiana spostrzeżeń i doświadczeń. Warsztatowy dzień tradycyjnie uwieńczyła uroczysta Eucharystia z piękną asystą braci OFM.

 

Wszystkich, którzy chcieliby podzielić się przeżyciem tego spotkania, prosimy - piszcie na mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. .

 

  • Fotorelacja - uchwycone przez s. Miriam i Asię 'Owcę'.
  • Fragment nagrania z warsztatówWIELBIMY CIĘ
  • Relacja na FRANCISZKAŃSKIEJ stronie TUTAJ

Fragmenty spotkania warsztatowego

 

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

warsztaty muzyczno liturgiczne

23 luty 2013

 

 

plan warsztatów


..830 – rejestracja uczestników
..915 – rozpoczęcie
..945 – rozśpiewanie
1000próby w sekcjach głosowych
1200 – przerwa
1230modlitwa południowa i konferencja
1330 – obiad
1430próby w sekcjach głosowych
1530 – przerwa
1545konferencja
1630próba tutti
1815 – kolacja
1900 – przygotowanie do Eucharystii
1930Eucharystia

 

 

WARSZTATY PROWADZĄ:

Wśród nas będą także Siostry Uczennice Krzyża z Poznania i Mosiny, Bracia Franciszkanie z Wronek oraz o. Krzysztof Tarwacki OMI wraz z klerykami z Obry.

Muzyka i liturgia we Wronkach

 

Centrum Formacji Świeckich działające przy Wspólnocie Sióstr Uczennic Krzyża w Szczecinie oraz Wyższe Seminarium Duchowne Franciszkanów we Wronkach zapraszają na Wielkopostne Warsztaty Muzyczno-Liturgiczne, które odbędą się 23 lutego 2013r., w budynku Wyższego Seminarium Duchownego we Wronkach, przy ul. A. Mickiewicza 1.

 

Warsztaty Muzyczno-Liturgiczne były organizowane już nie jeden raz przez Centrum Formacji Świeckich m.in. w Szczecinie. W ubiegłym roku powstał pomysł, aby jednodniowe warsztaty zorganizować w seminarium duchownym we Wronkach. Inicjatywa spotkała się z pozytywnym przyjęciem i zaplanowano ich organizację na okres Wielkiego Postu 2013r.

 

Warsztaty te są zaadresowane do wszystkich osób, które interesują się muzyką i liturgią. Mają przede wszystkim charakter wspólnych ćwiczeń wokalnych w chórze. Szczególne zaś zaproszenie kierujemy do tych, którzy angażują się indywidualnie, bądź w różnych grupach wokalnych lub muzycznych przy kościołach, parafiach i wspólnotach. Mile widziane są również osoby, które grają na organach, gitarze, instrumentach dętych, albo smyczkowych. Ich posługa może stanowić piękne dopełnienie wykonywanej podczas warsztatów muzyki wokalnej.

 

W programie przewidziane są ćwiczenia w głosach żeńskich i męskich, próby wspólnego śpiewu w chórze, konferencje dotyczące liturgii Wielkiego Postu i śpiewów wykonywanych w tym okresie, a przede wszystkim wspólne modlitwy i Eucharystia. Program dnia rozpocznie się rejestracją uczestników od ok. godziny 830, a zakończy wieczorną Mszą Świętą, o godzinie 1930. Podczas tej celebracji wybrzmią śpiewy, które były przedmiotem nauki uczestników w ciągu całego dnia pracy w głosach i w chórze.

 

Zgłoszenia należy kierować przez wpisanie odpowiednich informacji o sobie na przygotowanym formularzu znajdującym się w internecie i przesłanie go pod jeden z poniższych adresów mailowych:

Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

UWAGA!

Na ten adres można kierować również pytania dotyczące ewentualnego noclegu

oraz
Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

 

formularz zgłoszeniowy: tutaj

Termin wysyłania zgłoszeń kończy się wraz z dniem 16 lutego br.

 

Koszt uczestnictwa w warsztatach wynosi 30 zł od osoby.
Kwotę należy wpłacić przy rejestracji uczestników, w dzień trwania warsztatów.

 

Szczegółowe informacje można uzyskać dzwoniąc pod nr telefonu: 91 469-35-62

Już teraz serdecznie zachęcamy do wzięcia udziału w tym niecodzienny wydarzeniu, które naprawdę pomaga nie tylko rozwinąć swoje zdolności muzyczne, ale również przygotowuje do głębszego i bardziej świadomego uczestnictwa w liturgii Kościoła. To doświadczenie wspólnoty zaangażowanej w liturgię i śpiew może stać się sposobnością do pogłębienia własnej wiary oraz relacji z Chrystusem, może też stać się okazją do poznania nowych ludzi o podobnych zainteresowaniach.
Jeżeli ważne jest dla Ciebie piękno liturgii i jej muzyczna oprawa, nie zwlekaj i już dziś wyślij swoje zgłoszenie!
Do zobaczenia we Wronkach!

 

W imieniu organizatorów
Br. Teofil Bartkowiak OFM

 

FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY - tutaj

 

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

 

 

 

"Dziękuję Panu Bogu za to, że przyprowadził mnie na te warsztaty. Jest to kolejny krok zbliżający mnie do Pana. To Pan Bóg obdarował nas talentami, które powinniśmy rozwijać. Tak naprawdę to wielkiego wysiłku ze swojej strony nie poczyniłem, tylko wyraziłem chęć uczestnictwa i dojechałem na miejsce warsztatów. A tam od samego początku dało się odczuć wspaniałą rodzinną atmosferę miłości i serdeczności. Gdzie gospodarzem był sam Pan Jezus. Bardzo dziękuję księdzu Proboszczowi za słowo, które mogliśmy wysłuchać po Koronce do Miłosierdzia Bożego.
Warsztaty te pomogły mi w przygotowywaniu się do pięknego przeżycia Świąt Bożego Narodzenia, a także w czasie nauki śpiewu uświadomiłem sobie jak wiele mogę się nauczyć (jeśli tylko zechcę) by móc śpiewem nieść dobrą nowinę tym, którzy na nią czekają. Jestem pod wrażeniem z jakim zapałem i profesjonalnym kunsztem muzycznym siostra Beata czuwała nad całością.
Dziękuję serdecznie za wszystko. Bóg zapłać :)"


Włodek

zapraszamy do galerii

 

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

 

 

Po raz kolejny Centrum Formacji Świeckich przy Wspólnocie Sióstr Uczennic Krzyża w Szczecinie-Dąbiu zorganizowało Warsztaty Muzyczno-Liturgiczne, które tym razem były poświęcone przede wszystkim tematowi Eucharystii oraz pieśniom eucharystycznym.


Od 2 do 3 czerwca br. w Archidiecezjalnym Domu Rekolekcyjnym na Golęcinie spotkaliśmy się  by razem odkrywać, co oznacza służyć wspólnocie Kościoła, rozwijając w posłudze świeckich braci i sióstr, to, czym zostaliśmy obdarowani, a co możemy dzielić z innymi podczas Liturgii.

Wysłuchaliśmy tematycznych konferencji, trwaliśmy wspólnie na modlitwie, zawiązywaliśmy nowe znajomości, i oczywiście dużo śpiewaliśmy!

Nowością tego spotkania była przede wszystkim liczna grupa kleryków z AWSD, która przygotowała i poprowadziła Liturgię Godzin, konferencję dotyczącą postaw i gestów w liturgii. Dzięki naszym alumnom mogliśmy jeszcze piękniej i uroczyściej przeżyć Eucharystię w bogatej liturgicznej asyście.

 

Jak zawsze ogromną radością są ciągle nowi uczestnicy warsztatów! Była to przede wszystkim schola z par.Przemienienia Pańskiego z Załomia, osoby animujące śpiew z Polic, ze Skolwina i Stargardu oraz tworząca się schola przy parafii katedralnej. Przyjeżdża też grupa osób, które na stałe wpisują się w warsztatowy krajobraz. Są nimi przede wszystkim bracia franciszkanie z Wronek oraz siostry jadwiżanki, które gościmy po raz drugi. Po raz kolejny były też osoby z DA od księży jezuitów i osoby z różnych parafii szczecińskich.
Warsztaty poprowadzili: ks. dr Lucjan Chronchol; wicedyrektor Wydziału Duszpasterskiego Kurii Metropolitalnej, Karolina Zaborowska; instruktor w Chórze Akademickim im. Prof. Jana Szyrockiego, Adam Kuliś; wokalista, aktor, instruktor w Chórze Akademickim im. Prof. Jana Szyrockiego, s.Nikodema Rogowska CSDC, s.Miriam Szkutnik CSDC, s.Beata Majerczak CSDC, klerycy AWSD w Szczecinie,  EKIPA CFŚ.

W naszym śpiewie, modlitwie, prosiliśmy Pana, aby nas ochraniał przed pozorami, przed pokusą próżnego zachowania talentów dla siebie, by pomagał nam widzieć to co prawdziwe, dobre, pełne światła, co pozwala nam dostrzec Jego obecność pośród nas i w nas!

 

Już są zdjęcia z warsztatów! Zapraszamy do GALERII.

 

Uczestnicy napisali co zabierają ze sobą z tych warsztatów:

  • Doświadczenie wspólnoty.
  • Pozostaje we mnie pewnego rodzaju lekkość wywołana modlitwą adoracyjną do Ducha Świętego, któremu zawierzyłam umiejętności muzyczne i ich wykorzystywanie dla uwielbienia Pana. Urzekła mnie również harmonizacja pieśni „Kłaniam się Tobie” gdzie z prostej, znanej melodii wydobyto cudowne poruszające brzmienie. Prawdziwie modliłam się.
  • Dobry czas, pełen łaski.

Wgłębianie się w tajemnicę liturgii.
Za Wszystkie dary dziękuję organizatorom, a przede wszystkim Bogu Jedynemu.

  • Doświadczyłem wspaniałej pracy w grupie. Zbliżyłem się do Boga.
  • Po raz kolejny wyjadę z poczuciem, że warto nieustannie oddawać się drugiemu człowiekowi. Dziękuję za wszelkie słowa pełne ciepła i akceptacji.
  • Co zabieram ze sobą?

Pewność, że Miłość mnie znajdzie. Cudownie „nienapięty” program, choć bez rozwlekania. Bogactwo różnorodności Kościoła i w tym szukanie tego, co wspólne. Czas na modlitwę i Pan jak to On nie zawiódł. Rodzinna atmosfera. Kultura. Radość. Duże wymagania wokalne, tak trzymać. Semper In alto!
Wiedza, umiejętności, świadomość.

  • Śpiewanie w chórze pokazało mi jak ważna, a także potrzebna jest jedność we wspólnocie.
  • To co mnie dotknęło, a czego wcześniej nie dostrzegałam to wspólnotowy wymiar Mszy Świętej. Jako wspólnota łączymy się w Komunii.
  • Wyjeżdżam z warsztatów z pragnieniem bycia na następnych… dlaczego?

Ponieważ doświadczyłam jak piękna może być tradycyjna muzyka liturgiczna, poznałam ludzi o pięknych i otwartych sercach, usłyszałam, że Bóg pragnie, abym dbała o swoją służbę w Kościele, zabiegała o to.

  • Głęboko przeżyłam konferencję ks. Lucjana, o Eucharystii, o najprawdziwszym spotkaniu z samym Bogiem, o tym, że odprawiając Mszę Świętą jednoczymy się z całym Niebem.
  • Poczucie wspólnoty, której brakuje na co dzień.
  • Pragnienie dzielenia się tym, że Bóg w Trzech Osobach żyje tu i teraz przez muzykę.
  • Spotkanie z Jezusem w adoracji, śpiew w głosach, jako antycypacja śpiewu w Niebie. Wspaniała atmosfera, życzliwość.
  • Moje życie duchowe jest tym co sprawia, że żyję.
  • Wyjeżdżam z warsztatów z muzyką i uwielbieniem w sercu.

 


 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zapraszamy do udziału w warsztatach muzycznych i do współtworzenia scholi, która będzie animować śpiew w czasie uroczystych liturgii Triduum Paschalnego w katedrze, pod przewodnictwem Księdza Arcybiskupa Metropolity Andrzeja Dzięgi.

szczegóły

 

 

 

 

 

 

 

 

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

 

W dniach od 22 do 23 października 2011 roku w domu rekolekcyjnym na Golęcinie, odbyły się warsztaty muzyczno-liturgiczne. Tematem tego spotkania stały się słowa bł. Jana Pawła II: "Totus Tuus". Dlatego też zatrzymaliśmy się nad pieśniami o Maryi. Prowadzącą i koordynującą warsztaty była oczywiście s. Beata wraz z Centrum Formacji Świeckich. Wśród uczestników przeważali studenci i młodzież, którzy przyjechali ze Stargardu Szczecińskiego, Chojny, Szczecina, a nawet Gniezna.
Wszystko zaczęło się w sobotę, bardzo szybko, bo już od razu po zapisach i wspólnej modlitwie poszliśmy na rozśpiewanie. Następnie ćwiczyliśmy pieśni, każdy w swoim głosie. A trzeba zaznaczyć, że tym razem były wszystkie głosy: sopran, alt, tenor - aż 7 tenorów ! i bas – każdy przynajmniej w kilkuosobowym składzie! Po obiedzie śpiewaliśmy już wszyscy, w harmonii - tzw. tutti. To było coś niesamowitego! Kiedy w 4-głosie zaśpiewaliśmy to, czego się nauczyliśmy, powstała piękna, wielogłosowa pieśń. Wieczorem każdy, kto czuł chęć, mówił świadectwo o obecności Maryi w jego życiu. Potem uczestniczyliśmy we Mszy świętej, w której oczywiście razem byliśmy odpowiedzialni za śpiew liturgiczny. Homilię wygłosił dla nas ks. Waldemar Piątek. Po Eucharystii w kolejnej części wieczoru z Maryją, wysłuchaliśmy wprowadzenia i modliliśmy się, śpiewając Akatyst ku czci Bogurodzicy. W niedzielę ponownie ćwiczyliśmy w głosach i usłyszeliśmy ciekawą konferencję s. Beaty, o tym, jak kształtowała się modlitwa do Maryi na przestrzeni wieków. Warsztaty zakończyliśmy wspólną Mszą świętą niedzielną, której przewodniczył i wygłosił słowo ks. Sławomir Zyga. Po pożegnalnym obiedzie rozstaliśmy się w bardzo ciepłej atmosferze, która towarzyszyła nam przez cały czas trwania warsztatów, głównie dzięki nieocenionym prowadzącym!

 

W kilku słowach chciałabym podzielić się swoimi przeżyciami:
Według mnie, to naprawdę niezwykłe, że praca każdego śpiewającego uczestnika była taka potrzebna, wręcz niezbędna! Dopiero, kiedy wszyscy śpiewali, cała melodia nabywała nowego brzmienia i sensu. Poza tym, to była przecież modlitwa, dlatego też można było znowu odkryć jej głębię i piękno. Również przekonać się, że śpiewy w kościele, nie muszą być zarezerwowane tylko dla nielicznych i że każdy umie śpiewać we wspólnocie jaką tworzy chór.


Lidia Szadkowska

 

zdjęcia

 

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------