Home Szkoła liturg. animatora muz. Historia spotkań 2013/2014

 

 

 

 

 

 

Koniec i początek

 

W połowie czerwca zakończyliśmy spotkania I roku II edycji Szkoły Liturgicznego Animatora Muzycznego. Był to dzień ubogacony podsumowaniami, uroczystą Eucharystią pod przewodnictwem neoprezbitera ks.Pawła Olewińskiego...

Zamknęliśmy rok wspólnego wędrowania w głąb liturgii, Kościoła, własnego serca, tworzenia wspólnoty. Boża łaska działa jednak w nas nieustannie, nie chcemy niczego zamykać, kończyć. Bo spotkanie z Bogiem we wspólnocie, która szuka Boga w tajemnicy Kościoła otwiera nasze serca i prowadzi nas dalej. Od września rozpoczynamy kolejne spotkania, by w codzienności naszych posług, w parafii, scholi, grupy dać poprowadzić się dalej.

 

 

Tymczasem zapraszamy Was do galerii.

 

 

 

Absolwenci Szkoły Animatora zakończyli spotkania II roku

 

Nasze ostatnie przed wakacjami spotkanie odbyło się we Wspomnienie Najświętszej Maryi Panny Wspomożycielki Wiernych. Pomimo deszczu, wszyscy cieszyliśmy się, że możemy się spotkać.

 

Tradycyjnie zaczęliśmy od jutrzni (już o 8:15 ) w kaplicy, podczas której krótkie Słowo powiedział do nas diakon Paweł, podzielił się również swoim świadectwem wiary. Opowiedział jak, już od pierwszych chwil Jego życia, było obecna przy Nim Maryja. To było bardzo wzruszające.

 

Po modlitwie, nasza ulubiona część dnia, przerwa :) Dlatego tak bardzo wyczekiwana, ponieważ można chwilę porozmawiać o wszystkim. A w tą sobotę, przy pysznym cieście – DZIĘKUJEMY! – rozmawialiśmy o zbliżających się wielkimi krokami Święceniach Kapłańskich diakona Pawła, na które nas serdecznie zapraszał. Wspominaliśmy niedawną kanonizację Papieży. Okazało się, że niektórzy byli osobiście w tym wyjątkowym dniu na Placu Świętego Piotra. Dziękujemy siostrze Beacie za wspaniałe pamiątki. Bardzo wstępnie omawialiśmy również plany na drugą połowę roku, w tym zbliżające się warsztaty muzyczne. Po przerwie pełnej dobrych emocji i wrażeń zaczęliśmy przygotowywać pieśni na Mszę Świętą sprawowaną w języku łacińskim. Ale tym razem „inną” niż zawsze, wyjątkową, sprawowaną w nadzwyczajnej formie, potocznie zwaną Mszą Św. Trydencką. Przygotowane pieśni nie były łatwe, ale my dzielnie staraliśmy się wyśpiewać każdy „kwadracik” ;)

 

Dalsza część dnia była „wyjazdowa”. Zapakowaliśmy się w samochody i wyruszyliśmy do parafii św. Józefa. Ksiądz Paweł Korupka przyjął nas bardzo serdecznie. Wygłosił krótki wykład wprowadzając nas w przestrzeń Liturgii sprzed 1000 lat. Następnie przyszedł ten najważniejszy moment – Eucharystia. Podekscytowani wkroczyliśmy do kościoła wyczekując Mszy Św., na której część z nas była po raz pierwszy w takiej formie. Myślę, że wszyscy byliśmy poruszeni tym co działo się na Liturgii, a śpiew wprowadzał nas w „inny wymiar” – ten BOSKI. Przyjęta Komunia Święta, zwłaszcza jej forma była bardzo uroczysta i wyjątkowa. Inna niż zazwyczaj i to doświadczenie pozostanie zapewne na długo w naszych sercach.

Po Mszy odbyła się krótka sesja zdjęciowa, a sobotnie spotkanie zakończyliśmy wspólnym wyjściem na pizzę, która była przepyszna :)

----------------------------------------------------

 

SZKOŁA LITURGICZNEGO ANIMATORA MUZYCZNEGO

IX sesja

14 CZERWIEC 2014


PLAN SPOTKANIA

8.30       - Jutrznia - liturgiczna modlitwa poranna - kaplica CFŚ
9.15       - Podsumowanie wiadomości - sala domu parafialnego
10.30     - przerwa

11.00     - "Pierwszy śpiew Kościoła" - ćwiczenia - ks. dr Zbigniew Woźniak - sala domu parafialnego

12.45     - obiad

13.30     - Przygotowanie do Eucharystii - Łukasz Popiałkiewicz
14.30     - EUCHARYSTIA Prymicyjna ks. Pawła Olewińskiego - kaplica CFŚ

AGAPA :)

 

 

-------------------------------------------------------

Liturgia i jej bogactwo udziałem świeckich

Z pamiętnika SLAMowicza.


Sobota. 17.05.2014r. Godzina 06:20. Pierwsza myśl po przebudzeniu: „zaspałam… Jest za widno!”. Chwila stresu i ulga – wiosenna sobota powitała Szczecin piękną pogodą. Podróż do Centrum Formacji Świeckich była więc przyjemnością i po prostu chciało się tam jechać, na ósme spotkanie pierwszego roku Szkoły Liturgicznego Animatora Muzycznego.

 

Pierwszym punktem programu była poranna modlitwa Kościoła – jutrznia. Prowadzący ją diakon Paweł zwrócił w krótkim słowie uwagę na zdanie: „O Panie nasz, Panie,  jak przedziwne jest Twoje imię na całej ziemi”. Uczestnicząc w tej formie modlitwy, zjednoczyliśmy się z całym Kościołem zadziwiającym się Pańskim imieniem, Jego dziełami i pięknem. Psalmy, którymi się modliliśmy, pozwoliły zaczerpnąć nam z ducha liturgii, aby w pełni świadomie rozważać jej piękno, podniosłość i wartość.

 

Zaraz po modlitwie, udaliśmy się na „Zebranie poznanych wiadomości”. Dwustronicowy test z 74 pytaniami, przyprawił o dreszcze nawet najodważniejszych. W końcu najtrudniejszym starciem jest to z samym sobą, z własną wiedzą, a szczególnie wtedy, gdy trzeba przyznać się przed prowadzącymi, do tego, czego się nie wie... Szczegółowe pytania dokładnie przewertowały zakamarki naszej pamięci. Musieliśmy wykazać się znajomością podstawowych cech chorału, kalendarza liturgicznego, emisji głosu, prowadzenia rozśpiewania i tak dalej, i tak dalej. Pozostaje mieć nadzieję, że droga siostra Beata uzna braki w naszej wiedzy za nasz atut oraz szansę do potraktowania nas, jako pedagogiczne wyzwanie… :)

 

O godzinie 10:45 przywołał nas do sali parafialnej punkt: Dokumenty Kościoła o muzyce liturgicznej - INSTRUKCJA O MUZYCE W ŚWIĘTEJ LITURGII MUSICAM SACRAM, INSTRUKCJA EPISKOPATU POLSKI O MUZYCE LITURGICZNEJ PO SOBORZE WATYKAŃSKIM II. Wykład siostry Beaty pozwolił nam prześledzić poszczególne punkty dokumentów. Dzięki tego typu wykładom, możemy budować w sobie pragnienie głębszego rozumienia tego, co Kościół mówi o nas, o świeckich, którzy pragną brać czynny udział w liturgii, o naszej roli oraz tym, jakimi środkami możemy ubogacać Eucharystie.

 

Skoro wspomniałam o Eucharystii: Niczym byłoby przyjeżdżanie na Szkołę Liturgicznego Animatora Muzycznego, gdyby jej nie było.  To właśnie ona jest najważniejszym momentem naszych comiesięcznych spotkań. Poprzedzające ją przygotowanie, poprowadzone przez pana Jakuba, dało nam szansę na pełne uczestnictwo w niej przez włączenie w śpiew. W takich momentach liturgia i jej bogactwo, staje się udziałem świeckich, którzy pragną ją poznawać i bardziej rozumieć.

 

Mówi się, że równowaga jest wtedy, gdy człowiek ma coś dla duszy i coś dla ciała. Po duchowej uczcie udaliśmy się więc na pyszny obiad. Wspólne spotkanie przy stole, oprócz posilenia zmęczonych ciał, daje szansę na swobodną rozmowę. Ten wartościowy czas przy boku braci i sióstr dawał znać, aby mógł trwać jak najdłużej. Chciało się przy tym stole siedzieć, rozmawiać i nie przestawać. Jednak na ambitnych SLAMowiczów czekał kolejny punkt programu. Mowa tu o spotkaniu z panem Łukaszem, który powitał nas w sali parafialnej w rytmie Mozarta na lekcji dyrygowania. Zapoznanie z podstawami tej sztuki przyniosło wiele radości, zwłaszcza, gdy jedna ręka chciała pokazywać coś innego niż druga… Mimo wszystko, udało się nam nauczyć, jak pracować ze scholą, jako prowadzący śpiew tak, by ci, z którymi pracujemy, wiedzieli kiedy wziąć oddech, kiedy zacząć śpiewać oraz kiedy przestać.

 

Spotkanie nie mogło zakończyć się inaczej, niż nabożeństwem majowym. Pięknym doświadczeniem była dla nas modlitwa Litanią Loretańską, którą zaśpiewaliśmy przed Najświętszym Sakramentem w czterogłosie. Było to zwieńczenie całego dnia pracy, modlitwy i radości. Oby do czerwca!

Marysia Głowacka

 

ZAPRASZAMY DO GALERII

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------


SZKOŁA LITURGICZNEGO ANIMATORA MUZYCZNEGO

VIII sesja

17 maj 2014


PLAN SPOTKANIA

8.30       - Jutrznia - liturgiczna modlitwa poranna - kaplica CFŚ
9.15       - zebranie poznanych wiadomości :)
10.15     - przerwa

10.45     - Dokumenty Kościoła o muzyce liturgicznej - INSTRUKCJA O MUZYCE W ŚWIĘTEJ LITURGII MUSICAM SACRAM,

INSTRUKCJA EPISKOPATU POLSKI O MUZYCE LITURGICZNEJ PO SOBORZE WATYKAŃSKIM II - wykład - s.Anna Beata Majerczak - sala domu parafialnego

12.00     - Przygotowanie do Eucharystii

12.30     - EUCHARYSTIA - kaplica CFŚ
13.30     - obiad

14.15     - Podstawy dyrygowania - ćwiczenia - Łukasz Popiałkiewicz - sala domu parafialnego
15.45     - Nabożeństwo majowe


-----------------------------------------------------------------

 

SZKOŁA LITURGICZNEGO ANIMATORA MUZYCZNEGO

VII sesja

5 kwiecień 2014


PLAN SPOTKANIA

8.30     - Jutrznia - liturgiczna modlitwa poranna - kaplica CFŚ
9.15     - Przygotowanie do LITURGII - Adam Kuliś - sala na dole
10.00     - przerwa
11.30     - Dokumenty Kościoła - O MSZACH DLA GRUP SPECJALNYCH i MSZACH Z UDZIAŁEM DZIECI - wykład - ks. kan. dr Andrzej Krzystek

- sala domu parafialnego

12.30     - EUCHARYSTIA - kaplica CFŚ
13.30     - obiad
14.15     - EMISJA GŁOSU - ćwiczenia - Adam Kuliś - sala domu parafialnego
15.30     - Funkcje muzyczne w liturgii - wykład - s. Beata Majerczak CSDC - sala domu parafialnego

 

 

wykład

 


Zapraszamy katechetów,

siostry zakonne,

animatorów wspólnot

i grup parafialnych dorosłych i dziecięcych

 

 

5  k w i e t n i a   2 0 1 4

 


Otwarty wykład w Centrum Formacji Świeckich, pl Kościelny 2, Szczecin-Dąbie

Tematem spotkania będą dokumenty Stolicy Apostolskiej dotyczące mszy św. dla grup specjalnych oraz mszy św. z udziałem dzieci.

Wykład poprowadzi ks. kan. dr Andrzej Krzystek pełniący urząd ceremoniarza pontyfikalnego archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej.

Odbędzie się w godzinach: 10.30 - 12.00


UWAGA!

Chęć uczestnictwa prosimy potwierdzić sms'em na nr 797 250 228 lub mailowo: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

 

 

Ks. kan. dr Andrzej Krzystek

 

Kapłan archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej.

 

Adiunkt  Katedry Teologii Pastoralnej, Liturgiki i Homiletyki Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Szczecińskiego
Wykłada liturgikę fundamentalną, rok liturgiczny, misterium Eucharystii, sakramenty i sakramentalia, liturgię godzin, liturgię i obrzędowość w rodzinie.

 

Pełni urząd ceremoniarza pontyfikalnego archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej.

 

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

„Liturgia uświęca bez rozumienia”

 

22.03.2014  odbyło się kolejne spotkanie w Szkole Liturgicznego  Animatora Muzycznego. Było ono tak bogate w Słowo ukazujące miłość Pana naszego do każdego człowieka, że trudno jest streścić wszystko, co tego dnia pojęło serce… Spróbuję jednak się tego podjąć. :)
Rozpoczęliśmy adoracją Najświętszego Sakramentu, uwielbialiśmy naszego Boga wspólnym śpiewem, modlitwą w ciszy. A On już na początku naszej „lekcji” obdarował nas potrzebnymi łaskami i pobłogosławił. Nasz Nauczyciel, jak zawsze, cierpliwie i łagodnie tłumaczył głębię i potęgę swojej Miłości… 
Potem przyszedł czas na katechezę wygłoszoną przez  ks. Krzysztofa Porosło z Krakowa. Każdy, kto tylko chciał, mógł w niej uczestniczyć. W rezultacie nasza sala wykładowa pomieściła ponad 50 osób. Ksiądz z wielką pasją przybliżał nam sens Triduum Paschalnego (W ogromnym skrócie to: Wielki Piątek, Wielka Sobota i Wielka Niedziela. Mszę Wieczerzy Pańskiej w Wielki Czwartek traktujemy jako Wigilię Wielkiego Piątku.) i ukazywał możliwości najpiękniejszego przeżycia tego świętego czasu. To, co mnie najbardziej dotknęło i zachwyciło zwyczajnie zacytuję (robiłam notatki :))
- „W Wielki Czwartek, na mszy św., Pan Jezus klęka przed każdym człowiekiem, klęka przede mną  i umywa mi nogi”. Panie, Twoje miłosierdzie i pokora są nieskończone, daj mi tę łaskę i uczyń takim samym moje serce. Daj, abym i ja umywała nogi bliźnim z miłości.
- „W Wielki Piątek Jezus Chrystus przez mękę swoją i śmierć stwarza we mnie nowego człowieka. Z wysokości krzyża mówi do mnie: Jesteś piękna, dobra... Widzi we mnie swoje, ukochane ponad życie, dziecko, swoją ukochaną córkę.” Panie, ja Ci wierzę, bo Ty jesteś Prawdą. Daj, abym i ja potrafiła zachwycić się drugim człowiekiem, zobaczyć w Nim Ciebie i kochać bez miary.
- „ Wielka Sobota to czas ciszy, skupienia, niedziałania, postu. To oczekiwanie na działanie samego Boga. To być  głodnym Jego łaski, być głodnym Jego zmartwychwstania, być głodnym Jego Samego. To powrót do wód własnego chrztu, to zgoda, by ta woda dotarła do najtajniejszych miejsc mojej duszy. To stawanie się Tym, Którego przyjmuję do swojego serca…” Panie, moje życie jest w Twoich rękach. Powierzyłam Ci swoją drogę, abyś Ty Sam działał. Przemień mnie w Siebie.
- W trakcie Wigilii Paschalnej „Chrystus rozświetla swoim światłem moje życie, ukazuje mi prawdę o mnie. Nie tylko to, co we mnie brzydkie, ale i to, co we mnie piękne. I kończy się post”, a zaczyna się wielka radość. Pan Zmartwychwstał i zwyciężył we mnie. Jemu chcę wyśpiewywać chwałę, póki życia starczy i na całą wieczność. Alleluja! :)
Ważne też dla mnie było zdanie, że „liturgia uświęca bez rozumienia”. Jeśli więc, ktoś czyta moje zapiski i nie rozumie ani słówka, jeśli jest na mszy św. i nie rozumie tego, co się dzieje na ołtarzu, nie musi się tym martwić. Nikt z nas nie pojmie w pełni  tajemnicy mszy świętej, Triduum Paschalnego. Ale też każdy z nas, obecny otwartym sercem, rozumem i duszą jest uświęcany przez Pana, który chce, żebyśmy i my mogli być święci.

Justyna

 

Spojrzeć głębiej na wydarzenia Wielkiego Tygodnia

 

Drugiego dnia wiosny, 22 marca, zniecierpliwieni udaliśmy się na kolejne, już szóste spotkanie Szkoły Liturgicznego Animatora Muzycznego. To spotkanie rozpoczęliśmy wyjątkowo, bo adoracją Najświętszego Sakramentu. Trwaliśmy skupieni w ciszy, której tak często brakuje w życiu…


Następnie odbył się na wykład ks. Krzysztofa Porosło, który przyjechał do nas specjalnie z Krakowa. W tym dniu było nas wyjątkowo dużo, gdyż przyszło wiele gości, aby zagłębić się w tajemnicę Triduum. A było warto! Ks. Krzysztof, mimo swojego krótkiego stażu jako kapłan, poruszył nasze serca i otworzył je na prawdę o tym Świętym Czasie. Byliśmy pod wielkim wrażeniem. Wydaje mi się, że większość z nas zupełnie inaczej niż dotąd, głębiej spojrzy na wydarzenia Wielkiego Tygodnia. Spotkanie, mimo iż trwało dwie godziny, było zdecydowanie za krótkie… W przerwie udaliśmy się na kawę i ciastko do domu Sióstr Uczennic Krzyża. Po chwili rozmowy nastąpiła kolejna część wykładu. Oczywiście nie zabrakło humoru :)


W końcu nadszedł jakże ważny element naszych spotkań – Eucharystia. Przewodniczył jej ks. Krzysztof. Kiedy już nasze dusze zostały zaspokojone udaliśmy się na obiad, tradycyjnie bardzo pyszny.

 

Ostatnim punktem było spotkanie z panem Łukaszem Popiałkiewiczem. Opowiedział nam o tym liturgiczno-muzycznym, a nie teologicznym jak ks. Porosło, wymiarze Triduum Paschalnego. Omówiliśmy po kolei wydarzenia, które mają miejsce podczas Liturgii, i jak my, animatorzy mamy się do nich przygotować, by było naprawdę pięknie.

 

Do zobaczenia wkrótce!
Hanna

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

plan IV sesji

22 marca 2014

 

 

8.30 - Adoracja Najświętszego Sakramentu
9.15 -Stałes się rybą - wprowadzenie do liturgii Triduum Paschalnego - wykład - ks. Krzysztof Porosło z Krakowa
10.15 - przerwa
10.45 - wykład cz.2
12.00 - przygotowanie do Eucharystii - Łukasz Popiałkiewicz
12.30 - Eucharystia
13.30 - obiad
14.30 - Śpiewy Triduum Paschalnego - wykład - Łukasz Popiałkiewicz
16.00 - Zasady muzyki (dla chętnych) - ćwiczenia - Łukasz Popiałkiewicz

 

 

--------------------------------------------------------

Liturgia - poszukiwanie źródeł jedności Kościoła

Marcowe spotkanie II roku Szkoły

 

Oj, wiało tej soboty, wiało z nad morza i z nad Odry. Dwa plusy jednak tej wietrznej aury: 1) wiatr przegonił chmury i na jakiś czas wyjrzało przedwiosenne słońce; 2) poza tym przywiało nas wszystkich do Dąbia na kolejne spotkanie II roku Szkoły Liturgicznego Animatora Muzycznego.

Miło było zobaczyć dawno niewidziane twarze, zapytać jak leci i co nam w duszach gra ostatnio… (bośmy muzykami i muzycznie przeżywamy codzienność :))

I muzycznym krokiem weszliśmy w pierwszy punkt dnia – modlitwę Jutrzni. Tony psalmowe zaczynają już nam zapadać w pamięć, łatwiej więc przychodzi modlić się psalmami i hymnami. Aczkolwiek pomoc i akompaniament kleryka Jakuba (alias Kubsona:)) okazały się nieodzowne. Trzeba nam jednak wciąż na nowo sobie uświadamiać, że nie tyle czyste i równe odśpiewanie psalmów jest najważniejsze, ale ich święte teksty. Więc, pomimo niedociągnięć, z ufnością wołaliśmy do Pana w potrzebach własnych i całego Kościoła.

Kolejny punkt programu zapowiadał temat całego dnia, który pozwoliłam sobie nazwać tak: liturgia - poszukiwanie źródeł jedności Kościoła. Było to spotkanie z braćmi z Kościoła Prawosławnego, Krzysztofem i Maciejem, którzy mieli opowiedzieć o liturgii sprawowanej w Cerkwi. Temat ten ledwo został dotknięty, albowiem bracia zachwycili nas świadectwem swojej wiary – można by rzec życiem wypływającym z liturgii. Podzielili się z nami swoją drogą wiary, niekiedy trudną, bo choć są Polakami, są w dużej mniejszości i doświadczają braku zrozumienia i stereotypowych ocen. Usłyszeliśmy że, starają się być wiernymi świadkami Boga. Jestem pewna, że tę siłę czerpią z liturgii. Oboje aktywnie w niej uczestniczą, włączając się w rozmaite posługi. Określają ją jako „Boską Liturgię”. Duże znaczenie w niej odgrywają elementy, które oddziaływają na ludzkie zmysły: ikony, kadzidło, starocerkiewny język i śpiew – tworzą doskonałą przestrzeń modlitwy i spotkania z Bogiem. Każdej czynności począwszy od przygotowania do celebracji towarzyszy modlitwa, która ma uświadomić, że wchodzi się w święty czas obcowania ze Stwórcą. Tych symbolicznych gestów w liturgii prawosławnej jest wiele. Zasłuchani w opowieść o życiu wiary naszych braci, nie zdążyliśmy zapytać o szczegóły. Mamy jednak nadzieję, że na jednym spotkaniu się nie skończy. Oczekujemy kolejnych:).

A tymczasem mieliśmy się zająć naszą celebracją. Muzycznie odpowiedzialna za nią była tym razem Iwona. Wybrała pieśni w większości dobrze nam znane, nauka przebiegła sprawnie i szybko. Dzięki temu nie musieliśmy się później za bardzo spinać i koncentrować na melodiach, a bardziej na tekstach i modlitwie nimi. Było może bardziej delikatnie i z serca…

Ale zanim doszliśmy do Mszy św., było coś dla ciała (pyszny obiad! :)) w trakcie którego dotarł kolejny gość. Wpisywał się on moim zdaniem w główny temat określony na początku: liturgia jako źródło jedności. Był to ks. Paweł Korupka – znawca i propagator Mszy Trydenckiej. Można zapytać jaki związek ma Trydent, kontrreformacja, łacina z Cerkwią? A jednak ma, jak stwierdził ks. Paweł, w swych założeniach, teologii ryt trydencki jest bardzo bliski liturgii wschodniej. Celem tego krótkiego wykładu było przybliżenie tematyki klasycznego rytu rzymskiego, podania kilku faktów i obalenia kilku mitów.

Powstał nie w wieku XVI, ale dużo wcześniej. Korzeniami sięga czasów apostolskich i już w VI w. istniał Kanon Rzymski w formie, która nie uległa praktycznie zmianom do dzisiaj. Trydent jedynie skodyfikował i ujednolicił ten obrządek, potwierdzając jego obowiązywanie w Kościele Katolickim.

Papież Benedykt XVI zachęcił, aby wczytać się na nowo w dokumenty Vaticanum Secundum o Liturgii, które nie zmieniły nauki Kościoła na ten temat i nie zakazały rytu klasycznego, nie wyrzuciły łaciny ani chorału z Mszy św. Zwróciły uwagę na konieczność podjęcia pracy nad przybliżeniem jej wiernym, z czego niestety narosło do dnia dzisiejszego wiele nadużyć…

Wśród elementów charakterystycznych dla rytu trydenckiego w odróżnieniu od posoborowego, jest pozycja celebransa, określana potocznie jako ‘tyłem do wiernych’. Ks. Paweł mówił, że to niewłaściwe określenie, gdyż kapłan staje przodem do ołtarza, do krzyża, tabernakulum, na czele ludu, któremu przewodzi i który reprezentuje przed Bogiem. I jako ten, który jest alter Chrystus, musi być odpowiednio i godnie odziany i nie jest najważniejsze w tym stroju, aby był praktyczny…

Ryt trydencki akcentuje ofiarniczy charakter Mszy. Śledząc poszczególne elementy struktury liturgii trydenckiej można zauważyć wyraźnie etapy drogi Jezusa na Golgotę. Ukryte są one w gestach, modlitwach, tekstach. Powiemy niezrozumiałych? Ale czy tak naprawdę rozumiemy, co się dokonuje podczas naszej ‘zwykłej’ Mszy Św.?

Szybko minął czas wykładu, o wiele chcieliśmy zapytać i tak samo jak z braćmi prawosławnymi, liczymy, że jeszcze będzie okazja, aby o rycie łacińskim porozmawiać.

Na koniec dnia przeżywaliśmy Eucharystię pod przewodnictwem ks. Pawła. Towarzyszył mi jakiś rodzaj żalu i skruchy, że tak często brak mi koncentracji na tym, co jest najważniejsze we Mszy św. To o czym mówili goście, że liturgia to święty czas, Boski czas, czas Najświętszej Ofiary Jezusa Chrystusa i wszystko musi być temu podporządkowane. I trzeba podjąć wysiłek, aby tę świętość i tajemnicę Bożej obecności i ofiary uwypuklić, zaczynając od postawy serca, a kończąc na śpiewie… Wiele pracy przed nami!

Następne spotkanie w maju. Do zobaczenia:)

Asia

 

zdjęcia w galerii


 

PLAN II ROKU SLAM

15 MARCA 2014

 

8.45  - Przygotowanie do LITURGII GODZIN - al. Jakub Suszyński

- Jutrznia

9.45 -  Spotkanie z braćmi Kościoła Prawosławnego
11.15 - Przerwa
11.45 - Przygotowanie śpiewów na Eucharystię - Iwona Kacprzyk-Mac
12.30 - obiad
13.15 - wykład o LITURGII MSZY TRYDENCKIEJ - ks. Paweł Korupka
15.00 - EUCHARYSTIA

 

---------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

" Doroczny obchód Wielkiego Postu jest czasem stosownym, w którym wstępujemy na świętą górę Paschy. „Czas wielkopostny mający podwójny charakter (chrzcielny i pokutny) przygotowuje katechumenów i wiernych do obchodzenia paschalnego misterium. "

 

Z listu okólnego o przygotowaniu i obchodzeniu świąt paschalnych


 

22 marca w Centrum Formacji Świeckich w Szczecinie Dąbiu w ramach spotkań Szkoły odbędzie się otwarty wykład-katecheza, który poprowadzi ks. Krzysztof Porosło, kapłan diecezji krakowskiej. Choć stosunkowo młody, posiada niezwykłą pasję głoszenia i dzielenia się tym, co w życiu chrześcijańskim jest jednym z istotnych elementów na drodze do zjednoczenia z Bogiem - życiem liturgią Kościoła.

 

Od kilku lat jest współorganizatorem rekolekcji liturgicznych „Mysterium fascinans” w Krakowie o zasięgu ogólnopolskim. Wraz z dominikaninem o. Tomaszem Grabowskim prowadzi również katechezy o liturgii świąt.

 

Temat spotkania: Stałeś się rybą - wprowadzenie do liturgii Triduum Paschalnego.

 

Wykład rozpocznie się o godz. 9.15 w sali przy par. p.w. Wniebowzięcia NMP przy pl. Kościelnym 2. Będzie miał charakter dwuczęściowy z przerwą na herbatę i ciastko. Poprzedzi go Adoracja Najświętszego Sakramentu w kaplicy Centrum o godz. 8.30 (dla chętnych). O godz. 12.30 będzie również możliwość uczestniczenia we wspólnej Eucharystii w kaplicy Centrum.

 

Wszystkich zainteresowanych, ze względu na ograniczoną ilość miejsc, prosimy by zgłosić swoją obecność wysyłając sms: 797 250 228 lub mailowo: muzyka.liturgia@gmail .com.

 

Wykład odbywa się w ramach rocznej Szkoły Liturgicznego Animatora Muzycznego, stanowiącej kurs z zakresu wiedzy liturgicznej i muzycznej  dla wszystkich, którzy animują śpiew podczas liturgii w swoich parafiach, wspólnotach oraz scholach.

 

 

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

Przekroczyliśmy półmetek spotkań I roku

V sesja Szkoły już za nami

 

Resztę dopełnij, proszę, Ty Panie.


Sesją w dniu 8 lutego br. przekroczyliśmy półmetek spotkań I roku Szkoły Liturgicznego Animatora Muzycznego. Już? - z niedowierzaniem przyjęliśmy tę informację - przecież dopiero co spotkaliśmy się po raz pierwszy..

Dzień rozpoczęliśmy adoracją Najświętszego Sakramentu w kaplicy CFŚ. W ciszy i skupieniu przygotowaliśmy się na przeżywanie chwil, jakie stały się wkrótce naszym udziałem, dziękując Panu za dobro, którego tutaj doświadczamy. Nie zdołam i nie próbuję pomieścić w tych słowach wszystkich serc, bowiem adoracja - to.. tajemnica. Dziękuję od siebie za to, że tak właśnie ten dzień się zaczął.

Pierwsze zajęcia poprowadziła s. Beata Majerczak, podsumowując najważniejsze kwestie o Śpiewie Liturgicznym w dokumentach Kościoła: Konstytucji o Liturgii Świętej, Ogólnym Wprowadzeniu do Mszału Rzymskiego oraz Wskazaniach Episkopatu Polski po ogłoszeniu OWMR. Mówiliśmy m.in. o podwójnym charakterze Wielkiego Postu. Od kiedy pieśni wielkopostne mają charakter pasyjny i która niedziela jest "czerwona"? Jaki jest cel muzyki kościelnej? Co to są aklamacje i ile ich jest? Czym rozpoczyna się celebracja Mszy św.?  Ile jest form aktów pokutnych?  Kiedy śpiewamy hymn "Chwała na wysokości .."? Jaka jest struktura modlitwy eucharystycznej? Kiedy rozpoczynamy śpiew na komunię i o czym powinien mówić? Jaka jest różnica między pieśnią a piosenką religijną?
Jednym słowem dostaliśmy werwy do czytania lektury, bo przecież coraz bardziej chcemy wiedzieć więcej :)

Po przerwie, która upłynęła tradycyjnie przy pysznych słodkościach, kawie i herbacie, czekał nas bardzo ciekawy wykład pani Anny Kowalskiej "Od Leoninusa Magistra do Orlando di Lasso - rozkwit wokalnej wielogłosowości religijnej". Dzięki zbiorom Czytelni i Wypożyczalni Muzycznej Książnicy Pomorskiej im. Stanisława Staszica w Szczecinie, a przede wszystkim dzięki dużej wiedzy, doświadczeniu i pasji samej prelegentki, dowiedzieliśmy się o wielogłosowej muzyce kościelnej w średniowieczu i renesansie naprawdę sporo. Padło wiele interesujących nazwisk, którym zawdzięczamy rozwój muzyki i niejednokrotnie przepiękne utwory. Z okresu średniowiecza wspomnę choćby Guido z Arezzo, Magistra Leoninusa, Magistra Perotinusa, czy Guillaume'a de Mauchaut. Muzykę polską tego okresu reprezentują Władysław z Gielniowa z utworem "Żółtarz Jezusów czyli 15 rozmyślań o bożym umęczeniu" i Mikołaj z Radomia, który skomponował "Magnificat" na 3 głosy. Z renesansem odtąd kojarzyć się będą: Jacob Obrecht, Josquin de Pres, Adrian Willaert, Nicholas Gombert, Thomas Tallis, Giovanni Pierluigi de Palestrina, Orlando Lasso i Thomas Luis de Victoria. Wśród polskich twórców renesansu warto zapamiętać Jerzego Libana ("Opera omnia"), Wacława z Szamotuł ("Już się zmierzcha"), Mikołaja Gomółkę czy Marcina Leopolita. Już wiemy, że w średniowieczu zwiększyła się ilość głosów, a kompozytorzy przestali być anonimowi. Średniowiecze myślało w muzyce bardziej technicznie, natomiast w renesansie większe znaczenie miał tekst. W średniowieczu "nota contra notam" - jedna nuta przeciwstawia się drugiej, a renesans zwraca uwagę na linearne organizowanie muzyki i polifonię. Na koniec warto dodać, że renesans, w którym królowała msza, oficjum oraz motet, mocno popularyzował muzykę dzięki rozwojowi druku.

Zajęcia SLAM to przykład prawdziwej uczty dla duszy i ciała. Po wykładzie siostry ugościły nas przepysznym domowym obiadem. Nawet kompot był najprawdziwszy domowy.

Rozpoczęliśmy przygotowania do najważniejszego wydarzenia dnia - Eucharystii. Tego dnia Msza św. była inna niż zwykle, bowiem sprawowana po łacinie. Dzięki pomocy pana Łukasza Popiałkiewicza, mogliśmy z pełnym zaangażowaniem uczestniczyć w tej wyjątkowej Mszy św., którą celebrował ks. Paweł Korupka, diecezjalny Konsultant ds. liturgii Mszy świętej sprawowanej w rycie trydenckim w Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej. Ks. Korupka przybliżył nam symbole i gesty liturgiczne,  sprawiając, że zyskaliśmy inną perspektywę uczestnictwa w Eucharystii - jako rzeczywistej Męce, Śmierci i Zmartwychwstaniu Jezusa Chrystusa. Zdaliśmy sobie sprawę, jak ważna jest świadomość tego, co się wydarza w poszczególnych momentach Eucharystii. Dla mnie jest to wiedza nie do przecenienia. "Resztę dopełnij, proszę, Ty Panie. Wtedy wiem i łączę się, współuczestniczę".

 

Do zobaczenia na następnym spotkaniu. Z Bogiem

Agnieszka Garncarz

 

 

zdjęcia z ostatniego spotkania już galerii

 

 

Plan V sesji

8 luty 2014

 

 

830 -    Adoracja Najświętszego Sakramentu - kaplica CFŚ


915 -    O ŚPIEWIE LITURGICZNYM w wybranych dokumentach Kościoławykład - s.mgr Anna Beata Majerczak CSDC - sala parafialna

 

1045 -  przerwa – CFŚ


1115 -
"Od Leoninusa Magistra do Orlando di Lasso - rozkwit wokalnej wielogłosowości religijnej"

(na podstawie zbiorów Czytelni i Wypożyczalni Muzycznej Książnicy Pomorskiej im. Stanisława Staszica w Szczecinie)

- wykład - mgr Anna Kowalska - sala parafialna


1315 -  obiad - CFŚ

 

1400 przygotowanie do EUCHARYSTII - mgr Łukasz Popiałkiewicz - sala parafialna


1515EUCHARYSTIA - przewodniczy ks.Paweł Korupka - kaplica CFŚ

 

 

 

ks. Paweł Korupka


- wikariusz w parafii pw. Św. Józefa w Szczecinie (Pomorzany)

- diecezjalny Konsultant ds. liturgii Mszy świętej sprawowanej w rycie trydenckim w Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej mianowany  przez Metropolitę Szczecińsko-Kamieńskiego Księdza Arcybiskupa Andrzeja Dzięgę

- prowadzi duszpasterstwo Tradycji Liturgicznej „Usus Antiquior” w Szczecinie

 

 

 

Anna Maria Kowalska


- absolwentka Instytutu Muzykologii KUL

- założycielka Zespołu Pomerania Ensemble wykonującego muzykę sakralną różnych epok,

- pracuje w Oddziale Muzycznym – Książnicy Pomorskiej - Biblioteki Głównej Województwa Zachodniopomorskiego

 

----------------------------------------------------------------------------------------------------

 

Eucharystia - jednoczy nas z Bogiem i między sobą

IV sesja Szkoły Liturgicznego Animatora Muzycznego


11 stycznia 2014 r. - upłynął w klimacie śpiewu chorałowego i kolędowania. Dzień rozpoczęliśmy nietypowo - od zniesienia darów  przygotowanych na dzisiejszą Agapę, co wzbudziło przeczucie wyjątkowości dzisiejszego spotkania.

Wspólnotowy wymiar świętowania podkreślony został w przygotowaniu do Eucharystii.  Pod kierunkiem p. Łukasza Popiałkiewicza ćwiczyliśmy  pieśni kolędowe oraz śpiewy do części stałych Mszy św. Kolędy głoszą Wcielenie Syna Bożego i radość z Jego narodzin. Zawierają również liczne akcenty maryjne. Syn Boży bowiem w określonym momencie historii przyjmuje z Maryi Dziewicy człowieczeństwo i przychodzi na świat, aby zamieszkać pośród nas. Wspólnie przygotowane i wyśpiewane przez nas kolędy wprowadziły  nastrój radości i pokoju, płynący z faktu wkroczenia w historię ludzką samego Boga.

Podczas wykładu pan Łukasz przypomniał nam o znaczeniu chorału gregoriańskiego w liturgii. Przekazał nam zasady i cechy decydujące o jego niepowtarzalnym klimacie brzmieniowym. Dla wielu z nas jest to świeże zetknięcie się z chorałem i odkrycie w nim tradycyjnego, jednogłosowego śpiewu Kościoła łacińskiego.  Jego wartością jest to, że stanowi integralny związek z  liturgią i jest naszą modlitwą.


Historię chorału  -  „pierwszego śpiewu Kościoła” przybliżył  ks. Zbigniew Woźniak. Zagłębiliśmy się w etapy rozwoju chorału, jego reformy i zmiany oraz deformacje, którym został poddany. Ks. Zbigniew podkreślił jego uprzywilejowanie i uznanie przez Sobór Watykański II jako najstarszego i najczcigodniejszego pośród równorzędnych rodzajów śpiewu liturgicznego. Wykład utwierdził nas w przekonaniu, że muzyka ta na wskroś katolicka, uduchowiona, piękna i niezmienna od setek lat jest skarbem dziedzictwa kulturowego i Kościoła. Tym bardziej trzeba go pielęgnować i coraz lepiej poznawać.

 

W południe zgromadziliśmy się w kaplicy na Mszy Św. To zwołanie jednoczy nas ściśle z Bogiem i jednocześnie pomiędzy sobą. Nasze zaangażowanie w wykonanie śpiewu, czytań, psalmu, spożycie tego samego Chleba buduje naszą jedność, umacnia poczucie wspólnoty i głębszą świadomość posługi muzycznej. Spotykamy się z Chrystusem i jednocześnie pragniemy  pomóc innym, aby przez śpiew zbliżyli się do Boga. W ten sposób zapraszamy do szczerej modlitwy cały Kościół. To jest nasz wspólny cel.

Wiele radości i entuzjazmu  przyniosło nam rozśpiewanie z p. Adamem Kulisiem. Przekonaliśmy się jak ważna jest gimnastyka ciała, rozruszanie twarzy i ćwiczenia oddechowe.  Przy dokładnym wykonywaniu  ćwiczeń emisyjnych i uwadze na odpowiednim wydobyciu  dźwięku poczuliśmy jak  ładnie uruchamia się przepona i otwiera się gardło.

 

I tak  doczekaliśmy chwili, gdy w trwającym jeszcze  bożonarodzeniowym okresie  mogliśmy zasiąść razem do agapowego stołu. Poprzez dzielenie opłatkiem i składanie życzeń darowaliśmy sobie Bożą miłość i dobroć. A było tych serdeczności co niemiara... Następnie zasiedliśmy do obfitego  posiłku, w którego przygotowanie zaangażowali się wszyscy. Tradycyjnie, z akompaniamentem pianina i gitary odśpiewaliśmy kolędy. Mieliśmy również okazję usłyszeć mało znane pastorałki i nauczyć się ich. Kolędowanie zdawało się nie mieć końca. Po prostu, dobrze nam było razem w ten kolędowy czas. Ubogaceni tym wyjątkowym spotkaniem, pełnym duchowych przeżyć wróciliśmy do naszych domów.

Katarzyna Gierek


Uczyć się tracić, by wzrastał Chrystus

 

III spotkanie II roku Szkoły

 

4 stycznia po raz kolejny mogliśmy spotkać się w grupie kontynuującej dzieło Studium Liturgicznego Animatora Muzycznego, formacji liturgicznej ludzi, którzy chcą wzrastać w miłości ku Bogu i braciom, w oddawaniu Bogu chwały poprzez muzykę i pełniejsze zrozumienie rzeczywistości liturgii.


Dzień ten był przeznaczony na pogłębienie naszego pojęcia Liturgii Eucharystycznej, co znakomicie łączyło się z późniejszą, radosną Agapą i kolędowaniem.


Od rana byliśmy witani, jak oczekiwani bracia i siostry; słychać było życzenia, dzielenie się radościami i smutkami, jak w dobrej rodzinie. Były zaproszone również bliskie nam osoby, dlatego pojawiła się z Inowrocławia Joasia i mój małżonek Zbyszek.
Piotr przygotował dla nas teksty Jutrzni i uczył nas nowych melodii, kiedy modliliśmy się wspierał nas muzycznie, zwłaszcza, gdy melodia aklamacji z głowy mi uleciała.


Nasz wierny diakon Paweł (kleryk Jakub był z nami duchem - jak i wielu z nas - nie mógł przybyć) z wiarą i mocą mówił o Liturgii Eucharystycznej, szczególnie o tym, co w jej czasie się dzieje, w jakich wydarzeniach uczestniczymy, jakoby przenosząc się w czasie. Już nie możemy się doczekać, kiedy zostanie kapłanem i złoży Najświętszą Ofiarę.
Siostra Beata  w swojej skromności cicho wypowiedziała ważne słowa, że muzyka i jej doskonałość nie może być najważniejsza dla nas, celem samym w sobie; ma pomóc oddać chwałę Bogu, nieść Słowo, wznosić ducha wiernych ku Bogu, towarzyszyć działaniu w Liturgii, służyć tajemnicy Eucharystii.


Ewa przygotowała śpiewy na Eucharystię. Były to kolędy po łacinie, które warto było odświeżyć, uczyć się ich, by nieść innym. – Gaudete! Christus est natus!
Radowaliśmy się narodzeniem Chrystusa, pomimo smutków naszych (smucił nas okropny wypadek samochodowy w Kamieniu, skąd Ewa przyjeżdża).

 

Oglądaliśmy również film o Eucharystii, zawierający świadectwa chrześcijan; mówiący o cudach Eucharystycznych, przetykany obrazami z Ziemi Świętej.


Adoracja Pana Jezusa w Najświętszym Sakramencie była tym momentem, kiedy mogliśmy to wszystko przyjąć, spotkać się z Panem w ciszy, aby słuchać i kochać, uczyć się miłować od Niego. I za ten czas bardzo dziękuję.


„Dzieci nie dajcie się zwodzić nikomu. Każdy, kto postępuje niesprawiedliwie, nie jest z Boga, jak i ten, kto nie miłuje swego brata” (1J 3,7-10)

 

Wciąż pochylamy się nad tajemnicą Liturgii i zawartej w niej muzyce.
Pan obdarzał nas w różny sposób – Ewa otrzymała tego dnia wyjątkowy głos słowiczy; Joasia Owieczka dar słowa czystego, bez muzyki; mnie przypadła w udziale łaska mocy Słowa, które działa w nas.

 

„Znaleźliśmy Mesjasza” (J1,35-42) wołaliśmy razem kapłanem - który przewodniczył Liturgii Eucharystycznej - ks. Sławomirem Zygą. Dziękujemy za jego słowo, by uczyć się tracić, by wzrastał Chrystus, prowadzić uczniów do Mesjasza, jak to czynił Jan Chrzciciel.


Dziękuję Bogu, że działa i miłuje nas pierwszy, kiedy jesteśmy grzeszni i tego na uczy wobec naszych braci, choć to nie łatwe. Za Jego Słowo, które jest naprawdę, jak miecz obosieczny, mogący sprawić, że głoszącego poruszy do głębi serca.
Dziękuję wspólnocie za modlitwę, która pozwoliła mi dokończyć to głoszenie.
Ono naprawdę musi być zgodne z tym, co w nas jest.

Wiola

-----------------------------------------------------------------------

Plan IV sesji

11 stycznia 2014

 

 

830 -    przygotowanie do EUCHARYSTII - mgr Łukasz Popiałkiewicz - sala parafialna


900 -    Chorał gregoriański w LITURGII - wykład i ćwiczenia - mgr Łukasz Popiałkiewicz - sala parafialna

 

1015 -  przerwa – CFŚ


1045"Chorał gregoriański pierwszym śpiewem Kościoła" - wykład - ks. dr Zbigniew Woźniak - sala parafialna

 

1215EUCHARYSTIA - kaplica CFŚ


1330 -  obiad - CFŚ

 

1415 PODSTAWY ROZŚPIEWANIA - wykład i ćwiczenia - mgr Adam Kuliś - sala parafialna


1515 - AGAPA I KOLĘDOWANIE

 

-------------------------------------------------------

 

„Ero cras” - Będę Jutro


Kolejny zjazd rozpoczął się rozśpiewaniem i przygotowaniem do Liturgii od strony muzycznej. Pieśni adwentowe, dobrane starannie przez p. Łukasza wprowadziły wszystkich w nastój przygotowania na przyjście Pana Jezusa. Każdy daje z siebie wszystko; przecież Liturgia jest  największym i najcenniejszym darem jaki pozostawił nam Jezus Chrystus. Więc jak tu dobrze się nie przygotować?


Pierwszy wykład prowadzony przez o. Kamila Paczkowskiego OFM dotyczy genezy Liturgii, jej znaczenia w minionych wiekach oraz samej istoty. W czasie Liturgii Bóg uświęca człowieka, a my – Kościół - winniśmy oddawać Bogu całkowity kult, tj. wewnętrzny i zewnętrzny. Jakie to jest trudne, by skupić się podczas Eucharystii - jedynie, i tylko, i wyłącznie - na Trójcy Świętej, zarówno duszą jak i całym sobą. By poczuć obecność Boga żywego i jednocześnie nie krępować się, by wyrażać zasłuchanie, skupienie i zaangażowanie na zewnątrz.
Podczas dalszego rozważania na temat Adwentu i jego podokresów, pojawia się problem powolnego zatracania przez ludzi tego czasu oczekiwania na przyjście Jezusa Chrystusa w Małej Dziecinie. W natłoku przygotowań do Świąt Bożego Narodzenia zapominamy o istocie samego Adwentu. Wszystko to, co jest tak naprawdę tylko otoczką Bożego Narodzenia, bardziej skupia naszą uwagę i odciąga od przygotowania się od strony duchowej. Jak ubogie będą Święta Bożego Narodzenia przy syto zastawionym stole, mnóstwem wymarzonych, wyszukanych prezentów pod choinką i do perfekcji wysprzątanym domem, kiedy w sercach naszych zagości pustka. Kiedy ten czas Adwentu przeleci nam przez palce, niezauważony, nieprzemodlony i „nieskonsumowany”. Ojciec Kamil uświadamia nam, iż to nasze oczekiwanie, nie jest jedynie wyodrębnionym w czasie przygotowaniem na narodzenie Jezusa Chrystusa w danym Roku Liturgicznym. Adwent ma wymiar szerszy i głębszy, przygotowuje nas bowiem na powtórne przyjście naszego Pana. I to jest piękne; jednocześnie Początek i Koniec, Narodzenie i Paruzja.


Następnie wszyscy udajemy się na Eucharystię, jak zwykle z niecierpliwością oczekiwaną. Rozbrzmiewają pieśni adwentowe bardziej lub mniej znane, których słowa niosą nadzieję. I mimo, że ćwiczyliśmy kilka razy Alleluja z podziałem na głosy, i wychodziło na próbach pięknie, z tego przejęcia i chęci zaśpiewania jak najpiękniej Panu, wyszło...jak wyszło, każdy słyszał :) Ale nic nie zmąciło i nie zakłóciło naszego czuwania i trwania przy Panu, bo przecież „kto „inaczej” śpiewa ten dwa razy się modli”. Po mszy świętej pozostaliśmy na czuwaniu, by adorować w sobie żywego Boga i nie zatracić tego uświęcania, które Bóg przynosi człowiekowi. I chciałoby się krzyczeć, będąc coraz bardziej świadomym tego, co dzieje się na każdej Eucharystii, „tak mnie skrusz tak mnie złam tak mnie wypal Jezu, byś został tylko TY...”.

 

Następna, popołudniowa część spotkania z panem Łukaszem Popiałkiewiczem, który odkrywa przed nami piękno śpiewu liturgicznego w okresie Adwentu. Zawsze byłam przekonana, że pieśni adwentowych jest stosunkowo mało. Na tych zajęciach dowiedziałam się ile pieśni z niniejszego okresu jest niewykorzystywanych w naszych kościołach. Pan Łukasz dzieli się z nami swoim doświadczeniem i ciekawym sposobem odmiennego przeżywania pieśni adwentowych śpiewanych np. po łacinie. Pan Łukasz zwraca naszą uwagę na odpowiedni dobór pieśni podczas każdego z dwóch podokresów Adwentu. Pierwszy okres, który rozpoczyna się od pierwszej Niedzieli Adwentu i trwa do 16 grudnia, przygotowuje nas do Paruzji, tj. powtórnego przyjścia Jezusa Chrystusa. Natomiast drugi okres Adwentu trwający od 17 grudnia do 24 grudnia jest bezpośrednim przygotowaniem do Bożego Narodzenia. W powyższych okresach powinniśmy być wyczuleni na dobór pieśni tak, by odpowiadały one istocie i tematyce przeżywanego czasu.

 

Na kolejnym wykładzie siostra Beata omawia nam „Wskazania Episkopatu Polski po ogłoszeniu nowego wydania Ogólnego wprowadzenia do Mszału Rzymskiego”. Siostra Beata potrafi przekazać z pozoru suche treści i zasady w sposób przystępny i bardziej dogłębny. Dygresje siostry Beaty, dzięki którym tłumaczy nam, dlaczego jest tak a nie inaczej, powodują, iż treści zawarte w analizowanych dokumentach są zrozumiałe, namacalne i odczuwalne duchem, a nie tylko rozumem. Zaczynam odczuwać swoim sercem, iż „Najświętsza Eucharystia jest dla nas źródłem i szczytem całego życia. Została nam powierzona przez Chrystusa nie jako jeden z wielu darów, lecz „jako dar największy” – Jan Paweł II.” Odpowiednie przygotowanie Eucharystii, znaczenie każdego gestu, milczenia, śpiewu, odpowiednie sprawowanie i uczestniczenie w każdym obrzędzie, Liturgii Słowa, modlitwach, podczas tego wielkiego wydarzenia sprawiają, że za każdym razem kiedy bierzemy udział we mszy świętej uczestniczymy w największym z cudów.


Podczas wykładu uświadamiam sobie jak wiele, bardzo istotnych momentów ucieka mi podczas każdej Eucharystii i jak wielu gestów, obrzędów po prostu  nie rozumiałam, pomijałam. Od kilku lat szukałam książki, opracowania, dokumentu, który w przyswajalny sposób pomógłby mi zrozumieć i poznać wszystkie elementy Eucharystii. I zostałam wysłuchana. Pan przyprowadził mnie do Szkoły Liturgicznego Animator Muzycznego. I za to Chwała Panu!

 

Ostatnim punktem sobotniego programu było spotkanie z panem Adamem Kulisiem, który rozruszał nasze struny głosowe i mięśnie twarzy. Pan Adam podaje nam kilka istotnych wskazówek i ćwiczeń by odnaleźć „swój głos”, by dobrze i swobodnie się z nim czuć śpiewając na chwałę Panu. Dzięki tym ćwiczeniom, wykonywanym regularnie nie powinniśmy mieć problemu z poprawnym oddychaniem i wydobywaniem z siebie „swojego głosu”.

A więc do dzieła!!!!

 

Pozdrawiam wszystkich i życzę błogosławionych, dobrze przeżytych duchowo Świąt Bożego Narodzenia. Z Panem Bogiem

 

Alicja Buczkowska - Jóśkowiak

 

Plan III sesji

14 grudnia 2013

 

 

815 -    przygotowanie do EUCHARYSTII - s. Beata Majerczak CSDC - sala parafialna


900 -    przerwa – CFŚ

 

930 -    TEOLOGIA LITURGII, ROK LITRUGICZNY - wykład - o. dr Kamil Paczkowski OFM - sala parafialna


1100 -   EUCHARYSTIA - kaplica CFŚ

 

1200ŚPIEWY ADWENTU I BOŻEGO NARODZENIA - wykład - mgr Łukasz Popiałkiewicz - sala parafialna


1330 -  obiad - CFŚ

 

1415 WSKAZANIA EPISKOPATU POLSKI po ogłoszeniu NOWEGO WYD. OGÓLNEGO WPROWADZENIE DO MSZAŁU RZYMSKIEGO

- wykład - s. Beata Majerczak CSDC - sala parafialna


1515 - ROZŚPIEWANIE - wykład i ćwiczenia - mgr Adam Kuliś - sala parafialna

 

 

o. dr Kamil Grzegorz Paczkowski OFM

 

- liturgista

 

Rektor WSD Braci Mniejszych Poznańskiej Prowincji Franciszkanów

 

współpracownik strony liturgista.pl

jeden ze współzałożycieli projektu bibliografii liturgicznej online

 

 

 

 

mgr Adam Kuliś

 

– aktor

 

instruktor Chóru Akademickiego im. Profesora Jana Szyrockiego

 

 

 

----------------------------------------------------------------------------------------------------

Relacja z II Sesji

Szkoły Liturgicznego Animatora Muzycznego przy Wspólnocie Sióstr Uczennic Krzyża


Tematem przewodnim II sesji Szkoły Liturgicznego Animatora Muzycznego były Ogólne Wprowadzenie do Mszału Rzymskiego oraz Psalm Responsoryjny.

O godzinie 8:30 „ruszyliśmy do boju”, gdzie czekał na nas wykład diakona Pawła. Diakon głosił treści dotyczące sensu kierowania się zasadami zawartymi w OWMR podczas uczestnictwa we Mszy Świętej. Najprościej mówiąc, prowadzący wykład próbował nas nauczyć jakie powinniśmy mieć nastawienie będąc gośćmi Pana Jezusa na Uczcie Eucharystycznej. Po diakonie Pawle, na „mównicy” stanął kleryk V roku Seminarium Duchownego w Szczecinie Mateusz Pakuła. Przedstawił nam strukturę Eucharystii wg zasad Mszału Rzymskiego, począwszy od dzwonka na Eucharystię, a kończąc na błogosławieństwie dla wiernych.

Po godzinie intensywnego słuchania naszych Braci, przyszedł czas na przerwę. Udaliśmy się na herbatę i mały poczęstunek do domu Sióstr Uczennic Krzyża.

 

Kolejnym punktem w grafiku II sesji SLAM był wykład dotyczący Psalmu Responsoryjnego, który poprowadził dla nas ksiądz Tomasz Stroynowski, proboszcz parafii Świętej Trójcy w Świerznie koło Kamienia Pomorskiego.  Ksiądz Tomasz zdefiniował nam termin ‘Psalm’ od strony teologii biblijnej. Przedstawił on min.: historię powstawania tego gatunku muzyki i podział na rodzaje psalmów.

 

Po wykładzie księdza Stroynowskiego przeszliśmy do części naszego spotkania dotyczącej śpiewu psalmów podczas Eucharystii; tym razem od strony praktycznej. Tę część poprowadził, znany nam już z poprzedniej sesji SLAM-u, nasz ekspert, pan Łukasz Popiałkiewicz :). Poznaliśmy trzy sposoby wykonywania melodii psalmów dopuszczonych w Liturgii. Pan Popiałkiewicz podał również zalecenia dla animatorów Liturgiczno-Muzycznych odnośnie miejsc wykonywania psalmów w Kościele, sposobów doboru wykonawców psalmów i samego wykonywania utworu.

Przed Eucharystią posililiśmy się jeszcze pysznym obiadem przygotowanym dla nas przez siostrę Joannę. O ile dobrze pamiętam, to nie podziękowaliśmy oficjalnie (tak jak podczas pierwszej sesji SLAM) za trud siostry włożony w sporządzenie nam dwóch pysznych dań. Pragnąc się zrehabilitować za to niedopatrzenie, oficjalnie dziękuję!

Obiad spożywaliśmy na parterze domu Sióstr Uczennic Krzyża. Natomiast po posiłku, należało się wdrapać na górę budynku, ‘czyli ku niebu’ i zająć się sprawami wyższymi, a więc udać się na Mszę świętą. Eucharystię sprawował Ksiądz Stroynowski. Msza święta ‘była ułożona’ w taki sposób, aby poszczególne jej elementy nawiązywały do głównego tematu sesji prowadzonej tamtego dnia. Usłyszeliśmy min. wykonanie psalmu responsoryjnego przez uczestniczkę Szkoły, panią Dorotę L.

 

Na zakończenie SLAM-u mieliśmy jeszcze dwa wykłady: o godzinie 14 -  podstawy zasad muzyki z panem Popiałkiewiczem oraz ok. godziny 16 - emisję głosu z panią Ewą Węglarz. Pierwszy wykład skierowany był dla mniej zaawansowanych i dotyczył kwestii czytania nut. Na wykładzie odświeżyliśmy sobie wiedzę przekazaną nam podczas lekcji muzyki w naszych szkołach podstawowych. Poznaliśmy znaczenie poszczególnych symboli zapisywanych na pięcioliniach, nawet tych najdziwniejszych :). A na ostatnim wykładzie zażyliśmy trochę sportu. Pani Ewa Węglarz przedstawiła nam w jaki sposób można przygotować swoje ciało do występu publicznego, polegającego na użyciu aparatu mowy.

Jarek Juchnowicz

 

ks. dr Tomasz Stroynowski


 

Kapłan archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej,

biblista,

członek zwyczajny Stowarzyszenia Biblistów Polskich,

były duszpasterz akademicki,

obecnie proboszcz Parafii pw. Świętej Trójcy w Świerznie

 

 

 

Plan II sesji

16 listopada 2013

 

 

830 - OGÓLNE WPROWADZENIE DO MSZAŁU RZYMSKEGO -wykład

945 - przerwa

1015 - O PSALMIE RESPONSORYJNYM -wykład i ćwiczenia

1115 - Przygotowanie do Eucharystii

1145 - PSALM RESPONSORYJNY W LITURGII KOŚCIOŁA -wykład

1245 - Obiad

1330 - EUCHARYSTIA

1445 - PODSTAWY ZASAD MUZYKI - wykład i ćwiczenia

1545 - EMISJA GŁOSU - wykład i ćwiczenia

 

 

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

Relacja z I sesji Szkoły - 26 października 2013

Rozpoczęliśmy spotkania II edycji Szkoły Liturgicznego Animatora Muzycznego

 

26.10.2013 w Centrum Formacji Świeckich przy wspólnocie Sióstr Uczennic Krzyża  w Szczecinie Dąbiu odbyła się pierwsza sesja II edycji Szkoły Liturgicznego Animatora Muzycznego.
Nasze spotkanie rozpoczęło się o godzinie 8:30 krótkim słowem wprowadzającym Siostry Beaty, a także diakona Pawła, po którym każdy z nas przedstawił się i powiedział dlaczego zdecydował się wziąć udział w Szkole Liturgicznego Animatora Muzycznego. Kiedy każdy się przedstawił, wspólnie udaliśmy się do kaplicy by przywitać się z Tym, bez którego nasze spotkanie nie byłoby możliwe. Po wspólnej modlitwie siostra Beata wprowadziła nas w intencję naszych spotkań, a następnie dk. Paweł wyjaśnił nam znaczenie i pochodzenie słowa LITURGIA.

 

Po krótkiej przerwie udaliśmy się na wykłady i ćwiczenia prowadzone przez pana Łukasza Popiałkiewicza, podczas których uczyliśmy się podstaw chorału gregoriańskiego, prawidłowych melodii obrzędów wstępnych, kolekty, modlitwy nad darami, modlitwy po komunii, aklamacji po przeistoczeniu oraz obrzędów zakończenia.

Po zajęciach i króciutkiej przerwie przyszedł czas na najważniejszy punkt programu jakim jest oczywiście EUCHARYSTIA. Żywe spotkanie z Jezusem obecnym w Najświętszym Sakramencie było prawdziwym pokarmem dla naszych dusz. Eucharystii przewodniczył ks. kan. dr Zbigniew Woźniak.

 

Po posileniu ducha przyszedł czas na posilenie ciała, a mianowicie na przepyszny obiadek przygotowany przez Siostry.

Po poobiednim odpoczynku miały miejsce zajęcia z panią Ewą Węglarz, która wyjaśniła nam zasady poprawnej wymowy. Omówiliśmy między innymi formy akcentów, a także kwestię dykcji i odpowiedniego szkolenia lektorów.

 

Ostatnim punktem programu był wykład siostry Beaty na temat Konstytucji o Liturgii Świętej.
Następne spotkanie już za miesiąc. Myślę że wszyscy uczestnicy czekają z niecierpliwością.

 

Eliza i Magdalena

 

świadectwo z I sesji Szkoły

 

Kochani!

 

Kiedy rozpoczęło się moje nawracanie do Pana Boga, (a miało to miejsce ponad 10 lat temu) msza św. stała się centrum mojego życia.

 

Wdzięczna Panu za talent śpiewu starałam się służyć Mu i ludziom, wychwalać Go, modlić się do Niego śpiewem i "zarażać" innych wiarą i wielką radością, jaka się z tym wszystkim wiąże.

 

Przez 5 lat śpiewałam w scholi 20-tce w kościele p.w. NSPJ, a potem przez 5 lat byłam jej kierownikiem. Obecnie służę w Sercu w ostanie wtorki miesiąca na nabożeństwie o uwolnienie i w pierwsze piątki miesiąca na mszy św. dla dzieci.

 

Wydawać by się mogło, że po takim czasie służby, o Liturgii i o sposobie jej przeżywania wie się wiele. Nic bardziej błędnego. :)

 

Tak jak Pan Bóg jest wielki i niepojęty, tak i Jego Obecność i wszystko, czego dokonuje podczas Eucharystii dla mnie, nadal jest nie do pojęcia.

 

Zapisałam się do Tej Szkoły, ponieważ chciałam rozwijać swoje talenty i tym piękniej służyć.

To, co przeżyłam podczas zaledwie pierwszych zajęć przerosło moje najśmielsze oczekiwania...

Najważniejsze wydarzenie to spotkanie Żywego, Kochającego Boga na nowo. Przypomniano mi, że najważniejsze na Eucharystii jest spotkanie sercem.

To fundament, którego najpiękniejszy nawet śpiew, i emisja głosu, i piękne ubranie, i pobożne gesty nigdy nie zastąpią.

 

Na wykładach dowiedziałam się wielu ciekawych, ważnych informacji, koniecznych dla tych, którzy poważnie traktują swój udział w Liturgii, swoje uczestnictwo w Kościele.

 

U Sióstr można się czuć jak we własnym domu - dużo ciepła, gościnności, dobrego humoru, no i oczywiście przepyszny obiadek. ;)

 

Już nie mogę doczekać się następnego spotkania! Jestem bardzo wdzięczna tę inicjatywę. Myślę, że jest ona bardzo ważna i potrzebna.

 

Bardzo dziękuję Siostrze Beacie, bo to dzięki jej dobroci i wytrwałości mogłam uczestniczyć w szkole.

Niech jej, siostrom  i wszystkim osobom zaangażowanym w to dzieło Pan błogosławi.

 

 

zdjęcia już w galerii

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

26 PAŹDZIERNIKA 2013

 

PLAN

I SESJI Szkoły Liturgicznego Animatora Muzycznego 2013/2014


 

830 - rozpoczęcie i wspólna modlitwa

SŁOWO WPROWADZAJĄCE

 

915 - Katecheza - s. Beata Majerczak CSDC i dk. Paweł Olewiński

 

1015 - ŚPIEWY MSZALNE - wykład i ćwiczenia - Łukasz Popiałkiewicz

 

1115 - przerwa

 

1145 - ŚPIEWY MSZALNE - cd i przygotowanie do LITURGII - Łukasz Popiałkiewicz

 

1300EUCHARYSTIA

pod przewodnictwem ks. dra Zbigniewa Woźniaka przewodniczącego Archidiecezjalnej Komisji Muzyki Kościelnej

 

1400 - obiad

przerwa

 

1500 - EMISJA GŁOSU - wykład i ćwiczenia - Ewa Węglarz

 

1630 - Wprowadzenie w dokumenty Kościoła - SACROSANCTUM CONCILIUM

- wykład - s. Beata Majerczak CSDC

-

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

Ks.kan dr Zbigniew Woźniak

Magister muzykologii, doktor sztuki w dziedzinie dyrygentura chóralna. Prowadzi wykłady i ćwiczenia z muzyki oraz zajęcia z Chórem Alumnów w AWSD w Szczecinie (od roku 2005 w strukturach Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Szczecińskiego, gdzie realizuje także zajęcia z muzyki dla studentów świeckich). Przewodniczący Komisji Muzyki Kościelnej Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej, dyrygent nauczycielskiego chóru żeńskiego „PRIMO VERE”.

 

 

 

 

Łukasz Popiałkiewicz


Magister sztuki, kantor Parafii św. Kazimierza w Szczecinie, pracownik naukowy Akademii Sztuki w Szczecinie, prezes zarządu Stowarzyszenia "Pro Musica Sacra", członek Archidiecezjalnej Komisji Muzyki Kościelnej, współzałożyciel Ośrodka Muzyki Liturgicznej w Szczecinie, dyrektor Studium Organistowskiego.

 

 

 

 

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Liturgia i Biblia

 

„Stworzycielu gwiazd świecących…” tymi słowami zaczyna się hymn autorstwa św. Ambrożego, którego wspominaliśmy w sobotę dnia 07.12 na drugim spotkaniu II roku Szkoły Liturgicznego Animatora Muzycznego. Ten święty ojciec i doktor Kościoła z IV w. towarzyszył nam od rana w sposób szczególny, jako patron tego dnia, ale przede wszystkim jako autor wielu hymnów liturgicznych. Bowiem tego dnia zatrzymaliśmy się nieco dłużej nad tematem Liturgii Godzin.

Wyszliśmy od dokumentów Kościoła, przez które poprowadziła nas siostra Beata. Wśród nich nieodzowna Konstytucja o Liturgii Vaticanum II, Ogólne Wprowadzenie do Liturgii Godzin, także Katechizm Kościoła Katolickiego. Usłyszeliśmy wiele ważnych myśli przypominających i zachęcających do podjęcia tej modlitwy i wspólnej jej celebracji w  grupach parafialnych. Katechizm stwierdza wręcz, że Liturgia Godzin powinna stać się modlitwą całego Ludu Bożego, bo w niej Chrystus kontynuuje swoją misję kapłańską w Kościele. Ona uświęca każdą chwilę dnia i całą ludzką działalność. Dokumenty podkreślają, że modlitwa Liturgią Godzin może przyczynić się do budowania Mistycznego Ciała Chrystusa i do zbawienia całego świata. Zaś śpiew czyni tę modlitwę bardziej uroczystą i wyrażającą jedność modlących się. Łączy myśli i serca we wspólnym zasłuchaniu i wyśpiewywaniu słów wielbiących Boga i poświęcających Mu cały Kościół.

Dane nam było w sobotę przeżyć uroczystą celebrację Jutrzni. Na początku hymn ku czci św. Ambrożego, który „w duchu natchnionym przez wiarę układał hymny cudowne…”. Diakon Paweł z przekonaniem mówił o Ambrożym, wrażliwym na Boga, piękno i drugiego człowieka. I tak naprawdę jest to jedna wrażliwość autentycznego człowieka wiary, który w pełni wykorzystał otrzymane od Stwórcy dary dla dobra Jego Owczarni. A my wrażliwi na piękno muzyki powinniśmy używać jej jako narzędzia oddawania czci Panu i wspomagać w tym nasze siostry i braci, ogarniając myślą nie tylko tych, co są blisko, ale także tych oddalonych i zagubionych. Z pomocą kleryka Jakuba mogliśmy śpiewem i słowami zawrzeć te wszystkie myśli we wspólnej modlitwie.

 

Kolejnym punktem dnia był wykład siostry Agaty, Uczennicy Krzyża, o Słowie Bożym w Liturgii. Temat – studnia. Z konieczności mogliśmy tylko dotknąć wybranych aspektów i przykładów. Wpierw zajrzeliśmy do samej Biblii, aby odnaleźć w niej korzenie celebracji liturgicznych. Jako pierwsi stają przed nami Starsi Bracia w wierze, Izrael, naród wybrany, który nauczył się publicznie oddawać cześć Bogu. Liczne teksty Starego Testamentu (np. Psalmy) pokazują Izraelitów zbierających się w Świątyni i wychwalających wspólnie Boga słowem, śpiewem, grą na instrumentach, tańcem. Egzegeci odnajdują w tych tekstach dowody na to, że są to autentyczne teksty liturgiczne używane podczas sprawowania kultu w Świątyni. Ślady takie odnajduje się również w Nowym Testamencie, w listach czy Apokalipsie. Z kolei Liturgia Rzymska jest utkana z tekstów biblijnych. Obok Liturgii Słowa mamy antyfony, modlitwy, części stałe itd. zaczerpnięte wprost z Pisma Świętego. Liturgia i Biblia są ze sobą nierozerwalnie złączone. Siostra Agata poprowadziła nas dalej ku dokumentom Kościoła na ten temat (np. Verbum Domini Benedykta XVI), przypominając że najwłaściwszym miejscem do czytania i interpretacji Słowa Bożego jest wspólnota Kościoła. Jednocześnie bez osobistej lektury Biblii w kościołach domowych proklamowanie, które ma miejsce podczas publicznych celebracji może nie przynieść oczekiwanych owoców (ta myśl chyba od Jana Pawła II).

Siostra Agata przybliżyła nam również metodę lektury i modlitwy Słowem Bożym nazwaną Lectio Divina. To „Boże czytanie” składa się z kilku etapów: uważna lektura, „wsłuchanie” się w to, co tekst mówi do mnie, modlitwa jako odpowiedź na słowo, pogłębione trwanie przed Bogiem, którego spotykam w Jego Słowie i odpowiedź życiem (opisując tak te etapy dodaję chyba trochę od siebie, bo nie pamiętam dokładnie jak je nazwała siostra Agata ;-).

Dopełnieniem tego wykładu była praktyka: zostaliśmy zaproszeni do takiego sposobu odczytania i modlitwy tekstem Ewangelii z dnia (Mt 9,35-10.1.5.6-8). Po wprowadzeniu nas w treść perykopy był ponad półgodzinny czas osobistego spotkania z Jezusem, który obchodził miasta i wioski, nauczał i leczył wszystkie słabości i posłał swoich uczniów, aby czynili to samo, co On.

 

To było doskonałe przygotowanie do czekającej nas Eucharystii pod przewodnictwem ks. Lucjana. Podczas homilii dodał on wiele cennych myśli zarówno wyjaśniających fragment odczytanej Ewangelii jak i przybliżających dzieło towarzyszącego nam od rana św. Ambrożego. Muszę tutaj zacytować piękne słowa z tekstów świętego doktora, które ks. Lucjan przytoczył:

„Płyną rzeki z łona Kościoła, wody zaczerpnięte z Chrystusa i udzielane przez Ducha Świętego. Podnoszą one swój głos, bo przelewają się łaską Ducha. Ta rzeka nawadnia lud Boży, a jej wartki nurt rozwesela duszę ukojoną i pełną pokoju.

Uzyskaj więc od Chrystusa to, by i twój głos się podniósł. Zbieraj wodę Chrystusową, tę, która wysławia Pana. Gromadź tę wodę w rozmaitych miejscach, wodę padającą z obłoków proroczych zapowiedzi.

Ktokolwiek więc gromadzi w sobie tę wodę z gór lub czerpie ją ze źródeł, ten później poi nią ziemię jak deszczem padającym z obłoków. Napełnij tą wodą twe serce i twój umysł, abyś i ty sam nawodnił się z własnych źródeł. A dzieje się to wtedy, gdy wiele się czyta i pojmuje. Ten, który jest pełen, może dawać innym, bo tak mówi Pismo: Kiedy obłoki wzbierają deszczem, nawadniają ziemię".

 

Aby służyć w sposób szczery i autentyczny muszę czerpać ze źródła. Chrystus pokazuje, gdzie jest to źródło – w Nim samym, który jest obecny i działa w Kościele. Tu mogę napełniać żywą wodą mój umysł i serce, gromadzić ją, aby mieć z czego dawać. Nie mogę dać tego, czego nie otrzymałam. Dopiero z osobistej relacji z Bogiem, podtrzymywanej i pielęgnowanej, rodzi się prawdziwa służba.

Chyba wszyscy sobie to bardzo mocno uświadomiliśmy tego dnia.

I wspólnie wołaliśmy do Pana: „Veni Domine, veni Domine…” a umocnieni zostaliśmy zapewnieniem „Ecce Dominus veniet…”.

 

A na finał, kto mógł jechał do Seminarium na niezwykłą uroczystość jubileuszową siostry Christiany, założycielki Zgromadzenia Uczennic Krzyża.

Droga Siostro Christiano, pozwoliłaś, aby przepłynął przez Ciebie życiodajny strumień łask Ducha Św., nie zatrzymałaś Go dla siebie, ale otworzyłaś swoje serce szeroko na Jego wolę i prowadzenie; niech Pan obdarza Cię pokojem i radością z tego, co dokonuje się na Twoich oczach!

Serdecznie pozdrawiamy!

Z Bogiem

:)

Asia

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

 

Pogłębiona formacja – II rok Szkoły Liturgicznego Animatora Muzycznego

 

„Liturgia jest Opus Dei - Dziełem Bożym, które chce obejmować całe nasze życie”


Rano, punkt 6.00 budzi mnie mój Anioł Stróż. Dzięki Bogu za niego, bo inaczej spałabym do 10. O 7:20 zmierzam w stronę Dąbia. Podziwiam z tramwajowych okien malowniczy wschód słońca nad kanałami Odry i Regalicy... Aż chce się wysiąść z tramwaju i uwiecznić te widoki na zdjęciach. Ale nie, trzeba jechać, by jak najszybciej znaleźć się wśród SLAM-owych drugoroczniaków. Nareszcie jesteśmy; wraz z Joanną dzwonimy do drzwi.
Zaczynamy najpiękniej jak tylko można - Spotkaniem z Jezusem utajonym w Najświętszym Sakramencie. Powierzamy Mu nas i nasze sprawy. Dziękujemy za to, że możemy spotykać się na Jego większą Chwałę. Prosimy o Jego Ducha i błogosławieństwo. Następnie, kilka istotnych kwestii wprowadzających w temat dnia, jakim jest Duch Liturgii i nasze zaangażowanie - a przede wszystkim chrzest i Kościół  - poruszyli w konferencji dk. Paweł Olewiński i s. Beata Majerczak CSDC.


W refektarzu raczymy się drugim śniadankiem, a po chwili w obroty bierze nas p. Ewa Węglarz. Jak zawsze przy emisji głosu, rysujemy przekroje narządów (podłużne, poprzeczne i jakie tam kto chce), dzięki którym wydajemy coraz to dziwniejsze dźwięki (nowo obłóczony kl. Kuba nawet trąbi). Cały wykład, poświęcony głownie oddechowi, przeponie i miękkiemu podniebieniu kończymy uroczystą, jednogłosową „pieśnią” pt.: "Wlazł kotek na płotek". Po odśpiewaniu w/w s. Beata oświadcza, iż „porywa” p. Ewę i nas opuszcza, byśmy mogli bez jej matczynego prowadzenia przygotować pieśni na Najświętszą Ofiarę. Z nadesłanych wcześniej propozycji, zaskakująco zgodnie dobieramy wszystkie pięć, posiłkując się antyfonami, tekstami Liturgii Słowa i modlitwami mszalnymi. Niektóre odpadły przez laickie i rozrywkowe korzenie, inne ze względu na łatwość dośpiewania weselnych aranżacji. Wybrane części stałe (De Angelis) inspirują nas do podjęcia pewnego wyzwania: co spotkanie będziemy uczyć się nowych (ideałem byłyby te podane w Liber Usualis). Piękną sprawą była też możliwość napisania - przez każdego i każdą z nas - intencji, które dk. Paweł przedstawił na Eucharystii. I gdy jedni jeszcze kończą je formułować, inni rozkładają naczynia, by jak najszybciej zasiąść do stołu. Nasz dzisiejszy gość, ks. Emil Piotrowicz, już jest z nami, by pobłogosławić nas, posiłek i s. Marię, która go przygotowała.


Po obiadku ekipa zmywająca zaszywa się w kuchni, humaniści piszą kartkę do persony, która za nami tęskni i nam też jej brak - s.Miriam. W międzyczasie uwieczniamy się wspólnotowo na zdjęciu.


Po tym czasie dla ciała, wspinamy się na powrót do kaplicy, by zająć intelekt i ducha. Ks. Emil opowiada o Duchu Liturgii, opisanym przez Benedykta XVI w jego nauczaniu. Opiera się też o tekst z Księgi Wyjścia (Mojżesz ustalający z faraonem warunki wyjścia Narodu Wybranego z Egiptu). Celem wyjścia było przede wszystkim oddanie czci Bogu Jedynemu. Więc nie mogło się odbyć na ludzkich (faraonowych) warunkach. Bogu oddajemy co Boskie według Jego miary, a nie naszych kompromisów (jakże często kompromitujących). Liturgia jest Opus Dei - Dziełem Bożym, które chce obejmować całe nasze życie, wszystkie jego aspekty, a nie tylko to, co dzieje się w murach kościoła. Poruszona została też sprawa posłuszeństwa Kościołowi w sprawach liturgii. Jego brak, to nie tylko brak miłości do Matki Kościoła, ale też bezowocność i niemożność kształtowania człowieka. Boga nie trzeba „uatrakcyjniać”, przysłaniać własną aktywnością. Ważnym spostrzeżeniem jest też fakt, iż nieznajomość liturgii, znaków i istoty, skutkuje niezrozumieniem i odejściem od Kościoła. I też zdanie szczególnie do nas: muzyka w liturgii, to nie oprawa, a sama celebracja. Prowadzi do modlitwy, jest modlitwą. A nie tylko dodatkiem, uświetnieniem, jak to czasem kapłani - dziękując chórowi czy scholii - mówią.
Dzień w Dąbiu kończymy Mszą świętą jednoczącą nas z całym z Kościołem.
--
A więc pierwsze spotkanie już za nami, do zobaczenia na drugim zjeździe 7 grudnia!

PAX!

Joanna Kaczor (Owca)

 

zdjęcia w galerii

 

 

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

 

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------


Rozpoczęliśmy już nowy nabór

do Szkoły Liturgicznego Animatora Muzycznego

2013/2014

 

 

Wszelkie pytania prosimy kierować na adres: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. lub tel. 797 250 228

 

WYŚLIJ ZGŁOSZENIE - formularz zgłoszeniowy na rok 2013/2014 tutaj

 

Zajęcia odbywać się będą w jedną sobotę miesiąca od października do czerwca 2013/2014


-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

KOSZTY UCZESTNIKA:


wpłata jednorazowa 250 PLN (wszystkie spotkania)
wpłata w dwóch ratach po 130 PLN
wpłata każdorazowa 30 PLN (jedno spotkanie)

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------