Home Inne propozycje Czuwania młodzieżowe

Czuwania młodzieżowe

Noc nie do zapomnienia


Są takie noce, których się nie zapomina. Pośród ciemności wydarza się coś niezwykłego.
Tak było z 24 na 25 marca…Kiedyś tej nocy Maryja doświadczyła mocnej ingerencji Boga, przyjęła i uwierzyła, że z Niej narodzi się Zbawiciel i tak Słowo Wcielone zamieszkało w Maryi i pośród nas.
A  tej nocy w szczecińskiej katedrze spotkaliśmy się na kolejnym czuwaniu młodych. Inicjatywa ta rozrosła się  u boku nas Sióstr Uczennic Krzyża, wielka łaska Boga, a obecnie przy współpracy duszpasterzy młodych rośnie w liczbę. W nocnym świętowaniu wzięło udział ponad 350 osób i ok. 30 kapłanów i kilka sióstr. Tym razem wydarzenie wpisało się w szczególny sposób w Kościół. Świętowaliśmy podczas Uroczystości Zwiastowania NMP każde życie, a zwłaszcza te od poczęcia.
W czasie Eucharystii wielu młodych podjęło się duchowej adopcji dziecka poczętego a nienarodzonego. Było to pięknym świadectwem młodych. W to wydarzenie wpisały się również 25 urodziny naszej metropolii. Z tej okazji wręczyliśmy ks. Arcybiskupowi tort z herbem archidiecezji. Papież Franciszek poprosił natomiast cały Kościół o szczególną modlitwę -24 godziny dla Pana, mogliśmy więc dołożyć z młodymi i naszą cząsteczkę w tym dziele Kościoła. Bardzo dziękujemy wszystkim, którzy tworzyli ten czas i modlitwę.


s.Gracjana Woroniak Uczennica KrzyżaNOCNE CZUWANIE MŁODYCH - GALERIA

 

 

 

 

ADWENTOWE CZUWANIE MŁODZIEŻY

 

Młodzi lubią być razem i lubią mieć przewodników, a my musimy rozeznawać drogi Boże i prowadzić ich ku światłu, ku Chrystusowi. Od około dziesięciu lat skupiałyśmy młodzież na nocnych czuwaniach w Szczecinie w naszym domu Sióstr Uczennic Krzyża. Zaczynałyśmy od 5 osób. Przez wiele lat koordynowała te spotkania s. Wiktoria. Systematycznie przybywali nowi, w końcu zabrakło miejsca. Trzeba było szukać nowego. Gościnnie przebywaliśmy w seminarium i w kościele, parafii św. Rodziny. W tym roku październikowe czuwanie odbyło się w katedrze a minione w seminarium. Na ostatnich czuwaniach uczestniczyło ponad 300 młodych z różnych stron diecezji i Szczecina, ponad 20 kapłanów i kilka sióstr  zakonnych.

W 100-lecie objawień w Fatimie jakie w przyszłym roku przypadnie  zapragnęliśmy minione czuwanie przeżyć z Maryją. Niezwykłym przeżyciem było śpiewanie Akatystu przy zapalonych świecach i zapachu kadzidła na kilka różnych głosów, przy tak potężnym wsparciu młodych, bez żadnej próby. To działanie Ducha Świętego, który modlił się i śpiewał w nas. Każdy tej nocy przyjął Maryję w medaliku ze sznurkiem na szyję i modliliśmy się za świat i za nas w geście pokuty z rękami w krzyż. Nie zabrakło chwil uwielbienia, radości i mocy a także wpatrywania się z bliska w Najświętszy Sakrament. Jezus przechodził jak zawsze, te chwile młodzi cenią wyjątkowo, wtedy też się spowiadają, wszędzie, we wszystkich możliwych miejscach i przychodzi radość, pokój, uwolnienie i umocnienie. Nieraz trzeba wrócić na taką noc, aby dojrzeć, aby coś się zmieniło, by zaryzykować w spotkanie z Chrystusem, który wszystko zmienia. Nie modlimy się całą noc na kolanach, ani nie siedzimy cały czas w ławkach. Na przełomie nocy nawet jemy, tańczymy, jesteśmy razem. W tym miejscu chciałabym dodać jedną wypowiedź uczestniczki czuwania, niech będzie dla nas świadectwem:

„Z serca dziękuję za zorganizowanie pełnego miłości i radości czuwania w katedrze. W czuwaniu uczestniczyłam już po raz 3, ale to czuwanie szczególnie mnie poruszyło. Przyprowadziłam ze sobą koleżankę, bardzo pogubioną, ale po tym czuwaniu coś w niej pękło. Adoracja Najświętszego Sakramentu była przepiękna, Msza święta również. Jednak bardzo podobał mi się też czas, kiedy tańczyliśmy ,,tańce lednickie". To chyba było po raz pierwszy? Niesamowite doświadczenie zatańczyć dla Pana Jezusa w środku nocy i mieć przy tym tyle radości. Moja koleżanka do tej pory uznawała tylko tańce dyskotekowe, po spożyciu alkoholu. Uważała, że tylko wtedy dobrze się bawi. Po czuwaniu powiedziała mi, że jeszcze nigdy się tak dobrze nie czuła, jak podczas tańców, które były uwielbieniem Pana Jezusa. Adoracja Najświętszego Sakramentu i Msza Święta jest punktem stałym tych czuwań. A czy już na stałe zostają dodane też tańce lednickie? Na następnym czuwaniu też będą? Z Serca Dziękuję za ten piękny czas doświadczania Boga.”

Kolejne czuwanie młodych odbędzie się z 24/25 marca 2017 w katedrze w Szczecinie. Czuwanie rozpoczynamy o godz. 21.30 Zapraszamy duszpasterzy, siostry zakonne, katechetów liderów wspólnot oraz wspaniałą młodzież gimnazjalną i ponad gimnazjalną a także studentów.

s.Gracjana Woroniak Uczennica Krzyża

 

ZDJĘCIA

 

 

 

 

Październikowe czuwanie młodzieży w katedrze szczecińskiej - 2016

 

 

 

 

RAZEM ZA CHRYSTUSEM

NOCNE CZUWANIE MŁODYCH - AWSD - SZCZECIN


23 października w Arcybiskupim Wyższym Seminarium Duchownym odbyło się czuwanie młodych organizowane przez nas siostry przy współpracy wielu kapłanów, kleryków i osób świeckich, za co jesteśmy ogromnie wdzięczne.
Przybyło blisko ponad 300 młodych . Były też widoczne nowe osoby, które po raz pierwszy zasiliły tę grupę swoją obecnością, by czerpać siły ze wspólnej modlitwy i radości pełnej entuzjazmu w tę szczególną noc. Młody duch porywał wielu.


Obecny cykl czuwań przygotowuje nas do Światowych Dni Młodych w Krakowie do wdzięczności za sakrament chrztu świętego z okazji 1050 rocznicy chrztu Polski i wejścia w Rok Miłosierdzia.
Razem za Chrystusem to temat przewodni tych spotkań.


Rozpoczęliśmy odśpiewaniem Apelu Jasnogórskiego i przywitaniem wszystkich. Konferencję wygłosił nam ks. Jarosław Malec, który m.in. powiedział, że księdzem może zostać nawet zwykły kucharz-nawiązując  do historii własnego powołania. Po nim nastąpiło radosne i ufne trwanie przed Najświętszym Sakramentem, podczas którego wielu młodych ludzi korzystało z sakramentu pojednania i otrzymywało błogosławieństwo namaszczenia błogosławionym olejem. Oznaczało to gotowość wyruszenia w drogę duchową za Chrystusem. Najważniejszym punktem naszego czuwania była Eucharystia sprawowana przez wszystkich przybyłych księży a była ich duża gromadka;-)
Młodzi czynnie włączali się w przeżywanie czasu łaski, wsłuchani w Słowo Boże.
Po Mszy Świętej był czas na małe co nieco, czyli: herbatka, kanapka, oraz wspólna zabawa integracyjna pod kierunkiem Norberta Śliwy. Cieszyliśmy się tworzeniem wspólnoty i dobrej atmosfery. Po krótkiej przerwie mieliśmy spotkanie wokół Światowych Dni Młodych, które poprowadził ks. Marcin Szczodry. Ksiądz rozbudzał w nas pragnienie obecności w Krakowie na dniach młodych pokazując ciekawe relacje z poprzednich ŚDM, świadectwa oraz śpiewając hymn ŚDM.
Pod koniec czuwania zebraliśmy wszystkie nasze intencje, z którymi przyjechaliśmy na czuwanie, by oddać je naszemu Panu i naszej najlepszej Matce w radosnych tajemnicach różańca przeplatanymi świadectwami sióstr i braci żyjących w przyjaźni z Maryją.
Oddaliśmy nas czas w Jej ręce, by czyniła nas uczniami Chrystusa.

Następna noc czuwania odbędzie się 18  grudnia, na którą już zapraszamy.

s. Gabriela

ZDJĘCIA